A miniszterelnök két hete volt utoljára a Kossuth rádió vendége, a mai témák között az infláció és az orosz–ukrán háború mellett a migrációs kérdés és a tusnádfürdői beszédre adott reakciók szerepeltek. A kormányfővel készített interjút élőben tudósítottuk a PestiSrácok oldalán, a videó visszanézhető portálunkon!
Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában válaszolt a tusnádfürdői beszédét ért kritikákra, úgy fogalmazott, fontos, hogy jó kapcsolat alakuljon ki az új román és szlovák kormánnyal. A kormányfő szerint Brüsszelnek oda kell adnia az uniós pénzeket Magyarországnak és kérdéses, hogy az unió meddig bírja még Ukrajna finanszírozását. A szerdai kormányülésen az ukrajnai háború legfrissebb fejleményeit, a béke és a tűzszünet érdekében a közeljövőben teendő diplomáciai lépéseket is áttekintették. Elhangzott: a gazdaság terén jelenleg az infláció letörése a legfontosabb feladat, ennek érdekében döntött a kormány hatásos intézkedésekről például a boltok kötelező akciózásáról és az online árfigyelő rendszer bevezetéséről.
A baloldal provinciálissá vált, nem olvasnak, elvesztették a frissességüket, a régi mantrát mondják. Annyi új dolog történik a világban. Ez a baloldalon nem látszik
– mondta a miniszterelnök a tusnádfürdői beszéd reakcióira utalva.
Tusnádfürdő ikonikus helye a nemzeti oldalnak, műfajilag körülhatárolatlan. Ez egy szabadegyetem, nem igazán beszédet mond, inkább közös gondolkodásra ajánlja ezt a lehetőséget
– fogalmazott Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggeli, szokásos interjújában. Szerinte általában a beszédre adott reakciók izgalmasabbak, mint maga a mondandó.A beszédre adott külföldi reakciókra is kitért. Szerinte a román miniszterelnök egy fiatal, erős és agilis vezető, jó reményei vannak vele kapcsolatban. A szlovák „nehezebb eset”, választás lesz szeptemberben, „ilyenkor mindenki idegvégződése érzékenyebb”. Ráadásul itt van egy kérdés, „amiben nem fogunk egy malomban őrölni”, hogy utódállamról vagy elszakított területről beszélünk, de szerinte ezt a kérdést a történészekre kell hagyni.
Mi, magyarok 1100 éve flowban vagyunk, ez egy történet
– mondta hozzátéve, ez nálunk nem utódokról meg elődökről van szó. Ugyanakkor úgy véli, hiba lenne a szlovák-magyar kapcsolatok középpontjába beengedni ezt a kérdést, és nagy lehetőséget lát a szlovákokkal való együttműködésben is.
Felháborító, hogy a multik Brüsszellel karöltve nyerészkedni akarnak és árspekulánsként viselkednek
Az inflációval kapcsolatban arról beszélt, hogy véleménye szerint a multik árspekulánsként viselkednek – ezt felháborítónak nevezte. Mint mondta: a multik összejátszanak Brüsszellel, de a hazai hatóságok mindent megtesznek azért, hogy ne tudják elérni a céljukat. Tájékoztatása szerint a kormány augusztus 1-től 15 százalékra emeli a kötelező akciózás mértékét és kiterjeszti további termékekre. A miniszterelnök szerint most a legfontosabb az infláció letörése, árstopok, online árfigyelő rendszer és egyéb intézkedések révén.
Miközben az egész ország az infláció ellen harcol, sajnos vannak, akik nem veszik ki a részüket ebből, sőt kihasználják a helyzetet. A nagy élelmiszerláncok a magas energiaárak adta lehetőséget megragadva növelik az árakat, még az importtermékekét is. A hatóságok már hárommilliárd forint bírságot kiszabtak emiatt. A magyar kormány igyekszik ezt visszaszorítani, az árspekuláns multik azonban ekkor panaszkodni mennek Brüsszelbe
– fogalmazott.
Ez felháborító, helytelen, és ez ellen fel kell lépni.
Ennek a háborús helyzetnek nincs más megoldása, csak a diplomáciai út. Kitartásra van szükség.
Hozzátette:
Angela Merkel lokalizálta az ukrán-orosz viszályt. Ezt kellett volna tenni most is. Mi ezt képviseltük. A Nyugat most nem ezt teszi. Pénzt küld, fegyvereket – harcolni, persze az ukránok harcolnak.
Orbán Viktor hangsúlyozta:
Az utolsó ukrán katonáig harcol a Nyugat
Orbán Viktor szerint Ukrajna szuverenitása megszűnt, az USA szerepét pedig fajsúlyosnak tartja. Kérdésként felvetette, hogy Európa vajon mennyi ideig bírja az eszkalációt, míg Amerika ezt könnyebben éli meg gazdasági okokból. Az amerikai választás is mérvadó lehet az orosz-ukrán háború kimenetelével kapcsolatban.
Ez már nem az ukránok háborúja
– mondta a miniszterelnök, hangsúlyozva:
Elfogyott az erejük.
Orbán Viktor úgy fogalmazott:
Két kérdés van. Az első: az Egyesült Államok elnöke hogy dönt. Hogyan akar ráfutni a 2024-es választásra. Úgy, hogy egy proxyháborúban van, vagy tűzszünetet köt. A másik kérdés: meddig bírja Európa. Amerikának van világpénze, a dollár. Különböző machinációkkal elő tud állítani pénzt. Az euro nem ilyen. Az uniónak akkor van pénze, ha a tagállamok adnak. Most Brüsszel már mondja, hogy elfogyott a pénz.
Kérdésre válaszolva úgy fogalmazott:
Az Európai Unió a teherbíró képessége határán van. Lehetetlennek tartom, hogy az európai emberek úgy döntenének, hogy továbbra is finanszírozzák a háborút. Az európai tagállamok vezetőinek hozzáállása a népakarattal megy szembe
a népet nem lehet leváltani, a kormányokat igen.
a világgazdaság legnagyobb erénye a szabadkereskedelem, ebből Magyarország is kiveszi a részét, az utóbbi évtizedekben rengeteget dolgoztunk azért, hogy hazánk versenyképessé váljon
– húzta alá. A miniszterelnök szerint óriási károkat okozott a világgazdaságnak a háború és annak következményei.
Két különböző meteorral találkoztunk. A koronavírusnál sok ember meghalt, az egy nagyon fájdalmas másfél év volt, ami gazdasági problémákat és munkahelyek átmeneti bezárását hozta magával. A háború a munkahelyeket ezzel szemben nem veszélyezteti.
Kitért arra is, hogy
Magyarországon teljes foglalkoztatás volt az orosz-ukrán konfliktus előtt, és a háború nem is tudta kibillenteni ebből.
Hozzátette, a háború az inflációval szorongatja a magyarokat, a kormány ez ellen azt tudja tenni, hogy fenntartja a rezsicsökkentést, hogy tehermentesítse a magyar családokat.
Európában a magyar családok fizetik a legkisebb rezsit
– hangsúlyozta. Arról is beszélt, hogy az Európai Bizottság nemrég bejelentette, hogy újabb 100 milliárd euróra van szüksége a tagállamoktól, miközben nem tudja teljesíteni a feléjük felé való kötelezettségeit.
Véleménye szerint az EU tartozik Magyarországnak, hiszen mi rendeztük az aktuális befizetésinket, Brüsszelből viszont nem adják oda azt, ami nekünk jár, „tartoznak rengeteg pénzzel”.
Brüsszel tartozik nekünk
A kormányfő úgy fogalmazott a Kossuth Rádióban:
Az Unió tartozik Magyarországnak. Tartozik a határkerítés ügyében, tartozik 800 milliárd forinttal a tanároknak, és tartozik a helyreállítási alap pénzével. Pedig az a covid miatt jár, annak meg már vége. Nem azért tartoznak-e nekünk, mert a nekünk járó pénzt valami másra, például Ukrajnára elköltötték..?
– tette fel a kérdést Orbán Viktor.
Magyarországból nem lesz migránsgettó
Mi nem akarunk migránskvótát, migránsgettókat. Nem akarunk ilyen kísérletben részt venni, és ha nem akarunk, akkor ez nem is lesz.
– hangsúlyozta a miniszterelnök. Úgy fogalmazott:
Ha beengeded a migránsokat, akkor olyan emberek jönnek be, akikről nem tudsz semmit, nem te választottad ki őket, hanem az embercsempészek tolták rád őket. Egyszer csak azt veszed észre, hogy többen vannak, és elkezded bennszülöttnek érezni magad, úgy, hogy erről nem dönthettél. Ez tönkretehet egy országot
– tette hozzá.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS