Orbán Viktor miniszterelnök értékelése szerint a háború a legveszélyesebb szakaszába lépett, ezért ma reggelre összehívta a Védelmi Tanács rendkívüli ülését. A Karmelita kolostorban a kormányfő, az illetékes miniszterek, államtitkárok valamint a nemzetbiztonsági főtanácsadó és a vezérkari főnök áttekintették a háborús helyzetet azután, hogy Washington engedélyezte: immár mélységi orosz területek ellen is bevethetnek nyugati fegyvereket. Értékelték azt az orosz döntést is, mellyel kibővítették azon katonai fenyegetések listáját, amelyek semlegesítése érdekében Moszkva megengedettnek tekinti nukleáris fegyverek alkalmazását.
A kományfő közösségi oldalán videóban ismertette a részleteket.
„Szerda reggel van, baljós hírek érkeztek az ukrajnai háborúból, ezért összehívtam a Védelmi Tanácsot” – mondta, hozzátéve:
A háború legveszélyesebb két hónapja előtt állunk. Trump elnök úr győzelmével kézzelfogható közelségbe került a béke, de legalábbis a tűzszünet, azonban két hónapig még a háborúpárti kormány van hatalmon az Egyesült Államokban.
“Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a tegnapi napon az ukránok nagy hatótávolságú rakétákkal lőttek orosz területeket, az oroszok pedig válaszképpen egy szigorúbb nukleáris doktrínát fogadtak el” – folytatta Orbán Viktor.
Végül közölte:
A Védelmi Tanács jelentését meghallgattam. Soha nem volt ilyen nagy az eszkaláció, a háború kiterjedésének veszélye. A következő hetekben, hónapokban Magyarország minden tudására, eszközére, minden diplomáciai tapasztalatunkra szükség lesz, hogy ebből a háborúból továbbra is kimaradjunk. Merthogy Magyarországnak ebből a háborúból továbbra is ki kell maradnia.
Mi a Védelmi Tanács és mi a szerepe?
A Védelmi Tanács még 2022 nyarán alakult meg Orbán Viktor miniszterelnök vezetésével abból a célból, hogy az elhúzódó ukrajnai háború és a nyomában járó európai gazdasági válság, valamint a fokozódó migrációs nyomás miatt Magyarország biztonságát és szuverenitását a kormány hatákonyan védhesse meg. A kormányon belül működő Védelmi Tanács testülete foglalkozik többek között a nemzetbiztonsági szolgálatokkal, a közbiztonsággal, a határrendészettel, a honvédelemmel, a menekültüggyel, a katasztrófavédelemmel, a terrorelhárítással, valamint a védelmi fejlesztésekkel kapcsolatos előterjesztésekkel és jelentésekkel. A Védelmi Tanács szükség szerint, de legalább kéthetente ülésezik, rendkívüli ülés összehívását bármely tag kezdeményezheti.
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
Facebook
Twitter
YouTube
RSS