Tartósan Európa élvonalába tartozó gazdasági növekedést tűzött ki célul a magyar diplomaták számára Orbán Viktor. A miniszterelnök a külképviselet-vezetői értekezleten arra kérte a nagyköveteket, hogy munkájuk során ne védekezzenek, hanem mutassák be a magyar gazdaság sikereinek hatását és a jövő lehetőségeit.
Magyarország a leggyorsabban növekvő uniós államok közé fog tartozni, ezért a diplomatáknak egy perspektívájában sikeres ország képviseletét kell ellátni – ezt Orbán Viktor mondta a magyar diplomaták értekezletén a Külgazdasági és Külügyminisztériumban. A miniszterelnök azt kérte a jelenlévőktől, hogy mutassák be azokat a lehetőségeket külföldön, amelyek az elmúlt évek magyar gazdasági sikereiből fakadnak. Kiemelte: olyan országot kell képviselniük, amely a válság idején is növelni tudta gazdasági sikerét.
„Van egy több százmilliós Európai Unió, rendkívül fejlett technológiai kapacitásokkal, nagyon értékes demokráciával és civilizációs háttérrel, a másik oldalon pedig van egy hatalmas terület, amelynek óriási nyersanyag- és energia-erőforrásai vannak, és a kettőt össze lehet valamilyen módon kapcsolni úgy, hogy az mindannyiunknak jó legyen. Ez egy fantasztikus lehetőség, a történelemben ritkán sikerült jól megvalósítani, de szerintem az egész Európai Unió egyik legfontosabb kérdése éppen ez kellene hogy legyen. Mert hogy lehetünk mi versenyképesek Kínával és más feltörekvő hatalmakkal, ha az ilyen lehetőségeket nem használjuk ki?” – fogalmazott a miniszterelnök.
Magyarország az egyetlen olyan európai uniós tagállam, amelynek politikai intézményrendszerét – az európai értékek szempontjából – “töviről hegyire” átvilágították – jelentette ki. “Mi, kérem, át vagyunk világítva” – mondta a kormányfő a nagykövetek előtt. Szavai szerint a közös európai értékek szempontjából “pápábbak vagyunk a pápánál”, mert nemcsak teljesen átvilágították Magyarország politikai intézményrendszerét, hanem a kormány ennek során eltűrte a kettős mércét is.
Orbán Viktor azt is kérte a külképviselet-vezetőktől, hogy minden lehetőséget ragadjanak meg, amikor Magyarországra érkező befektetők meggyőzéséről van szó. A foglalkoztatáspolitikával összefüggésben megerősítette, kormánya nem kíván változtatni az állam munkahely-teremtési politikáján, vagyis aki tudna dolgozni, de nem akar, az nem kap segélyt.
Ez a gondolkodásmód eltér attól, mint amely a jóléti államok liberális politikájaként ismert – tette hozzá.
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Facebook
Twitter
YouTube
RSS