Tovább lehet lépni az Egyesült Királyság európai uniós kiválásáról szóló egyeztetések második szakaszára, a távozás legfontosabb feltételeiről ugyanis megfelelő előrelépés történt a felek között – mondták ki a brit kilépés után bennmaradó tagállamok vezetői az Európai Unió csúcstalálkozójának második, záró napján. A résztvevők a Brexit mellett főként a kvótarendszerről tárgyaltak még, de Angela Merkel német kancellár és Emanuel Macron francia államfő például abban is megállapodtak, hogy támogatják a hetes cikk szerinti eljárás megindítását Lengyelországgal szemben. Orbán Viktor miniszterelnök videoüzenetben mondott köszönetet a magyaroknak.
A csúcsnak vége, a harc folytatódik – ezzel a címmel tette ki Facebook-oldalára utolsó videóját a brüsszeli EU-csúcsról péntek 16 óra előtt Orbán Viktor miniszterelnök. Mint mondta, a pénteki találkozónak komoly tétje volt Magyarország számára, ezért köszönetet mondott mindazoknak, akik elmondták véleményüket a nemzeti konzultációval kapcsolatban.
Szeretnék köszönetet mondani azoknak a magyaroknak, akik részt vettek a nemzeti konzultációban, kölcsönadták nekünk, nekem az erejüket, s lehetővé tették, hogy ezen a csúcson – különösképpen péntekre virradó éjszaka – sikerüljön visszaverni a támadásokat, amelyekkel Magyarország szuverenitását kis híján megsértették”
– fogalmazott a miniszterelnök Brüsszelben, az európai uniós csúcstalálkozót követően pénteken. Hozzátette: megakadályoztuk, hogy olyan eredmények szülessenek az uniós csúcstalálkozón, amelyek következményeként idegeneket telepítettek volna bevándorlóként Magyarországra. Ahhoz, hogy ezt sikerült megakadályozni, sokmillió magyar ember egybehangzó akarata kellett. Köszönet érte – jelentette ki Orbán Viktor.
Juncker: sikeres a menedékkérők áthelyezésére szolgáló kvótarendszer
Sikeres a menedékkérők elosztását célzó uniós kvótarendszer, érthetetlen, miért gondolják azt egyesek, hogy az eddig áthelyezett körülbelül 32 ezer ember veszélyt jelent az európai civilizációra – jelentette ki Jean-Claude Juncker. Az Európai Bizottság elnöke elmondta, nem érti, hogy ez a kérdés miért váltott ki ilyen heves reakciókat, és higgadtságra kérte a vita résztvevőit. Mint mondta,
az elmúlt két évben a jogosult 35 ezer menekült több mint 90 százalékát sikerült áthelyezni a mechanizmus keretében. Európa és a tagállamai erősebbek annál, hogy ne tudnának „felszívni” ennyi embert
– vélekedett.
Merkel és Macron támogatja a hetes cikk szerinti eljárás megindítását
Franciaország és Németország támogatni fogja az Európai Bizottságot, ha úgy dönt, jövő héten megindíthatja az uniós alapszerződés hetes cikke szerinti eljárást Lengyelország ellen a vitatott igazságügyi reform miatt – közölte Angela Merkel német kancellár és Emmanuel Macron francia államfő közösen tartott brüsszeli sajtótájékoztatóján. Kijelentették:
továbbra is reménykedünk abban, hogy Mateusz Morawiecki új lengyel kormányfővel a következő napokban tervezett beszélgetésekkel elkerülhető az eddig példa nélküli uniós eljárás.
Merkel: kemény munka áll az unió előtt a Brexit-tárgyalások második szakaszában
Az eddigieknél még keményebb munka áll az Európai Unió és tárgyalói előtt, miután a tagállami vezetők a Brexit-tárgyalások második szakaszának megkezdése mellett döntöttek – jelentette ki Angela Merkel. A német kancellár Emmanuel Macron francia államfővel közösen tartott sajtótájékoztatóján elmondta:
az egy évvel ezelőtt kezdődött tárgyalássorozat folytatásaként széleskörű, mindkét fél számára fontos részletek tisztázását igénylő megbeszélések várhatók az Európai Unió bent maradó 27 tagországa és Nagy-Britannia kapcsolatainak jövőjéről, beleértve a kereskedelmet érintő kérdéseket
– hangsúlyozta a kancellár, hozzátéve, hogy az eddigi előremutató eredmények a 27-ek egységének megtartásával megvalósult közös munkának köszönhető.
Tusk: bízom benne, hogy sikerül megőrizni a huszonhetek egységét
Bízom benne, hogy sikerül majd megőrizni az Egyesült Királyság kilépése után az Európai Unióban maradó tagországok egységét, amely nélkül nem lett volna lehetséges továbblépni a brit kiválási tárgyalások második szakaszára – jelentette ki Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke. Sajtótájékoztatóján Tusk közölte:
a huszonheteknek belső előkészítő egyeztetéseket kell kezdeniük, Londonnak pedig világosabbá kellene tennie az elképzeléseit a jövőbeli kapcsolatrendszert illetően.
A volt lengyel kormányfő beszélt a dublini menekültügyi rendszer reformjáról is, hangsúlyozva, hogy a júniusi EU-csúcsig megállapodásra kell jutni, ami lehetséges, de „rendkívül nehéz” lesz.
Tovább lehet lépni a brexit második szakaszára
Tovább lehet lépni az Egyesült Királyság európai uniós kiválásáról szóló egyeztetések második szakaszára, a távozás legfontosabb feltételeiről ugyanis megfelelő előrelépés történt a felek között – mondták ki a brit kilépés után bennmaradó tagállamok vezetői, akik mindenekelőtt a kiválás feltételei kapcsán még megoldásra váró kérdések rendezését sürgették. Kiemelték:
az egyeztetések a második szakaszban kizárólag akkor haladhatnak előre, ha a felek teljes mértékben tiszteletben tartják minden kötelezettségüket, és ezeket mihamarabb egy világos, jogilag kötelező szerződésbe foglalják.
Az EU kész tárgyalást kezdeni a London által javasolt kétéves átmeneti időszakról, azonban a szigetországnak ebben az időszakban is teljes körűen be kellene tartania a közösségi jogot – beleértve az újonnan elfogadott szabályokat -, eleget kellene tennie a költségvetési kötelezettségvállalásoknak, illetve alá kellene vetnie magát az Európai Bíróság joghatóságának, miközben már nem vehetne részt az uniós döntéshozatalban. A huszonhetek megerősítették azon szándékukat, hogy a későbbiekben is szorosan együtt kívánnak működni Londonnal a biztonsági, a védelmi és a külpolitikai kérdésekben, illetve a terrorizmus és a nemzetközi bűnözés elleni harc területén.
Sebastian Kurz szerint a kötelező kvóták hatástalanok
Hiba lenne feladni a kötelező uniós menekültügyi kvóták elgondolását, a menedékkérők tagországok közötti elosztására szolgáló rendszer felállítása nagy könnyebbséget jelentene Ausztriának – jelentette ki Christian Kern leköszönő osztrák kancellár a brüsszeli EU-csúcstalálkozó pénteki zárónapján.
Kancellári tisztségem kezdete óta Ausztriában minden hónapban egyre kevesebb menekültet regisztrálunk, ez pedig nemcsak a saját intézkedéseinknek, hanem a Törökországgal és az észak-afrikai államokkal kötött egyezményeknek is köszönhető. Nem értem, miért kell ezt lekicsinyelni”
Igaza van Donald Tusknak abban, hogy a kötelező uniós kvóták nem működtek”
– fogalmazott, hozzátéve, változtatni kíván a mostani „elhibázott” migrációs politikán.
Az ülés előtt Paolo Gentiloni olasz kormányfő is megszólalt, és elismerte, történt előrelépés a bevándorlási válság kezelésében, de „még nem sikerült leküzdenünk a visegrádi országok ellenállását a kötelező kvóták ügyében”. Az uniós állam- és kormányfők csúcsértekezletén csütörtök este volt napirenden a migráció ügye, brüsszeli értesülések szerint azonban az álláspontok továbbra sem közeledtek a vitás kérdésekben.
Forrás: MTI; fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS