Fontos, hogy ne a brüsszeli bürokraták határozzák meg az Európai Unió következő éveit – mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádió reggeli műsorában. Orbán Viktor hangsúlyozta: olyan irányba kell terelni az uniót, amely a migráció megállítása mellett tiszteletben tartja a nemzeteket, kiemeli a keresztény kultúra megőrzésének fontosságát és a tagállamok gazdaságpolitikai függetlenségét. Azt, hogy a Fidesz melyik európai pártcsaládhoz tartozik a jövőben, a miniszterelnök nem lényegtelen, de másodlagos kérdésnek nevezte.
Az uniós vezetői posztok elosztásánál a visegrádi államok érvényesíteni fogják saját szempontjaikat – erről beszélt a miniszterelnök a Kossuth Rádió reggeli műsorában, amit az Origo szemlézett.
A politika tisztelettudó műfaj, de a döntéseknél az erő számít. Európa gazdasági növekedésének motorja a közép-európai térségben van, ezért az érdekeinket érvényesítenünk kell
– mondta a miniszterelnök a budapesti V4-csúcsról, ahol a visegrádi országok miniszterelnökei megállapodtak abban, hogy közösen lépnek fel személyi és politikai kérdésekben is.
Kell olyan vezető Közép-Európából, aki a mi érdekeinket képviseli, Európa más részéből pedig olyan vezetőt tudunk támogatni, aki tisztel minket
– mondta a miniszterelnök.
Olyan vezetőt soha nem szabad megválasztani, aki részt vett valamelyik uniós ország megtámadásában
– mondta a miniszterelnök Frans Timmermansra utalva. A miniszterelnök hangsúlyozta: az Európai Unióban a döntésnek a választott miniszterelnökök kezében kell maradni.
Vannak ezek a bürokraták is Brüsszelben, sokan is vannak, mint a siserehad, élnek a buborékban, életidegen szabályokat akarnak elfogadtatni. De az Európai Unióban a vezetésnek a választott miniszterelnökök kezében kell maradni. Ezért tisztázni kell azokat a kérdéseket, amiket a bürokratáknak figyelembe kell venni
– mondta Orbán Viktor. Az európai parlamenti választásokról a miniszterelnök azt mondta: több fontos elv megvalósításához kért és kapott mandátumot.
Egyrészt olyan dokumentumokat kell elfogadni és olyan vezetőket kell választani, akik hitet tesznek a migráció megállítása mellett. Soros György maffiaszerű szervezeteit ki kell szorítani
– mondta a miniszterelnök.
Másrészt meg kell adni a tiszteletet a nemzeteknek. Aki tiszteletlen a nemzetekkel szemben, nem reménykedhet abban, hogy megbízást kapjon
– tette hozzá.
Harmadrészt a keresztény kultúrát, amely kétezer év alatt kialakult Európában, meg kell védeni.
A miniszterelnök beszélt arról is, hogy a tagállamok gazdaságpolitikai függetlenségét meg kell védeni. Nem lehet Brüsszelben dönteni arról, hogy milyen adórendszer legyen egy országban – mondta példaként a miniszterelnök.
Nekünk Brüsszelben is Magyarország az első. Nem Brüsszelben kigondolt dolgot kell érvényesíteni, mint ahogy azt az ellenzéki pártok gondolják
– tette hozzá Orbán Viktor.
Csak a magyarok tudják megmondani, mi jó Magyarországnak.
Arról, hogy a Fidesz melyik pártcsoportban foglal helyet, a miniszterelnök azt mondta: ez nem lényegtelen, de másodlagos kérdés.
Nem lehet lecövekelni egyetlen helyre, mert a szövetségek folyamatosan alakulnak
– mondta.
Ha az Európai Néppárt olyan irányba alakul, amely nem szolgálja a magyarok érdekeit, akkor nekünk ott nincs helyünk
– tette hozzá.
A Fidesz szeretné megtartani Helmut Kohl néppártját, de ha a néppárt megváltozik, ha bevándorláspárti lesz, ha nem tiszteli a nemzeteket, ha a brüsszeli bürokraták foglyává válik, akkor nem lehet maradni.
Az úgynevezett néppárti bölcsek tanácsáról azt mondta: őket azért kérték fel, mert a skandináv és Benelux országok pártjai megtámadták a Fideszt, ki akarták zárni. Ráadásul ezt éppen a kampányban tették, ami oda vezetett, hogy a néppárt rosszabbul szerepelt, mint ahogy várni lehetett.
Én nem fogadom el azt a hozzáállást, hogy ők idejönnek és megvizsgálnak minket, mint a tanulókat. Ez egy ország, egy haza. Egyenrangú tárgyalófelek vagyunk, meglátjuk, mire fogunk jutni.
– mondta Orbán Viktor. A frissen benyújtott költségvetéssel kapcsolatban a miniszterelnök azt mondta: az ország kezd egyre jobban teljesíteni.
Egyre több a munkahely, egyre jobbak a bérek, összességében a gazdasági teljesítményünk egyre jobb. Ilyenkor a miniszterelnök és a kormány dolga, hogy a gazdaságot fenyegető kockázatokat ki kell védeni, meg kell védeni a fejlődés lehetőségét.
A gazdagabb nyugat-európai országok gazdasági növekedése lassul, mi pedig velük kereskedünk. A kérdés az: ha náluk rosszabbul megy, mehet-e nálunk jobban.
Lehetséges-e olyan gazdaságpolitikát folytatni, amely a nyugat-európai országok lassulása ellenére fenntartja a fejlődést?
– jelölte meg a fő kérdést Orbán Viktor.
A kormány erre válaszul vezette be a gazdaságvédelmi akciótervet. Ennek része az adócsökkentés, részei a gazdasági növekedést támogató intézkedések, és eközben nem feledkezik meg a fő célról, arról, amiért az egész létezik: a családok megerősítéséről.
A dunai hajótragédiáról szólva Orbán Viktor azt mondta: súlyos, szíven ütő baleset történt, ami megrázta az országot. Most még a gyászé a főszerep, de ha ezen túlleszünk, tárgyalni fog a dél-koreai vezetőkkel arról, hogy valamilyen emlékhelyet hozzanak létre.
A kiemelési munkákban 498-an vettek részt. Büszkék lehetünk rájuk, a helytállásuk példaértékű volt, minden tiszteletet megérdemelnek és meg is fognak kapni
– tette hozzá.
Forrás: Origo; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS