Bulgária kulcsország Magyarország számára, különösen az ukrajnai háború kezdete óta, mert ez az egyetlen biztos út, hogy megérkezik Magyarországra a szükséges energiaforrás – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök Szófiában pénteken, miután megbeszélést folytatott Rumen Radev bolgár államfővel. A közös sajtótájékoztatón a bolgár államfő azt hangsúlyozta, hogy Szófia megbízható partner marad Magyarország számára az energiaszállítás biztosításában.
A magyar kormányfő emlékeztetett arra, hogy tavaly 5,6 milliárd köbméter, idén 7 milliárd köbméter földgáz Bulgárián keresztül érkezett hazánkba, miközben a teljes fogyasztás 9 milliárd köbméter.
Szintén nem megy Bulgária nélkül jelenleg az atomerőmű működéséhez szükséges fűtőanyag beszerzése sem – tette hozzá, kiemelve, hogy az atomerőmű is nélkülözhetetlen a magyar energiabiztonsághoz.
Rumen Radev ígéretet tett arra, hogy Szófia továbbra is megbízható partner marad ezen a területen, és gondoskodik a diverzifikáció és a szállítások biztonságáról.
Orbán Viktor gratulált a bolgár elnöknek a teljes körű schengeni övezeti csatlakozáshoz vezető eredményekhez, Rumen Radev pedig köszönetet mondott az európai uniós magyar elnökségnek a csatlakozást lehetővé tevő munkájáért, amelyet stratégiai eredménynek nevezett.
A magyar kormányfő úgy fogalmazott, hogy a schengeni tagság nagy jelentőségű változásokat indít el és nem csak a szabad mozgásban. Azt is jelenti, hogy Bulgária teljesen “kiszabadul” a másodrendű státuszból; mostantól más tagországokkal teljesen megegyező előnyöket élvezhet – emelte ki.
Hozzátette: a schengeni csatlakozást annak ellenére sikerült elérni, hogy komoly ellenállás volt az Európai Unióban, egyes országok sokáig blokkolták Bulgária és Románia belépését, ezt sikerült most, 13 év után elmozdítani.
Szó volt a tárgyaláson arról is, hogy Bulgária csatlakozna a zöld energiafolyosó kezdeményezéshez, amelynek Magyarország az alapítója volt – mondta el Orbán Viktor.
A szófiai megbeszélésen mindketten méltatták a kétoldalú együttműködésben elért eredményeket. Orbán Viktor emlékeztetett arra, hogy Bulgáriában sokkal változékonyabb a politikai helyzet, mint Magyarországon, de Rumen Radev ebben mindig is “fix pont” volt,a kétoldalú kapcsolatok tekintetében mindig stabilizátor szerepet játszott, és folyamatosan támogatta Magyarországot.
A miniszterelnök kiemelte a hadiipari és védelmi együttműködés fokozásának szándékát is, hangoztatva, hogy ebben mindkét fél érdekelt.
Kijelentette: most élénk az együttműködés a két ország között, ezért a gazdaság terén is érdemes fokozni a közös munkát. A kormány törekedni fog arra, hogy minél nagyobb számban magyar befejtetők érkezzenek Bulgáriába, és várja a bolgár üzletembereket is Magyarországon.
Szeretnénk stratégiai fejlesztésekben is részt venni. (…) Örülnénk annak, ha a magyar cégeket Bulgária részéről stratégiai partnerként fogadnák az energiaszektorban
– fogalmazott.
Rumen Radev azt mondta, hogy kétoldalú kapcsolatokat a kölcsönös bizalom és barátság alapján fejlesztik. Emlékeztetett rá, hogy csak az elmúlt évben háromszor járt Magyarországon. Jelezte, hogy a közeljövőben fontos memorandumokat írnak alá az infrastrukturális összeköttetések, a közlekedés, a bulgáriai kikötők használata, valamint a védelmi ipar, a biztonságpolitika és a turizmus terén.
A bolgár elnök köszönetét fejezte ki a magyarországi bolgár közösség iránti törődéséért, valamint a bolgár kulturális és oktatási központ felépítéséhez nyújtott kormányzati segítségért.
Gratulált Orbán Viktornak “a geopolitikai folyamatok és kihívások józan megítéléséért” és “pozíciójának megvédelmezése érdekében tanúsított bátorságáért”. Gratulált egyúttal a sikeres soros EU-elnökséghez.
Hangoztatta azt is: közös álláspontjuk, hogy Európa prioritása ma a béke helyreállítása a diplomáciának vezető szerepet biztosítva. Béke nélkül elképzelhetetlen biztonságról és fenntartható fejlődésről beszélni – tette hozzá.
Forrás: MTI, fotó: Facebook
Talpra magyar!
2024-12-20 at 19:21
Elnézést kérek másik energia témát hozok említek meg: viszont a történelem folytán az osztrákok voltak az egyik legalattomosabbak velünk szemben az I. világháborút követően főleg trianoni diktátumot illetően. Épen így elkezdtek az oroszokkal hepciáskodni avagy kemény elszámolási vitába bonyolódni kíváncsi leszek hogy ez a vitájuk az oroszokkal mit fog hónapok multán eredményezni. – Ez miatt drágább energiahordozóka másoktól más útvonalon szereznek be. – Azt tudjuk hogy kik uralják az ausztriai benkoket.
Logikus
2024-12-20 at 18:50
Íme, lehet kölcsönösen hasznos alapon együttműködni!