Egy elhibázott politika lenyomatának nevezte az Európai Parlament (EP) Magyarországgal szembeni szerdai határozatát Orbán Viktor miniszterelnök, aki szerint valójában egy “Soros-jelentésről” van szó. A miniszterelnök szokásos pénteki a Kossuth rádió 180perc című műsorának adott interjújában kitért arra is, hogy a gazdasági növekedés tekinteetében az 5 százalék fölötti sáv a cél, ennek elérésére azonban csak 2020-ra lát esélyt. Ezek mellett szeretné, ha a magyar nemzet 2030-ra képes lenne magát reprodukálni, amihez véleménye szerint sok eszközre van szükség: családtámogatásra, a munkavállalás könnyítésére és az oktatási rendszer átalakítására. De előbb „meg kell védeni” a jövő évi választáson a béremelésekre és az alacsony adókra épülő, jelenlegi gazdaságpolitikát – szögezte le.
A kormányfő pénteken a Kossuth rádió 180 című műsorában azt mondta, a Magyarországot érő támadások mögött a migráció áll, létezik ugyanis egy olyan európai érdekközösség, amelynek célja évi több százezer idegen behozatala Európába. Ennek a gondolatnak az “atyamestere”, részben finanszírozója, szervezője Soros György – tette hozzá, úgy fogalmazva: a “Soros-féle csapatok” Brüsszelben elszántak. Orbán Viktor lehangolónak nevezte, hogy a nemzetállamok nem kapják meg a tiszteletet az európai intézményekben dolgozóktól. A miniszterelnök hangsúlyozta: ki kell tartani a magyar nemzeti érdekek mellett.
A mostani határozatot elolvasva az ember nem tudja, sírjon vagy nevessen”
– fogalmazott, példaként megemlítve a dokumentumnak a röszkei szír zavargóról szóló részét, amely szerint ezt az embert “tíz év börtönbüntetésre ítélték pusztán azért, mert a feszültségek oldására megafont használt, és három tárgyat hajított a határőrökre”.
Valójában arról a szír emberről van szó, aki “át akarta törni a kerítést a röszkei zavargásoknál, megafonnal lázította az embereket, és megtámadta a rendőröket”
– mondta a miniszterelnök, úgy értékelve mindezt: a “Soros-féle csapatok” Brüsszelben rendkívül elszántak, az abszurditástól sem riadnak vissza. Orbán Viktort megkérdezték Manfred Weber európai néppárti frakcióvezető szavairól, miszerint a labda a magyar miniszterelnök térfelén pattog, ha megfelelően reagál, csapatjátékos, ha nem, annak következményei lesznek. A kormányfő ezt úgy kommentálta: Kínában ilyet sosem mondanak, ez jól mutatja, hogy eltorzult az európai politika. Lehangolónak nevezte ezt az attitűdöt, azt, hogy a nemzetállamok nem kapják meg a tiszteletet az európai intézményekben dolgozóktól, azt, hogy Brüsszelben bárki – pártállástól függetlenül – megmondja egy tagállamnak, hogyan kell viselkednie.
“Európa lényege nem Brüsszelben van, hanem a tagállamokban. Európa nem Brüsszel, Európa az Varsó, Budapest, Párizs, Berlin, Róma”
– fogalmazott. A miniszterelnök hangsúlyozta: ki kell tartani a magyar nemzeti érdekek mellett, “mi akarjuk megmondani, kikkel éljünk együtt és kikkel nem”. A brüsszeli támadások nem térítik el a kormányt a céljaitól, Magyarország ezután is a saját útját fogja járni – jelentette ki, közölve: az energiaárak és az adók megállapításának jogát sem adja át a kabinet Brüsszelnek. Kiemelte: az is egy európai álláspont, hogy ne változtassuk meg a létező hatáskör- és jogmegosztást, amit “közösen építettünk ki”. Orbán Viktor végül azt mondta: Magyarország részt vesz a vitarendezési eljárásban, és “elmegyünk a falig”, ha kell, a bírósági eljárás végéig. Arra a felvetésre, hogy mi következik, ha a bíróság szerint törvényt kell módosítania Magyarországnak, a kormányfő úgy reagált: ebben az esetben azt végre kell hajtani, de hogy “a végrehajtás pontosan mit takar (…), az majd egy következő küzdelem lesz”.
A jövő évi választáson meg kell védeni a béremelésekre és az alacsony adókra épülő gazdaságpolitikát, és ha ez sikerül, 2020 körül a magyar gazdasági növekedés elérheti az 5 százalék fölötti tartományt – mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió 180 perc című műsorában.
Demográfiai célkitűzés: 2030-ra a magyar nemzet képes legyen reprodukálni magát
Úgy fogalmazott: ez a 2010-ben elhatározott gazdasági terv utolsó szakasza a pénzügyi stabilizálás, az 1-3, majd a 3-5 százalék közötti gazdasági növekedés elérése után. A kormányfő beszélt a kabinet demográfiai célkitűzéseiről is, amelynek lényege, hogy 2030-ra a magyar nemzet egy olyan közösség legyen, amely képes magát reprodukálni. Ehhez sok eszközre van szükség – mondta -, egyebek mellett családtámogatásra, a munkavállalás könnyítésére és az oktatási rendszer átalakítására.
Méltó partnerként tekint Kína Magyarországra
Nem méret alapján válogatta össze Kína a történelmi jelentőségű tanácskozás szereplőit, hanem – hazánk esetében is – abból indultak ki, hogy az adott ország gazdasági szerepe, aktivitása milyen, mekkora növekedés előtt áll. Méltó partnerei vagyunk Kínának – szögezte le Orbán Viktor kormányfő pénteken a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.
„Nagy távolságokra kell majd eljuttatni az árut, a befektetéseket, a kapacitást, a turistákat, ezért a következő 2-3 évtized gazdasági növekedésében potenciális szerepet vállaló országokat hívtak meg a kínaiak a tanácskozásra. Az, hogy ezek sorában Magyarország is ott van, remek hír és lehetőség, amit érdemes megragadni”
– utalt a miniszterelnök pénteki rádióinterjújában a néhány napja lezajlott pekingi Egy övezet, egy út elnevezésű nemzetközi együttműködési fórumra, melyen hazánk is képviseltette magát.
„Ez év őszén Budapest ad otthont a 16 európai ország és Kína közötti gazdasági együttműködési fórumnak”
– folytatta Orbán Viktor. Mint hangsúlyozta, Kína versenyezteti ezeket az országokat, keresi a lehetőséget a velük való együttműködésre.
„A kérdés, hogy melyik ország milyen programmal tud előállni, a gazdaság az együttműködéshez milyen fedezetet tud nyújtani. Magyarországnak sosem könnyű – magyarnak lenni sem –, de ránéznek a magyar adatokra és látják, hogy rendben vannak, megnézik a növekedési számokat és azt mondják: Hoppá, itt egy ország, ami több mint 4 százalékkal nő!”
– mondta a miniszterelnök.
„Nem csak nyugatra, keletre is kell termelni – hangsúlyozta –, lépésről lépésre kell haladni: elsődlegesen fontos, hogy a magyar áru korlátozás nélkül eljusson Kínába. Ebből a szempontból már „előkelő helyen állunk”
– ezt diplomáciai sikerként értékelte a kormányfő. Így folytatta:
„akkor vagyunk biztonságban, ha túlkereslet van – például – a magyar mezőgazdasági termékekre, és most ez a helyzet.”
Jó a 4 százalék, de az 5 százalék fölötti sáv a cél
A kormányzás megkezdésekor elindított tíz éves gazdasági terv első célja volt a pénzügyek stabilizálása, ennek „szimbolikus kifejezése volt, amikor az IMF-et haza tudtuk küldeni” – mondta Orbán Viktor. A terv 2. szakaszában felhozták a gazdasági növekedést a csökkentésből, a cél a 3 százalékos növekedés elérése volt, 2018-ig pedig, a 3. szakaszban a cél 3-5 százalékos sáv elérése – utalt a jelenlegi, 4,2 százalékos gazdasági növekedésre a miniszterelnök. A cél az 5 százalék fölötti sáv, erre Orbán Viktor 2020 körül lát reális esélyt. De előbb „meg kell védeni” a jövő évi választáson a béremelésekre és az alacsony adókra épülő, jelenlegi gazdaságpolitikát – szögezte le.
Forrás: MTI, hirado.hu, fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS