Nem sokkal hajnali 5 óra előtt fejeződött be a migrációról tartott EU-csúcs első napja, amely a magyar miniszterelnök értékelése szerint a a V4-ek álláspontjának sikerével zárult.
Fáradtak vagyunk, de elégedettek is, mert a Visegrádi Négyek nagy győzelmet arattak – fogalmaz üzenetében Orbán Viktor.
Fenyegetett az a veszély, hogy a létrehozandó menekült táborokból szétosztják az európai országokba a migránsokat. A magyar miniszterelnök szerint ugyanakkor ezt a javaslatot “sikerült visszaverni”.
A saját javaslatunkat pedig sikerült elfogadtatnunk, amely világosan kimondja, hogy az ezután létrehozandó menekült táborokból senkit sem lehet áthelyezni az adott országból másik országba, annak beleegyezése nélkül – fogalmazott a kormányfő.
Hozzátette, Magyarország továbbra sem lesz bevándorló ország, Magyarország megmarad Magyarországnak. Ezzel zárult az európai vezetők csütörtöki vitája, ami pénteken délelőtt folytatódik tovább.
Az EU csúcson végül támogatást nyert álláspont tökéletesen harmonizál azzal, ami Magyarország alaptörvényébe is bekerült két héttel ezelőtt. Az alkotmány új passzusa kimondja, hogy Magyarországra idegen népesség hazánk kormányának beleegyezése nélkül nem lehetséges. A csütörtöki brüsszeli viták során kiderült, hogy nem vagyunk egyedül ezzel az álláspontunkkal és több tagállam is osztja: nem dönthetnek mások ilyen sorsdöntő kérdésben, csakis maguk a tagországok.
Ezzel a kötelező betelepítés veszélye első körben elhárult. Ha egy tagország tömegével fogadja be a migránsokat, kénytelen lesz azokat a saját országán belül integrálni és nem passzolhatja tovább a problémát más tagországoknak. A megállapodás tükrében talán azok a tagállamok is jobban elgondolkodnak majd, amelyek alig egy hete még lelkesen fogadták a Soros György szervezetei által finanszírozott hajókat, több száz illegális bevándorlóval a fedélzeten, talán abban a reményben, hogy hamarosan úgyis szétosztják majd őket.
A migrációról szóló EU-csúcs csütörtöki napján úgy tűnik, hogy a legfontosabb kérdésekben sikerült egyességre jutni, ettől függetlenül továbbra is nagy a feszültség egyes tagállamok között. Ami viszont világosan kirajzolódott, hogy a Visegrádi Négyek vehetik át a vezető szerepet a vitában. Ráadásul a korábbi kötelező betelepítési szándékot egyre többen utasítják el, és támogatják a V4-ek harcát. Olaszország kormányfője például azt mondta, elégedettek és Olaszország nincs többé egyedül. (Az utóbbi hetekben éppen Olaszország vívta a legnagyobb harcokat a migránsokkal és az NGO-kal, azzal hogy megtagadta a civil migráns-hajók kikötését és bejelentette, hogy megkezdik az illegális bevándorlók kitoloncolását is.
Sebastian Kurtz osztrák kancellár újra megerősítette, hogy Ausztria a migránsok kötelező elosztását nem támogatta eddig sem és ez után sem – úgy látja, hogy ez az álláspont győzött. A hangsúlyt a külső határok védelmére kell helyezni a tagállamok megállapodása szerint, amelyben Ausztrián kívül komoly feladata lesz Dániának, Hollandiának és Bulgáriának is.
A máltai kormányfő, aki az elmúlt napokban két migráns-hajó kikötését is megtagadta, azt értékelte óriási sikerként, hogy a megállapodás szerint a Földközi-tengeren mentési feladatokat végző civil szervezetek hajóinak tiszteletben kell tartaniuk a vonatkozó törvényeket.
Vezető kép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS