A miniszterelnök kiemelte: amikor eléri az átoltottság a 2,5 millió embert, el lehet kezdeni az újraindítást! Az operatív törzs hajnali üléséről érkezett a kormányfő a Kossuth Rádióba, ahol szokásos péntek reggeli interjújában tett bejelentést a járvány elleni védekezés következő időszakát meghatározó intézkedésekről. Orbán Viktor már az interjú elején aláhúzta: legalább egy hétig maradnak az életben lévő járványügyi intézkedések. A kormányfő jelezte: az operatív törzs szerint nincs itt a nyitás ideje, az egészségügy azonban bírni fogja a nyomást. Orbán Viktor elmondta, hogy további szigorításokat már nem biztos, hogy elviselnének az emberek. Ennek megfelelően egy hétre hoztak csak intézkedést, amit jövő pénteken felülbírálnak. A húsvéti korlátozások kapcsán Orbán Viktor elmondta: a húsvét egy különösen kockázatos időpont, megint felkerekedik az egész ország, ezért az egész húsvét egy külön járványkezelési módszert igényel. A kormányfő arról is beszélt, hogy a következő időszakban több mint félmillióval kevesebb AstraZeneca-vakcina érkezik. Ennek kapcsán kifejtette: Brüsszel elhibázta a vakcinabeszerzést, ami bizonyítja, hogy nem járt el az idő a nemzetállamok felett. A néppártból való kilépésről is szót ejtett a miniszterelnök, kifejtve: szép volt, jó volt, elég volt az Európai Néppártból. Ennek kapcsán jelezte: tárgyalásokat folytat Lengyelországban és Olaszországban is az európai jobboldal új alapokra helyezéséről.
Orbán Viktor miniszterelnök a beszélgetés elején azt mondta, hogy a legfontosabb döntés az volt, hogy a hatályban lévő korlátozó intézkedések még egy hétig fennmaradnak hétfőtől számítva. Mint ismertette, meghalt újabb 213 beteg, 1174 ember van lélegeztetőgépen és ezen kívül még több mint 9 ezren vannak kórházban.
Éppen ezért nem lehet most lazítani
– tette hozzá. Orbán Viktor közölte, hogy a lélegeztetőgéppel felszerelt ágyak kapacitásának a felét még nem értük el, és ugyanez igaz a kórházi ágyakra. A kormányfő elmondta: a járványügyi szakemberek azt mondták, ez nem az a pillanat, amikor lazítani lehetne.
Van még szabad ágyunk, és lélegeztetőgépünk is bőségesen. Kapacitásunk van, a kérdés az, van-e elég orvos
– fogalmazott a kormányfő, hozzátéve: van megfelelő kapacitásuk, a medikusok is mennek, ha hívják őket.
A medikusok jó részét már beoltottuk, és mennek, ha kell dolgozni
– jelezte. Orbán Viktor elmondta: további szigorításokat már nem biztos, hogy elviselnének az emberek.
Most jó esély van arra, hogy az iskolákat újranyissuk
– tette hozzá. A kormányfő szólt a szolgáltató szektorban tapasztalható problémákról is, kifejtve:
ha újra tudjuk indítani a gazdaságot, akkor erős és bőséges év lesz a következő év.
Orbán Viktor közölte, hogy az oltások számának növekedése a legfontosabb védelmi intézkedés. Elmondta: minden héten négyszer-ötször annyi embert oltanak be, mint ahányan megbetegednek.
Amikor eléri az átoltottság a 2,5 millió embert, el lehet kezdeni az újraindítást!
A kormányfő ismertette: lezárták a nemzeti konzultációt, és kérte az operatív törzset, hogy készítse el az újraindítási tervet. Olyan oltási terv kell, ami megmutatja, mi történik, ha bizonyos számú oltott van. A kormányfő azt mondta, hogy akkor tudják megtenni az első újraindítási lépést, amikor minden 65 év feletti regisztrált be lesz oltva. Az elkövetkező ünnepi időszakról szólva a kormányfő kifejtette: a húsvét egy különösen kockázatos időpont, megint felkerekedik az egész ország, ezért az egész húsvét egy külön járványkezelési módszert igényel. Erről jövő héten tájékoztatnak. A kormányfő elmondta, hogy a beoltott emberek száma ma haladja meg a 1,5 milliót. 1 millió 260 ezer az oltási igazolvánnyal rendelkezők száma. Mindez azt jelenti, hogy nagyjából kétmillió védett ember dokumentáltan van.
Mindezek mellett van a látencia is, akik nem tudják, hogy megfertőződtek. Ez a csoport is kaphat védelmi igazolványt, ha átesik egy vizsgálaton, és kiderül, hogy korábban fertőzött volt. Lesznek a nyitásnak olyan szakaszai, amikor a védettségi igazolvánnyal több szolgáltatás lesz elérhető
– tette hozzá. Orbán Viktor Szaniszló Sándor DK-s polgármester akciójáról azt mondta, hogy a baloldal jó lenne, ha befejezné az oltásellenes kampányát.
Aki oltásellenes, az kockára teszi az emberek életét
– tette hozzá. Orbán Viktor arról is beszélt, hogy ha nyilvánosságra hozhatnák az uniós vakcinabeszerzési szerződéseket, akkor kiderülne, hogy mi a beszerzés rendje. A kormányfő kiemelte: megbánta, hogy hitt az uniós vezetőknek, akik azt szorgalmazták, hogy uniós hatáskör legyen a vakcinabeszerzés.
Mindezt persze ma már bánjuk, hogy így tettünk, és beleverném a fejemet a falba
– tette hozzá, megjegyezve: a migráció után ez a második nagy csalódásunk az európai politikában. A miniszterelnök kiemelte: az unió nem tudott megbirkózni ezzel a feladattal.
Mindez jól mutatja, hogy a nemzetállamok felett nem járt el az idő
– húzta alá. A kormányfő arról is beszélt, hogy a következő időszakban több mint félmillióval kevesebb AstraZeneca-vakcina érkezik.
Ha ez így van, akkor 500 ezerrel több keleti vakcinát kell szerezni a következő időszakban. Minderről most is tárgyalunk. Jó esélyünk van arra, hogy a kiesett AstraZeneca-vakcinát tudjuk pótolni
– mondta a kormányfő. A tervezett uniós vakcinaútlevél kapcsán Orbán Viktor kifejtette: Brüsszelből nem útlevél-szabályozási koncepciót várunk.
Ennyi boldogtalan embert nem láttunk Európában, mi, magyarok is rossz lelkiállapotban vagyunk
– mondta a kormányfő, aki szerint lelkileg megviselt állapotban vagyunk, lelkileg is újra kell indítani az országot.
Újra kell egyesíteni az országot, és ez meghaladja a politikusok feladatát
– mondta a kormányfő. Orbán Viktor szólt arról is, hogy a vírus kapcsán soha nem látott ellentmondó hírek vannak, még a migráció esetében sem volt ilyen. Ezért a kormányfő arra kért mindenkit, hogy próbáljon meg mindenki a kormányra hallgatni, mert rendszeresen elmondják, hogy mi biztos, és mi nem.
Orbán Viktor arról is beszélt, hogy “szép volt, jó volt, elég volt az Európai Néppártból”. Mint elmondta, a migrációs válság idején roppant meg először a kapcsolat, de korábban sem kapott a kormány egyértelmű támogatást a rezsicsökkentés és a bankok megadóztatására az EPP-től. Jelezte: most beesett a világjárvány, és ahelyett, hogy segítenék a védekezést, folytatták a nyüstölést. “Ilyenkor a legjobb, ha az ember veszi a kalapját. Kapcsolatban vagyok a lengyel és olasz vezetőkkel, és az európai jobboldal újraszervezésén dolgozunk” – jelezte a kormányfő.
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS