A magyar kormány egyelőre nem tudja, mi az oka annak, hogy az Egyesült Államok több százmillió dolláros forrást különített el arra, hogy mintegy kéttucatnyi közép- és kelet-európai országgal szemben akcióterveket készítsen és hajtson végre kifejezetten azért, hogy nyomás alá helyezzék e két tucat ország kormányát – reagált Orbán Viktor miniszterelnök kedden Belgrádban az emberi jogokért és demokráciáért felelős amerikai államtitkár erre vonatkozó kijelentéseire.
Szokatlan és újszerű helyzetben találta magát a magyar parlament – fogalmazott Orbán. A kormányzat annyit tudott válaszolni a képviselőknek, hogy keresi, van-e vajon összefüggés a folyamatban lévő, az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti szabadkereskedelmi megállapodások és a mostani amerikai akcióterv között. Senki nem örül Magyarországon annak, hogy az országot műveleti területté nyilvánították húszegynéhány másik országgal együtt – tette hozzá a magyar kormányfő a Kelet-Közép-Európa-Kína csúcstalálkozót megelőzően Belgrádban.
Az ügy előzménye, hogy Sarah Sewall, az amerikai külügy polgári biztonságért, demokráciáért és emberi jogokért felelős államtitkára december 9-én – amely Amerikában a korrupció elleni harc napja – kijelentette: huszonnégy Közép- és Kelet-Európai országban az Egyesült Államok korrupcióellenes akcióterveket fog összeállítani. Tegnapi hír, hogy a magyar Külügyminisztérium konzultált André Goodfrienddel, az USA budapesti ügyvivőjével a furcsa kijelentésről.
PS-összefoglaló az MTI hírei alapján
Facebook
Twitter
YouTube
RSS