Háború Izraelben, terrortámadás Brüsszelben, éles kanyar a lengyel belpolitikában, a baloldali sajtó pedig ismét Orbán Viktor szavain csámcsog. A Politikai Pankráció legújabb részében Magyar Dáviddal, a Spirit FM műsorvezetőjével és Vésey Kovács Lászlóval, a PestiSrácok.hu újságírójával közösen kerestünk válaszokat a hét legforróbb kérdéseire. Integrálhatóak-e egy radikális ideológia hívei? Mit jelent Magyarország számára a lengyelországi ellenzék győzelme? Lesz-e valaha béke a Közel-Keleten? Miért nevezte Orbán Viktor hadműveletnek az ukrajnai helyzetet? Ha kíváncsi vagy a válaszokra, nézd meg a teljes beszélgetést!
A Politikai Pankráció az a műsor, ahol a vendégek szabják meg, miről beszélgessenek, esetenként vitázzanak. A felek két-két témát hoznak, ami kizárja annak a lehetőségét, hogy a beszélgetés egyoldalú, esetleg részrehajló legyen. Ez a formátum ezúttal is kiválóan működött.
Létezik-e sikeres integráció?
Elsőnek a Vésey Kovács László által javasolt brüsszeli merénylet került terítékre. Egy Európában már évek óta illegálisan tartózkodó migráns bosszúból megölt két svéd szurkolót, amiért elmondása szerint Svédországban meggyalázták a Koránt. A két szurkolónak ehhez természetesen semmi köze sem volt, de a gyilkost ez nem érdekelte (az esetről bővebben IDE KATTINTVA olvashattok). Magyar Dávid elmondta, hogy már egyre kevésbé hisz a sikeres integrációban egy, az európai értékrenddel nem teljesen kompatibilis ideológia esetében, de hozzátette, hogy Magyarország az évszázadok során sikeresen integrált számos kultúrát. Vésey Kovács László ezt azzal egészítette ki, hogy bár a siker tényszerűen igaz, a beolvadó kultúrák a magyarhoz hasonlóak voltak. A lényegesen eltérő kultúrájú népeket az akkoriban megszokott vasszigorral sem lehetett integrálni.
Mi lesz így a lengyel–magyar barátsággal?
Lengyelország választott. A baloldal szerint ezzel Lengyelország visszatért az “európai útra”, bármit is jelentsen ez. Lengyelország belügyei egyedül Lengyelországra tartoznak, viszont félő, hogy az “új irányvonal” komoly kihatással lesz a V4-ek működésére. Magyar Dávid és Vésey Kovács László egyetértettek abban, hogy az Európai Egyesült Államokban hívő, Magyarországot mélyen elítélő Donald Tusk valószínűleg nem lesz olyan erős szövetségese Magyarországnak, mint elődje, Jarosław Kaczyński volt, de a korábban komoly korrupciós botrányba keveredett Tusknak nem lesz könnyű dolga a sokpárti koalíciós kormányzással.
Mi történik a Közel-Keleten?
Ez sajnos tipikusan az a téma, aminek megvitatására egy egész adás sem lenne elég, mi azonban most mégis megpróbáltuk pár percbe belesűríteni a lényeget. Magyar Dávid elmondta, hogy mélyen elítéli a Hamász által elkövetett terrorcselekményt, de nem lehet figyelmen kívül hagyni Izrael területfoglalási tevékenységét a térségben. Elmondása szerint ez nem menti fel a Hamászt, de magyarázatot adhat arra, hogy miért ilyen feszültek az ott élők. Vésey Kovács László szerint azonban történelmi jog szempontjából a mérleg még mindig Izrael felé billen.
Miért beszélt Orbán Viktor katonai hadműveletről?
A magát a morál és igazságosság bajnokaként aposztrofáló baloldal ismét teleprüszkölte az internetet Orbán Viktor szavai miatt. A miniszterelnök egyedüli európai politikusként vett részt a pekingi gazdasági fórumon, ahol többek között Vlagyimir Putyinnal is találkozott. A beszélgetés egyik pontján Orbán Viktor a “katonai hadművelet” kifejezést használta a háború helyett, ami a baloldal szerint főbenjáró bűn. Ha Orbán Viktor nem bukott volna meg legalább 4287-szer az elmúlt 13 évben, akkor ebbe most biztos belebukna.
A meeting between Vladimir Putin and Hungarian Prime Minister Viktor Orbán was held in Beijing.
🔹️Main statements of the President of the Russian Federation:
— the positions of Russia and Hungary do not always coincide, but there is a possibility of an exchange of opinions;… pic.twitter.com/xNAQzgnIcJ
— Sprinter (@Sprinter99800) October 17, 2023
Magyar Dávid szerint a miniszterelnöknek ki kellett volna mondania, hogy Ukrajnában háború zajlik, nem katonai hadművelet, Vésey Kovács László szerint pedig Orbán Viktor elsődleges felelőssége, hogy a magyar gazdaság ne ideológiák, hanem gazdasági kapcsolatok mentén fusson, ehhez pedig diplomáciára van szükség. “Ha tetszik, ha nem, a keleti nyitás pozitívan hat a magyar gazdaságra, főleg a dél-koreai beruházások, amik szintén keletről jönnek” – zárta gondolatait Vésey Kovács László.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS