Különleges helyzetben zajlott az orosz–magyar tárgyalás, de nem a két ország viszonya miatt, hanem a nemzetközi helyzet miatt – mondta Orbán Viktor a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában. A kormányfő kifejtette: van egy magyar modell, ami eltér a NATO és az EU logikájától, amelynek értelmében pragmatikus jó kapcsolatokat igyekszünk fenntartani Oroszországgal. Megjegyezte: vannak hasonló diplomáciai kezdeményezések, hazánk pedig sokat és hosszan fog tárgyalni még az oroszokkal. A legfontosabb, hogy Magyarország energiafüggetlenségét megvalósítsuk; ha Paks 2 megépül és a naperőmű-fejlesztés befejeződik, akkor 2030-ra az energiaellátásunk 90 százaléka széndioxid-mentes lesz – ismertette Orbán Viktor moszkvai tárgyalásának fókuszát. A helyreállítás kapcsán ismét fokozódó jogállamisági vita kapcsán a kormányfő kifejtette: addig csorbítja a tagállamok jogait Brüsszel, amíg azok engedik.
Orbán Viktor kormányfő a beszélgetés elején az oroszországi tárgyalásról azt mondta: maga a helyzet különleges volt. A nemzetközi helyzet nagyon feszült állapotban van. A mi célunk a magyar–orosz kapcsolatok javítása volt, de a nemzetközi közvéleményt a katonai helyzet érdekelte.
Részesei vagyunk ennek a konfliktusmezőnek
– mondta a kormányfő.
A magyar modell szerint lehet sikeres együttműködést kialakítani Oroszországgal
– fogalmazott. Megjegyezte: vannak hasonló diplomáciai kezdeményezések, hazánk pedig sokat és hosszan fog tárgyalni még az oroszokkal.
Utánunk a német és a francia kancellár is Moszkvába látogat majd
– jelezte. Hozzátette: a Szovjetunióval érthető módon nem voltak jó kapcsolatai Magyarországnak, ugyanakkor a kormányfő fontosnak nevezte, hogy az új Oroszországgal jó kapcsolatot ápoljunk. Elmondta: kilenc témában tárgyalt moszkvai látogatása során, ebből nyolc téren sikerült eredményeket elérni. A kormányfő elmondta, hogy Magyarországnak van tekintélye, ezért lehet javaslatokat tenni és eredményesen tárgyalni.
Van önálló politikánk és a magyar érdek jelen van a világpolitikában
– jelentette ki. A kilenc pont közül Paks 2, valamint az energetikai önállóság témáját emelte ki. Ennek kapcsán megjegyezte: Magyarország már most is klímabajnok, hiszen jelentősen sikerült csökkenteni az ország kibocsátását.
Ha Paks 2 megépül és a naperőmű-fejlesztés befejeződik, akkor 2030-ra az energiaellátásunk 90 százaléka széndioxid-mentes lesz
– ismertette Orbán Viktor. A kormányfő szerint csak orosz gázzal lehet fenntartani a jelenlegi energiaellátási rendszerünket. Orbán Viktor ismertetése szerint Magyarországon akkor is lesz gáz a következő években, ha bármi történik Ukrajnában, mert a szállítási útvonal elkerüli az országot. A hosszútávú gázszerződésről azt mondta, hogy korábban a szakemberek nem javasolták azt.
Ha nem lenne hosszútávú szerződésünk, akkor most lényegesen kevesebb gáz lenne itthon, és így meg lehet védeni a rezsicsökkentést. A rezsicsökkentés a baloldal állításával szemben fenntartható
– mondta a kormányfő. Szintén kiemelte moszkvai tárgyalása kapcsán a Szputnyik vakcina ügyét. Mint ismertette, az év végére megvalósulhat a debreceni oltóanyaggyárban a Szputnyik vakcina gyártása, ugyanakkor jelezte, hogy ez jogilag egyáltalán nem könnyű dolog.
Orbán Viktor szólt arról is, hogy amíg a tagállamok eltűrik, addig Brüsszel mindent elkövet a jogainak a kiterjesztésében. Egy európai birodalomban gondolkoznak sokan, és akkor a magyar függetlenség csorbulhat.
Brüsszel egy liberális birodalmat akar, és el akarnak minél több jogot venni a tagállamoktól
– mondta a kormányfő, hozzátéve: jó példa erre a helyreállítási alap körüli vita, ahol Brüsszel be akarja engedni az LMBTQ-propagandát az iskolába. Elmondta: Magyarországon és Lengyelországon túl a többi tagállam érdekét is sérti az úgynevezett jogállamisági eljárás.
Brüsszelben egy szervilis magyar kormányt szeretnének, és ezt nyíltan elmondták
– mondta Orbán Viktor. A brüsszeli támadásokkal szemben a kormányfő szerint az a valóság, hogy sok mindenre büszke lehet az ország: például a 25 éven aluliak adómentességére, a 13. havi nyugdíj visszaállítására vagy az szja visszafizetésére, és mindenki egy lépést mehet előre évente.
Közben pedig jönnek újságírók, akik fakenews-szerűséget írnak, és ez joggal bosszant mindenkit
– tette hozzá.
Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS