Az Európai Unió egységének megőrzését kulcsfontosságúnak nevezik a visegrádi országcsoport kormányfői abban a közös nyilatkozatban, amelyet csütörtökön fogadtak el. Egyetértés van abban, hogy „meg kell erősíteni az EU-ban zajló törvényhozói és politikai folyamatok demokratikus és nemzeti szintű felügyeletét”, ahogy az élelmiszerminőség terén is Nyugat-Európával azonos mércét követel a négy állam.
A lengyel, a szlovák és a cseh miniszterelnökkel folytatott egyeztetés után Orbán Viktor kiemelte: épp ideje volt, hogy a visegrádi csoport elfogadjon egy ilyen dokumentumot. Úgy vélte, „minden mozgásban van”, aminek oka, hogy egy új világrend kialakulásának korszakában élünk, amikor mindenkinek az a dolga, hogy meghatározza a maga helyét. Európának is így kell tennie, és ehhez kíván hozzájárulni az a dokumentum, amelyet most elfogadtak, és amely „száz százalékban élvezi Magyarország támogatását” – mutatott rá a miniszterelnök. Orbán Viktor felhívta a figyelmet az EU részéről az utóbbi években tapasztalható, „lopakodó hatáskörelvonásra” a nemzetállamoktól, ami rossz gyakorlat, meg kell állítani.
Nem kevesebb, nem több Európa, hanem egy jobb Európa – ez a V4 követelménye
– közölte ezzel kapcsolatban Beata Szydło, a „nagyon konkrét javaslatokat tartalmazó” nyilatkozat előterjesztését pedig a március végi római EU-csúcsértekezletre ígérte. Bohuslav Sobotka cseh miniszterelnök úgy fogalmazott, elvárják, hogy az EU-ban olyan változások történjenek, amelyek következtében a szervezet jobban fogja szolgálni az egyes tagállamok, valamint az uniós állampolgárok érdekeit is. A V4 mindamellett ragaszkodik az egységes piachoz és a belső határellenőrzés nélküli schengeni övezet integritásához, Donald Tusktól, az Európai Tanács elnökétől elvárják az EU megreformálását célzó javaslatok megtárgyalását már a március végi, római EU-csúcs előtt. A lengyel kormányfő reméli, hogy
Rómában már csak azért találkozunk, hogy közösen meghirdessük Európa új tervét.
Robert Fico úgy vélekedett, hogy a római EU-csúcs előkészületei siralmas állapotot mutatnak, és félő, hogy az ott elfogadásra kerülő közös állásfoglalás ismét nem Európa víziója lesz, hanem olyan egyéni, tagállami érdekek gyűjteménye, amely „ma senkinek sem segíthet”.
Minden szükséges fórumra elviszik a gyenge minőségű élelmiszerek ügyét
Csehország már 2011-ben az Európai Parlament elé vitte az ugyanazon címke alatt, mégis más minőségben forgalmazott élelmiszerek ügyét. Az EP 2013-ban határozatot fogadott el róla, de az Európai Bizottság máig nem teljesítette azt, ezért most a problémát megoldó intézkedéscsomagot követelt tőle a cseh miniszterelnök. Orbán Viktor szerint kettős mérce érvényesül az EU piacán, és ebből a szempontból másodrendűnek minősülnek Közép-Európa állampolgárai. Az embereknek megfelelő információval kell rendelkezniük arról, hogy milyen minőségű élelmiszereket vásárolhatnak a boltokban, és az ehhez szükséges jogi garanciákat a bizottságnak ki kell alakítania – közölte.
Robert Fico szlovák miniszterelnök szerint, ha a V4 világos felszólítására nem tisztességes, hanem technokrata elbánást tapasztalnak, akkor Szlovákia „a multinacionális vállalatok sértő gyakorlata” miatt európai polgári kezdeményezéssel él az ügyben. A V4-ek létrehoznak egy ezzel foglalkozó munkacsoportot, s a problémát jövő hétfőn a földművelésügyi miniszterek is megtárgyalják. Ha az Európai Bizottság eztán sem foglalkozna a témával, akkor a V4 munkacsoportja felkészül rá, hogy az Európai Tanács elé vigye – fejtette ki Bohuslav Sobotka.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS