Rövidesen elindul az a jobboldali közéleti napilap, mellyel a Fidesz vezetése a Simicska–Orbán-háború miatt bizalmatlansággal kezelt Magyar Nemzetet szeretné pótolni. Abban viszont még reménykednek a kormánypártiak, hogy a Heti Válasz nem jut a Nemzet-csoport sorsára, így nem kell zöldmezős beruházással új hetilapot indítani.
Bő egy hétre van attól a Századvég, hogy bejelentést tegyen egy új, jobboldali médiacsoportról – mondta a hvg.hu-nak a kormánynak dolgozó kutatóintézet egyik neve elhallgatását kérő vezetője. A lap úgy tudja, jövő hétfőre kerülhet a már Századvég-tulajdonban lévő Napi Gazdaság átszervezése olyan fázisba, hogy akár a nyilvánosság számára is világossá tegyék, milyen irányt vesz a napilap. Úgy néz ki, hogy a kormányoldal ugyan továbbra is szeretne magának hetilapot és egy hírportált, az első lépés a Napi Gazdaságnak a Magyar Nemzethez hasonló közéleti napilappá alakítása lesz.
A hvg.hu a múlt héten számolt be arról, hogy a Magyar Nemzet Simicska Lajossal szembekerült volt főszerkesztője, Liszkay Gábor lehet az épülő új jobboldali lapcsalád vezetője. Az elmúlt napokban pedig arról cikkezett a sajtó, hogy a Magyar Nemzetnél felmondó újságírók, szerkesztők a Napi Gazdaságnál helyezkedhetnek el.
A gazdasági napilapot mindenképpen átszervezik, rövidesen új névvel közéleti újságként fog megjelenni – ezt közölte a múlt heti szokásos havi szerkesztőségi ülésen a résztvevőkkel Keresztesi Péter, a Napi Gazdaság ügyvezetője, a Századvég kommunikációs igazgatója.A hvg.hu úgy tudja, a lapban új rovatokat is terveznek.
A PestiSrácok.hu azon értesülését is megerősítették a hvg.hu-nak, hogy a Nemzet-csoport több, felmondott munkatársára is számítanak a Napi Gazdaság újrapozícionálásában. Egy Magyar Nemzetnél dolgozó szerkesztő arról számolt be a hvg.hu-nak, hogy fültanúja volt, amikor a kollégája a felmondás beadása után felhívta a Napi Gazdaság egyik szerkesztőjét, és közölte: most már „napokon belül felveheti a munkát” a Századvég lapjánál. A PestiSrácok.hu szerint múlt hét csütörtökön kilencen mondtak fel a Nemzetnél. Értesüléseink szerint szinte teljes sorcserére készülnek: ennek megfelelően a Napi Gazdaság egyes munkatársai is elkezdtek állás után érdeklődni a munkapiacon.
A Fideszből két vezető politikus is megerősítette, hogy az új közéleti lap kialakítását a párt központja is kiemelten kezeli, a Simicskával való nyílt szakítás után kialakult médiahelyzetet még a kormánypárt elnöksége is elemezte. Keresztesi a szerkesztőség előtt a múlt héten „utcai pletykának” minősítette, hogy eladnák a Napi Gazdaságot, a Nemzet volt főszerkesztője pedig azt nyilatkozta a hvg.hu-nak, semmilyen “pletykát” nem akar kommentálni. Viszont egy, a párt médiapolitikáját alakító magas rangú, fideszes politikus a hvg.hu-nak azt mondta, „tényként” kezelik, hogy Liszkay tulajdonos lesz a Napi Gazdaság Kiadó Kft.-ben. A hvg.hu forrása szerint Orbán “elvárása” Liszkayval, illetve a Magyar Nemzetnél február 6-án felmondott többi vezetővel szemben, hogy segítsenek felépíteni a párt politikáját támogató új médiacsoportot. Egyes források szerint a szerkesztőségben biztosra veszik Liszkay és Csermely megjelenését, és már arról beszélgetnek, hogy kik lesznek az új rovatvezetők, a Napi stábjából ki megy és ki marad.
Bár a Fideszben azt szeretnék, ha – a Nemzetnél betöltött posztjához hasonlóan – Liszkay lenne az átalakítandó Napi Gazdaság főszerkesztő-tulajdonosa, ez még nem dőlt el. Ahogy azt sem zárták ki a forrásaink, hogy Csermely Péter foglalhatja el a főszerkesztői széket. A Napi Gazdaságnál január óta nincs betöltve ez a pozíció, miután a korábbi főszerkesztő, Barcza György az Állami Adósságkezelő Központ vezérigazgatója lett. Azóta a lapot a korábbi HírTv-s szerkesztő, Czirják Imre irányítja főszerkesztő-helyettesként.
Azért is kap kiemelten figyelmet a Fidesz vezetésében az új médiacsoport szervezése, mert a Simicska érdekeltségében lévő Nemzet-csoportról – a napilapról, a Lánchíd Rádióról és a Hír Tv-ről – a pártban már lemondtak. A választmány elnöke, a pártelnökség tagja, Kövér László március közepén azt állította, a lap és a tévé „a mi szempontunkból nem kezelhető másként, mint ellenzéki orgánum, ahonnan támogatást nem, ellenben támadást, indokolatlan bírálatot bármikor kaphatunk”. Ráadásul a március 16-i frakcióülésen azt közölték a Fidesz képviselővel, hogy „nem ajánlott” nyilatkozni a Magyar Nemzetnek vagy a Hír Tv-nek.
Ugyanakkor a napilap „elvesztését” komoly problémának tartják a Fideszben. A párt egyik vezetője két hete egy újságíróknak tartott háttérbeszélgetésen azt mondta, a Magyar Nemzet előfizetőiről nem mondhatnak le. Ugyanis az újságot előfizető jobboldali értelmiség, fideszes középkáderek a napilapból értesülnek a kabinet, a kormánypárt céljairól, és ennek segítségével „adják tovább”, „magyarázzák” el a fideszes bázisnak, mit miért tesz a párt. Még a KDNP frakcióvezetője is sajnálkozva beszélt aNemzet „elvesztéséről”. Harrach Péter a párt hétvégi tisztújításán azt mondta: a Hír TV-t lehet helyettesíteni az M1-gyel, de a Magyar Nemzetet nem. Ezt egy KDNP-s forrás viszont úgy kommentálta a hvg.hu-nak, a pártban úgy látják, egy közéleti lapra mindenképpen szükség van. Információik szerint a Napi Gazdaság átalakítása után – ahogy Kövér Magyar Hírlap-interjúját is körbeküldték a párt központi e-mailjéről – a Fidesz vezetői arról fognak beszélni minden fórumon, hogy „megvan” az új jobboldali lap, arra érdemes előfizetni.
Hasonló megfontolásokból szeretnének egy, a pártot támogató értelmiségieknek szánt hetilapot is, és erre ideális volna a Simicska–Nyerges érdekeltségbe tartozó Heti Válasz (HV) – közölte a hvg.hu-val egy magas rangú fideszes forrás. A kormánypártban még mindig reménykednek benne, hogy a Simicskával szoros barátságot ápoló Nyerges Zsoltot rá lehet venni a HV-t kiadó cég eladására. Fideszes informátorok szerint a HV-t – szemben a Nemzettel – okkal nem emlegetik még „ellenzéki” lapként, hiszen nem akarják elijeszteni az előfizetőket. Ráadásul a Nemzettől vagy a Hír Tv-től eltérően a hetilap szerkesztősége „egyben maradt”, a kollégák többsége kivár, a főszerkesztő cikkeiben hol a tulajdonost, hol a Fidesz vezetését bírálja.
Ám Simicska környezetében kizártnak tartják a HV eladását, ráadásul tavaly januárban a kiadóba bevásárolta magát az Orbánnal szembekerült milliárdos vállalata, a Mahir Zrt. Tehát a Heti Válasz átadásáról nemcsak Nyergessel, hanem Simicskával is meg kéne egyezni. „Ha Lajos a következő hónapokban nem enyhül, akkor ezt a lehetőséget kizárhatjuk, nem marad más, mint egy zöldmezős beruházás” – mondta a párt egyik vezetője.
A Századvég veheti meg a csődközelbe jutott Helyi Témát (HT) – írta meg nem nevezett forrásokra hivatkozva március elején a Népszava. Ám a hvg.hu századvéges és fideszes forrásai szerint ennek a forgatókönyvnek már minimális az esélye.
A Magyar Postán keresztül terjesztett ingyenes lap 2004 óta jelent meg, a választási kampányok idején hol nyíltan, hol burkoltabban a Fidesz mellett állt ki. A lap a miniszterelnökkel távoli rokonságban álló Vitézy Tamás milliárdos üzletember érdekeltségébe tartozott. A HVG már 2012-ben arról írt, hogy a médiacégnek anyagi gondjai támadtak, tőkepótlásra szorult, miután az állami hirdetők inkább a Simicska-birodalomhoz tartozó, szintén ingyenes Metropolt választották. 2013 végén a Théma Nyomda is fizetésképtelenné vált, a felszámoló tavaly nyílt pályázaton kínálta eladásra a nyomda vagyonát. Március elején felkerült a NAV végrehajtás alatt álló cégek listájára a Théma Lapkiadó Kft. is.
Hiba lenne megvenni a lapot és a jogutódláson keresztül átvállalni az adósságait – ezzel magyarázta a századvéges médiaépítkezésre rálátó forrás, miért nem látnak fantáziát már a HT-ben. Pedig a Századvég több vezetője is jó viszonyt ápolt évekkel ezelőtt Vitézyvel. A miniszterelnöki főtanácsadó, Habony Árpád és Szalay-Bobrovniczky Kristóf 2008 és 2010 között ügyvezető volt az egyik cégében, Keresztesi 2007 és 2011 között a Théma Lapkiadó ügyvezetője volt. Ám forrásaink szerint Habony és Vitézy haraggal vált el, és a milliárdos azt sem nézte jó szemmel, hogy Keresztesi távozásakor több munkatársat is magával vitt. Egy Vitézy megfontolásait ismerő üzletember szerint a vállalkozó még akkor sem adná át a Helyi Téma márkanevet, ha jó árat fizetnének érte. A múlt héten be is jelentette a szerkesztőségnek, hogy nem jelenik meg többet a lap.
De nemcsak a Figyelő vagy a Helyi Téma megszerzése nem jött össze a Habony-csapatnak, továbbra is akadozik a TV2 bevétele is, melyre a filmügyi kormánybiztos, a miniszterelnöki tanácsadó barátja, Andy Vajna vetett szemet.
Ugyanakkor heteken belül elindulhat a Habony érdekeltségébe sorolt új hírportál, a via.hu. Avalasz.hu nemrég írta meg, hogy ez lehet az új jobboldali portál, melyet egy újságíró, Csúri Ákos jegyzett be. Február 16-án a cégbíróság nyilvántartásba vette a Médiaügynökség és Produkciós Iroda nevű kft.-t is, melynek Csúri a tulajdonosa. Egy magas rangú fideszes azt mondta a hvg.hu-nak, ezt is csak jobb híján indíthatják el, ugyanis Habonyék is tisztában vannak vele, hogy az online piac mennyire telített, nehéz lesz felvenni a versenyt a meghatározó hírportálokkal. Éppen ezért az elmúlt hónapokban azt vizsgálták, hogy fel lehetne-e vásárolni egy már bejáratódott site-ot, és információink szerint erről a tervről nem is tettek le véglegesen.
Az új médiacsoporttal foglalkozik a valasz.hu szerint eheti számában a Heti Válasz is. A valasz.hu azt írja, az új holdingcéget Habony Árpád kormányfői tanácsadó, valamint a Miniszterelnökség államtitkári karából tavaly kikerült Győri Tibor veszi majd a nevére Liszkay mellett.
Forrás: hvg.hu
Fotó: hir24.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS