Amint arról portálunk is beszámolt, hétfőn robbant a botrány, miszerint a kommunista időket idézve kedvezményesen juthattak színházjegyhez politikai alapon a Gyurcsány-párt tagjai a budapesti Katona József Színházban. Az ügyben ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász is megszólalt, aki szerint az ideológiai alapon juttatott kedvezmény akár bűncselekménynek is számíthat.
A korrupció ezen speciális, színházi formája kapcsán a politikai felelősség kérdése egyértelműen felvetődik: egy önkormányzatnak felelősen kell gazdálkodnia, itt pedig konkrétan az adófizetők pénzéből akarják kiegészíteni a DK-s párttagok jegyárkedvezményét
– mutatott rá az Origónak adott interjújában ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász azzal kapcsolatban, hogy óriási botrány robbant ki a Katona József Színházban. Mint arról portálunk beszámolt, a lapunk birtokába került belső levélből kiderült: az előadások árának akár közel egyharmadát engedik el a fővárosi fenntartású, közpénzből működő Katona József Színházban a DK-tagok számára. Néhány éve Gyurcsány Ferenc hírlevelében népszerűsítették a teátrum kormányellenes tüntetését, és a DK-elnök személyesen is kiállt Máté Gábor igazgató újrázása mellett. A szakértő szerint az ügyben a hűtlen kezelés gyanúja vetődik fel.
Az ügy morálisan elfogadhatatlan, az átlagembernél sokkal tehetősebb baloldali politikusoktól pedig arcátlan, hogy elvárják, hogy kedvezményes jegyeket igénybe véve nézhessenek meg színházi előadásokat
– jelentette ki a hírportálnak az alkotmányjogász. Ifj. Lomnici Zoltán hozzátette: ebből is látszik, hogy ők nem a nép emberei, és nem a választókért, hanem a választók pénzéből saját magukért dolgoznak. Ha valóban olyan rossz lenne az emberek helyzete, ahogy beállítják, akkor pedig még inkább elfogadhatatlan, hogy az adófizetők pénzéből élő baloldali politikusok, akik ki tudnák fizetni a teljes árú jegyet is, egyéni kedvezménnyel járnak színházba.
Ez egy kiegyenlítetlen versenyhelyzet: a színház sokkal alacsonyabb jegyárat határoz meg egy politikai párt tagjai számára, mint másoknak, még akkor is, ha amúgy a színház nettó költsége magasabb, a jegyárveszteséget pedig kipótolni kénytelenek a nem DK-s adófizetők is
– mutatott rá a szakértő, hozzátéve: ez olyan politikai ügy, amely egy visszaélésszerű intézményi magatartást tekintve akár precedensként is szolgálhat, vagyis más színházak is követhetik ezt a rossz példát.
Ami az esetleges jogi felelősségi kérdéseket illeti, a hűtlen kezelés gyanúja merül fel. A büntető törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény (Btk.) 376. § (1) bekezdése szerint, akit idegen vagyon kezelésével bíztak meg, és ebből folyó kötelességének megszegésével vagyoni hátrányt okoz, hűtlen kezelést követ el
– magyarázta a szakértő, majd rámutatott: az, hogy a színház vezetősége pártpolitikai alapon osztogat kedvezményes jegyeket, az intézet megkárosítását jelenti, vagyis vagyoni hátrány okozását.
A Századvég kutatója kifejtette: ha kisebb vagyoni hátrány (50 000–500 000 forint) okozásával valósult meg a bűnelkövetés, úgy a büntetés vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztés, amennyiben nagyobb (500 000–5 000 000 forint) vagyoni hátrány okozásával valósult meg a bűnelkövetés, úgy a büntetés bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztés.
Forrás: Origo; Fotó: Fidesz Budapest/Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS