Magyarországon bizonytalan jogi státusú személyek ne járkálhassanak szabadon, ez az illegális bevándorlók őrizetbe vételéről szóló törvénycsomag célja – erről beszélt Tuzson Bence kormányzati kommunikációért felelős államtitkár.
A Belügyminisztérium (BM) előterjesztése szerint négy törvényt kell módosítani az illegális bevándorlók őrizetbe vételéről szóló törvénycsomag miatt, amely a jogi határzár megerősítését is jelenti – derült ki kedden Tuzson Bence kormányzati kommunikációért felelős államtitkár sajtótájékoztatóján. A törvénycsomag célja, hogy Magyarországon bizonytalan jogi státusú személyek ne járkálhassanak szabadon.
Tuzson úgy összegezte a tervezet tartalmát, hogy a bevándorlóknak egészen addig az országhatáron lévő tranzitzónában kell várakozniuk, amíg menekültügyi kérelmüket jogerősen elbírálják. Ezt azzal indokolta, hogy a bevándorlók kiismerték a jelenlegi, az európai uniós előírásokon alapuló szabályozás kiskapuit, és sokszor csak azért nyújtanak be fellebbezést, hogy az eljárás számukra az ország belső területén folytatódjon, majd eltűnnek a hatóságok szeme elől, vagy az unió más államaiban jelennek meg. Ez viszont biztonsági kockázattal jár, hiszen ma már nagyon sok tisztázatlan státusú migráns van az EU-ban, aminek következménye a kontinens biztonságának megbomlása. Erre példaként hozta fel a párizsi és a berlini terrormerényleteket. Kifejtette, az intézkedésnek köszönhetően ezentúl az illegális migránsok a kérelem jogerős elbírálásáig tartó idő alatt csak Szerbia felé hagyhatják el a tranzitzónát, tehát nem léphetnek be az országba. Emellett a jövőben nemcsak a határtól számított 8 kilométeres sávon belülről, hanem az egész ország területéről visszaszállítják majd őket a határ menti tranzitzónába, kivéve a kísérő nélküli 14 év alattiakat. A menekültügyi eljárásokat teljes egészében a tranzitzónában fogják lefolytatni. A jogszabály lehetőséget ad arra is, hogy azokat, akik ma nyitott táborokban várják a döntést kérelmükről, szintén a határ menti zónába vigyék. Az államtitkár azt is közölte, új szabályként előírnák, hogy szabálysértési eljárás indítható azzal szemben, aki a neki kijelölt területet elhagyja vagy oda nem érkezik meg, megsértve ezzel a tartózkodási rendet. Ennek büntetése szabálysértési elzárás is lehet.
A teljes cikket a Magyar Idők oldalán olvashatják.
Fotó: Magyar Idők
Facebook
Twitter
YouTube
RSS