Teljesen behálózták Európát az orosz bűnszervezetek, amelyek szorosan kapcsolódnak a legfelsőbb politikai körökhöz. Egyelőre az a helyzet, hogy ha az egyik országban rengeteg munka árán lebuknak, akkor átteszik a székhelyüket egy másikba – írja Napi.hu. Amikor egy maffiafőnök külföldre távozott, vitte magával a kapcsolatait. Petrov például az 1990-es években részvényese volt az Oroszország Bank nevű pénzintézetnek, amelyet az amerikai hatóságok a vezető orosz tisztviselők személyes bankjának tartottak. Az ellene folyó igen alapos, több száz telefonlehallgatáson, bank- és ingatlantranzakciók elemzésén alapuló vizsgálat, sajátos eredmény hozott. A bűnöző hálózatának számos orosz politikussal és tisztviselővel volt kapcsolatban. A sorban korábbi és jelenlegi miniszterek, miniszterhelyettesek is voltak, akik persze tagadják a dolgot.
Havonta 1,5 milliárd érkezik Angliába, ami végül tiszta lesz
A vizsgálat spanyol vezetője, José Grinda azonban úgy véli, hogy a Moszkva arra használja a szervezett bűnözést, hogy megtehesse, amit az orosz kormány nem tehet meg. Ezek közé tartozik például egyes közel-keleti gerillacsoportok fegyverellátása. Cserébe az orosz állam támogatást és védelmet kínál a bűnözőknek. Hogy mekkora “üzletről” van szó, azt a szakértők is csak találgatják. A Deutsche Bank tavaly úgy becsülte, hogy havonta 1,5 milliárd dollár érkezik Nagy-Britanniába a legális utakat és a hivatalos statisztikát megkerülve. Az összeg fele Oroszországból indul útjára. A pénz utazása alatt olyan sok cégen és országon megy keresztül – jó nevű jogászokon, ügynökökön, lobbistákon keresztül -, hogy amikor felbukkan a legális gazdaságban, már tisztának látszik.
Nehezen fenntartható a rendszer, mégis működik
Az utóbbi időben megnehezítette a kiépült rendszer fenntartását, hogy a Krím 2014. márciusi “lenyúlása” és az ukrán polgárháborúban tetten érhető orosz beavatkozás nyomán megromlott a Nyugat és Oroszország viszonya. Az EU és az USA egyebek mellett a pénzmozgásokat és sok ismert orosz tisztviselő utazását korlátozó szankciókat vezetett be. Eközben, mint a spanyol vizsgálat is bizonyítja, erősítették a rendőri fellépést az Európába települt orosz bűnszervezetek ellen.
Moszkva nem adja ki állampolgárait a nyugati bűnüldöző szerveknek
Nehezíti a helyzetet, hogy ezek mélyen beépültek a kontinens gazdaságába, és Moszkva nem adja ki állampolgárait a nyugati bűnüldöző szerveknek. Petrov például ismét Szentpéterváron él, és nem valószínű, hogy valaha spanyol bíróság elé kerül. De legalább a kezébe került spanyolországi vagyont sikerült lefoglalni – több tíz millió euró értékű ingatlanról és ingóságról van szó.
Arról, hogy hogyan lehetne visszaszorítani ezeket a hálózatokat a Napi. hu oldalán Galeotti fejti ki további véleményét.
Forrás: napi.hu/fotó: viresattached.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS