A nemzetközi közösség legfőbb feladata jelen pillanatban az, hogy – tekintettel a Washingtonból érkező fenyegetésekre – elkerülje a háborút Szíriában – hangsúlyozta Vaszilij Nyebenzja orosz ENSZ-nagykövet újságíróknak a világszervezet Biztonsági Tanácsának csütörtöki zárt ülése után.
Az orosz diplomata kiemelte: a kialakult helyzetben nem lehet kizárni egy közvetlen fegyveres konfliktus lehetőségét sem az Egyesült Államok és Oroszország között. Újságírói kérdésre felelve Nyebenzja elmondta: sajnálatos módon semmit sem zárhatunk ki, mert láttuk a Washingtonból érkező bejelentéseket, amelyek nagyon harciasak voltak. Tudják, hogy ott vagyunk Szíriában, s remélem, lesz párbeszéd a rendelkezésre álló csatornákon keresztül, hogy elejét vegyük minden ilyen nemű veszélynek – tette hozzá. Nyebenzja ugyanakkor kiemelte, hogy a jelen helyzetben a háború fenyegetésének elhárítása haladéktalan elsőbbséget élvez. Az orosz diplomata elképzelhetetlen forgatókönyvnek nevezte, hogy az Egyesült Államok olyan szíriai célpontokat támadjon, ahol orosz csapatok is vannak.
Nyebenzja szerint Oroszország és a szíriai vezetés együttesen szavatolja majd a kelet-gútai Dúmában végrehajtott állítólagos vegyi támadás kivizsgálását végző Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) nyomozóinak a biztonságát. Mint mondta, Moszkva mindent megtesz, hogy segítse a vizsgálatot. A szíriai hatóságok közölték, hogy megnyitnak számukra minden ajtót, készek őket fogadni és szavatolni biztonságukat – fűzte hozzá a diplomata. Oroszország az ENSZ Biztonsági Tanácsa rendkívüli ülésének összehívását kérte péntekre, egyben felkérte António Guterres főtitkárt, hogy nyilvánosan tájékoztassa a tizenöt tagú testületet a szíriai helyzetről. Az OPCW közölte: nyomozói szombaton kezdik meg munkájukat, hogy kivizsgálják a feltételezett vegyi támadást a Damaszkusz melletti térségben. A szíriai felkelők uralma alatt állt Dúmában szombaton több mint negyven halálos áldozatot követelt egy feltehetően ideggázokkal elkövetett támadás, amelyért a nyugati hatalmak Bassár el-Aszad elnök rezsimjét teszik felelőssé, és katonai megtorlást helyeztek kilátásba, a damaszkuszi vezetés és legfőbb szövetségese, Oroszország azonban ezt visszautasítja.
Forrás: MTI. Fotó: AP/Lefteris Pitarakis
Facebook
Twitter
YouTube
RSS