Fortélyos félelmet és a közalkalmazottak száműzetését vizionálta az ellenzék hivatásos parlamenti aggódói a Ház keddi ülésnapján a kulturális intézmény dolgozók közalkalmazotti státuszának módosításáról szóló vitában. Gurmai Zita javaslatban két problémát is talált: nincs rá szükség, de ha mégis, akkor sincs előkészítve. A szocialista képviselő saját bevallása szerint megpróbált “finom és nőies” lenni, ennek szellemében teljes képzavarral élve úgy fogalmazott, hogy az Orbán-kormány egy multinacionális cég portásához hasonlítja a kulturális területen dolgozókat, a törvényjavaslattal pedig magukra hagynák az ebben a szektorban dolgozó közalkalmazottak. Hillernek ezt sikerült ezt is felülmúlnia, Gurmai eszmefuttatását tovább gondolva arra jutott, hogy a kormány a járvány-helyzetet felhasználva akarja felszámolni a közalkalmazotti státuszt. A Jobbik önálló jobboldaliságát bizonyítandó, Ander Balázs Hiller szavait ismételve ismertette, a kormány “leleplezte magát” azzal, hogy épp a járvány idején nyújtják be a törvénymódosító javaslatot.
Menetrendszerűen zajlottak a napirend előtti felszólalások az országgyűlés keddi ülésnapján. A DK-s Arató Gergely például szokás szerint azzal vádolta a kormányt, hogy a járvány idején nem költ az egészségügyre. A gyurcsánypárti politikus azzal indokolta az egymillió főre jutó 46 halálos áldozat a kormány számlájára írható, hiszen szerinte nem főnöke országlása, hanem az Orbán-kormány regnálása során épült le az egészségügy. Tállai András, a Pénzügyminisztérium államtitkára a halálozási adatok emlegetésére reagálva emlékeztette Aratót, hogy az egymillió lakosra vetített 46 magyar halálos áldozattal szemben Szlovéniában 49, Romániában 56, Ausztriában pedig 71 a mutató. Az egészségügy lerohasztásával kapcsolatban a 2010 előtti időszakot a pénzszórás jellemezte, majd a válságot megszorításokkal kezelték.
Önöknek most az fáj, hogy a jelenlegi kormány nem így kezeli a válságot. Akkor a költségvetés csődbe került, ma egyensúlyban van, akkor elvették a közalkalmazottak egyhavi bérét, most minden tanár és óvónő megkapta a bérét, akkor elvettek a nyugdíjasoktól egyhavi juttatást, most viszont a kormány a 13. havi nyugdíjat visszaépíti
– tette helyre Gyurcsány szócsövét Tállai.
A Jobbik fél a kommunistákhoz való közeledéstől
Ander Balázs új lőrincvédelmi tervnek nevezte a Budapest-Belgrád vasútvonal kivitelezését és felszólította a kormányt, hogy álljon el a tervtől. A jobbikos képviselő az ellenzék minden beruházást megvétózó Mészáros Lőrinc kártyájával hozakodott elő, pártja baloldali pálfordulását ismerve ironikus módon hozzátéve, szerinte a projekt csak a Fidesz közeledését szolgálja a kínai kommunista párthoz. Varju László gondolatban ismét leváltotta a kormányt, a DK-s képviselő a Budapest-Belgrád vasútvonal kivitelezésével kapcsolatos dokumentumok titkosítása kapcsán arról beszélt, hogy
Nacsa Lőrinc válaszában Ander Balázsért aggódott, mivel a Jobbikon belül szokássá vált, hogy aki nem ugyanazt mondja mint Jakab Péter, azt politikailag megsemmisíti a párt. A fideszes politikus ezt annak kapcsán mondta, hogy Jakab Péter korábban már 1700 milliárd forintos költségekről beszélt, míg Ander csak 1000 milliárdos kiadásról beszélt. Hozzátette, éppen a most aggodalmaskodó balliberálisok voltak azok, akik 2800 milliárd forinttal károsították meg az országot különböző ppp-konstrukciós autópálya építési projektekkel.
Akkora a klímavészhelyzet, hogy Tordai csak akkor támogatja a kihirdetését, ha a kormány nem
Nacsa Lőrinc szerint a legfőbb különbség az ellenzék és a kormány zöld politikája közt, hogy előbbi a szavakban, utóbbi a cselekvésben hisz. A KDNP-s képviselő ezt Keresztes Lóránt kormánykritikus megjegyzésére reagálva mondta, melyben arról beszélt, hogy örülne ha gyakrabban kerülne sor konszenzusra a parlamenti pártok között. A kormánypárti politikus tisztázta a zöldpárti politikusok azon felvetését is, miszerint összefüggés van a levegőminőség és a koronavírusos megbetegedések között kiemelve, ezt sokkal inkább a betegek egészségügyi állapota befolyásolja.
Tordai Bence is megnyilvánult klímaügyben, aki a klímavészhelyzet kihirdetéséről szóló törvényjavaslat egyik beterjesztője volt. Éppen ezért kissé meglepő módon Tordai már nem támogatja saját beadványát, ugyanis a kormánypártok kisebb módosításokkal fogadta csak el. A Párbeszédes frakcióvezető-helyettese azt mondta, hogy a kormánypártok a módosító javaslataikkal teljesen átírták az indítványt, gyenge lábakon álló kritikájának alapja, hogy a tervezet túl rövidre sikerült. Tordai Bence szerint, az eredetileg rögzített tizennégy intézkedésből a kormányoldal tízet elhagyott és a maradékot három semmitmondó ponttal egészítette ki. Tordai aggódott egy sort az atomenergia karbonlábnyoma miatt is, de ennél is jobban fájlalta, hogy a kormánypártok módosításaiban szerepel a “teremtett világra” való keresztény ideológiából eredő utalás. A párbeszédes politikust nagyon sérthette, hogy a nevével “fémjelzett” törvényjavaslatba keresztény ideológiai utalás került, hogy rövid világtörténeti kioktatásban részesítette a kormánypártokat a világ tudományos tényekkel alátámasztott keletkezéséről.
Gurmai Zita is csatlakozott a klímavészhelyzet kihirdetését indítványozó javaslat mögül. Mindeközben egyenlőségjelet tett a klímavészhelyzet és a koronavírus között, illetve azt is megtudhattuk, hogy ismét az utolsó órában vagyunk a baloldal apokaliptikus klímajóslatainak beteljesülésétől. Az MSZP rövidtávú síkfutója a hőségtől haldokló ezreket vizionált és ha már így tett, egészségügyezett is egyet kijelentve, hogy a magyar egészségügy nincs felkészülve a klímabetegek tömkelegére.
Nacsa: Tordai fekete öves provokátor
Az ellenzék provokációnak minősítette a Fidesz-frakció klímaügyi felszólalásait, erre reagált úgy Nacsa Lőrinc, hogy ez már csak azért is lehetetlen, mert amíg a fekete öves provokátor, Tordai Bence a teremben tartózkodik, a kormánypártok nem is próbálkozna provokációval. Schmuck Erzsébethez fordulva a KDNP-s képviselő elmondta, az ellenzék elárulta magát arra vonatkozóan, hogy számukra a klímavédelem nem jogi-erkölcsi, hanem színtisztán pártpolitikai kérdés. Mint fogalmazott, az ellenzék rendszeresen a cselekvési akciótervet hiányolja, pedig az létezik, csak ők nem olvasták azt el. Hozzátette, reméli, hogy az LMP társelnöke a jövőben sem lesz döntéshozó pozícióban a klíma vagy bármilyen kérdés tekintetében, ezen pozíciók ugyanis szerinte jobb helyen vannak hozzáértő, jobboldali politikusoknál.
Schmuck Erzsébet: a magyarok fizessenek magasabb rezsit
Sajnálom, hogy divattá vált az ellenzéki oldalon a saját javaslatát, sajnálom, hogy Schmuck Erzsébet sem támogatja a saját javaslatát- reagált Nacsa Lőrinc arra, hogy az ellenzék mind a klímavészhelyzet kihirdetésére vonatkozó, mind pedig az éghajlatváltozási veszélyhelyzetből fakadó, halasztást nem tűrő feladatokról szóló javaslat támogatását elutasították az azokat beterjesztő baloldali politikusok. Hozzátette, szerencse, hogy van egy olyan többség, ami képes a határozathozatalra az ilyen fontos kérdésekben. A képviselőnő azon felvetésére, miszerint a magyar embereknek drágább rezsit kellene fizetniük, hogy ezzel demotiválja a kormány a lakosság a magasabb energiafogyasztását, a KDNP-s politikus úgy reagált, hogy nem a magyar embereknek kell kifizetniük a klímaváltozás elleni harc árát.
Minden gyermeknek családban a helye
A Ház mai ülésén vitázott a az egyes törvények örökbefogadások elősegítésével összefüggő módosításáról szóló javaslatról. Az ellenzék és a kormánypártok közt meglepő módon konszenzus alakult ki a vita során, az ellenzék részéről Potocskáné Kőrösi Anita, a Jobbik frakcióvezetője üdvözölte a kormány javaslatát, melynek lényege, hogy az örökbefogadási folyamat bürokratikus terheit csökkentse. Nacsa Lőrinc, a kormánypártok vezérszónoka azzal indokolta a döntést, hogy a keresztényi értékeket figyelembe vevő kormányzás alapvetése, hogy minden gyermeknek családban a helye. A javaslat olyan elsöprő sikert aratott, hogy még a szocialisták nevében felszólaló Bangóné Borbély Ildikó is úgy nyilatkozott, hogy módosító javaslatokat nyújtanak ugyan be, de támogatják a tervezetet. Tordai Bence valamilyen különleges ihlettől vezérelve odáig ragadtatta magát, hogy felszólalásában úgy kommentálta a javaslatot, általában a hátsószándékot keresik a kormány javaslataiban, most azonban
a legszőrösszívűibb ellenzéki képviselők
sem kritizálhatják a javaslatot, mivel süt belőle a jóindulat.
Átnevelő táborokat hallucinál Korózs
Pártja szellemi elődjének módszereit sejti az Erzsébet táborok megszervezése mögött Korózs Lajos szocialista képviselő. Az MSZP képviselője azt sérelmezte, hogy a táborok szervezését szabályozó jogszabály módosítása során a keresztény értékek fontosságát is hangsúlyozza a tervezet. Az ellenzéki politikus tudatformáló tábornak titulálta a zánkai tábort külön sérelmezve, hogy a Magyarságkutató Intézet is részt vesz a programok kialakításában. Arató Gergely mindezt megspékelte egy vaskos mészároslőrincezéssel is, a leleplezések napjához méltóan “felfedve”, hogy a gyermekek táboroztatására szervezett Erzsébet táborok valójában “a kormány kedvenc gázszerelőjének” gazdagodását szolgálja. Tordai Bence szintén a keresztény értékrendtől féltette a fiatalokat, kiemelve: a kormánypárti politikusok szégyelljék magukat, amikor ráérnek.
Szél Bernadett: folyamatosan Mészáros Lőrincet látom
Szél Bernadett is beállt a mészároslőrincezők sorába, mikor arról értekezett, hogy szerinte az Erzsébet tábor profitorientálttá vált, szociális program helyett, ezért pedig egy “külön bugyor várja a pokolban” azokat, akik ezt kitalálta. A független képviselő szerint a kormány tervez valamit a táborokkal, ennek kapcsán úgy fogalmazott, folyamatosan Mészáros Lőrincet látja.
Örülök, hogy Korózs Lajosnak okozhattunk néhány boldog percet, hogy nosztalgiázhatott arról milyen boldog volt mint a mókus fent a fán Kádár Jánossal gazsulálva- reagált Nacsa Lőrinc. Hozzátette, fontos, hogy ne kilúgozott és semleges, értékrendtől mentes legyen a gyermekek nevelése. Szél Bernadetthez fordulva megjegyezte, érdekes a kormánypártiak pokolra jutásának emlegetése, mivel a gyermekeket politikai célra felhasználók számára is van fenntartva egy “bugyor a pokolban”. Megjegyezte, az ellenzéknek az a baja a táboroztatással, hogy az nemzeti, keresztény és konzervatív, ha pedig az olyan aggályoskodók, mint Szél Bernadett értenék ezen szavak jelentését, akkor nem támadnák a javaslatot. Szél Bernadett reagálva a KDNP vezérszónokának felszólalására úgy fogalmazott, már akkor a pécsi székesegyházban térdelt, mikor a kormány több tagja szerinte MSZMP tag volt, ezért bocsánatkérésre szólította fel Nacsa Lőrincet.
Fotó: MTI/Illyés Tibor
Facebook
Twitter
YouTube
RSS