Történelmi ülésnapot tartott hétfőn az Országgyűlés, ugyanis az azonnali kérdések órájában konstruktív ellenzéki kérdést tett fel a kormánypártoknak az ellenzék, az elkövető az MSZP-s Gurmai Zita volt. Gyurcsány Ferenc a rendszeres bérmálkozása közben megalkotott egy alternatív Szentírást is, amelyből mindjárt idézett is, mondván nem talált benne utalást arra, hogy májusban érettségiznie kellene a diákoknak. Ferenc apostol szerint azt sem indokolja semmi, hogy kórházi ágyakat szabadítsanak fel járvány tetőzésének idejére, majd a magyar egészségügy szétverője az idős gondozottakért kezdett aggódni. Kocsmai stílusáért figyelmeztette a házelnök Szabó Tímeát, a Párbeszéd képviselője Kásler Miklós miniszterről beszélt minősíthetetlenül. Kövér László hozzátette: ő érezte magát zavarban, hogy egy hölgyet kell rendre intenie. A jelek szerint Jakab Péter többet aggódik most a nyugdíjasokért, mint fénykorában Schmuck Andor. Ha belegondolunk, valóban frusztráló lehet rendeleti kormányzás idején ellenzéki képviselőnek lenni, mert ilyenkor az ellenzéki képviselő ki van téve annak, hogy még nagyobb bolondot csináljon magából, mint békeidőben, mindezt persze a bezárt parlamentben. Bangóné Borbély Ildikó hétfőn is igyekezett bebizonyítani, hogy semmit nem ért az egész járványhelyzetből, az MSZP képviselője azt tudakolta, hogy a repülőgépeken érkező védőeszközöket miért szállítják raktárakba, miért nem osztják szét azokat azon melegiben a népnek. A Párbeszéd csatársorából Kocsis-Cake Olivio tette fel 147235-ik alkalommal a kérdését: Mi folyik itt?-címmel. Kocsis szerint, semmi nem indokolja, hogy a védőeszközök raktárakban álljanak, azokat be kellene dobni a postaládákba, arra azonban nem tért ki, hogy ez például a lélegeztetőgépek esetében milyen kihívások elé állítaná a kézbesítőket. A kormánypártok részéről Szijjártó Péter számolt be a járványügyi védekezésről a logisztikai eredményekről, arról, hogy a védőeszközök beszerzésében Magyarország már nemzetközi szinten is kiválóan teljesít. A külgazdasági és külügyminiszter részletezte azokat a gazdaság védelmében megtett intézkedéseket is, amelyek a járvány után a lehető leggyorsabb újraindítást teszik lehetővé, miközben a munkahelyeket is védik. Ehhez kapcsolódott az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára, Schanda Tamás felhívta a figyelmet, hogy a kieső bérekre vonatkozó támogatások rendszerét a kormány jelentősen átalakította, nagy mértékben bővítette a kedvezményezettek körét, támogatásait, a rendelkezés hamarosan megjelenik a Magyar Közlönyben. A Gurmai Zitán kívül konstruktívnak nem nevezhető kérdések záporában Szijjártó Péter mellett Rétvári Bence, Dömötör Csaba és Orbán Balázs államtitkárok állták a sarat, az ülésen megjelent Kásler Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) vezetője is. Szijjártó Péter felhívta a figyelmet: az ellenzék folyamatosan ugyanazokkal az álkérdésekkel operál, miközben egyetlen válasz sem érdekli őket, mivel a folyamatos konfrontációban érdekeltek.
Hétfői ülésnapjának kezdetén az Országgyűlés megemlékezett a napokban nyolcvanhét éves korábban elhunyt Feteke Györgyről, a Magyar Művészeti Akadémia volt, majd tiszteletbeli elnökének életútját, munkásságát Kövér László házelnök idézte fel. Az első felszólaló Szijjártó Péter volt, a külgazdasági és külügyminiszter beszámolója szerint, a kormány jelenleg több fronton harcol ezekből az elsődleges a koronavírus-járvány elleni védekezés, az egészségügyi rendszer hatékonyságának megőrzése. A tárcavezető elmondta: a múlt héten 22,5 millió védőmaszk érkezett Magyarországra, a pandémia kitörése óta pedig több, mint hetvenkilencmillió. Szijjártó kiemelte: csaknem hatszáz lélegeztetőgépet vásárolt már a kormány, a beszerzett tesztek száma pedig meghaladja a négyszázezret. Az eddig hatékonynak mutatkozó gyógyszerek közül Kínától kaptuk a legtöbbet, a mennyiség négyezer beteg kezelésére elegendő, és hasonló készítményeket kapunk Japánból is.
Kósa: Gyurcsány kormányzati jósdája talán meg tudja mondani, mikor tetőzik a járvány
A DK-s Arató Gergely termelési beszámolónak minősítette Szijjártó Péter beszámolóját, és azt követelte, hogy a kormány mondja meg pontosan, hogy mikor tetőzik a járvány. Arató szerint, kezelésre szoruló betegeket dobnak ki a kórházakból, és szerinte Magyarországon a legmagasabb a betegségben elhunytak részaránya. Aratóhoz csatlakozott Szabó Tímea (Párbeszéd) is, aki a korábbi felszólalásaihoz hasonlóan azt tudakolta, hogy Orbán Viktor miért bujkál ellene. Az LMP részéről Keresztes László Lóránt azt szerette volna meghatározni, hogy a kormány tagjai közül kinek, mikor kell megjelennie az Országgyűlésben. Hollik István megköszönte a külgazdasági és külügyminiszter beszámolóját, és felhívta a figyelmet: akik most a kormányt támadják, azok a frontvonalban küzdő egészségügyi dolgozók munkáját illetik alaptalan vádakkal. Ugyancsak a Fidesz-KDNP részéről Kósa Lajos emlékeztette Arató Gergelyt, hogy a Gyurcsány-kormány idején működött kormányzati jósda, és azt javasolta, hogy a DK forduljon oda, ha pontosan meg akarja tudni, mikor tetőzik a járvány. Lukács László György szerint, Orbán Viktornak a korlátlan felhatalmazás miatt vállalnia kell a korlátlan felelősséget is. A Jobbik képviselője egy kicsit belekeveredett abban, hogy akkor bezárt-e a parlament, vagy sem.
Kocsmai stílusáért figyelmeztette Szabó Tímeát a házelnök
Tóth Bertalan, az MSZP elnöke is beállt az ellenzéki kórusba, a daluk refrénje szerint, ugyan rengeteg védőeszköz érkezik, de azt a kormány valahol rejtegeti. Tóth mindenkinek egy hatalmas vagyont adna a vész idején. Szabó Tímea szerint, azért emelkedik jelenleg a munkanélküliség, mert Lőrinc, és feltette újra azt a lemezt, hogy Magyarországin kívül mindegyik állam munka nélkül fizeti ki az összes embert, mintha elérkezett volna a Kánaán. Szabó szerint Orbán érdekében áll a járvány, mert így tud igazán hatékonyan, és még annál is többet lopni, mint amennyit. A Párbeszéd képviselője minősíthetetlen hangnemben beszélt Kásler Miklós miniszterről, amire Kövér László határozottan figyelmeztette. Szabó Tímea még bemondta azért, hogy a mérhetetlen támogatottságú mozgalmuk hamarosan leváltja a kormányt. A házelnök azt mondta, ő érzi magát zavarban, hogy egy hölgyet kell figyelmeztetnie a kocsmai stílusáért.
Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára emlékeztette Szabó Tímeát, hogy felszólalásában hazudott, mire Szabó sértődötten kivonult. Dömötör szerint, a járvány elleni küzdelemben az ellenzéknek is felelőssége van, például Karácsony Gergely is intézkedhetne Facebook-posztok helyett. Az államtitkár botrányosnak nevezte, hogy az ellenzék azért támadja a kormányt, mert a kabinet védőeszközökkel segíti a határon túli magyarokat.
Az LMP-s Ungár Péter neoliberális támadásnak nevezte a közalkalmazott kulturális dolgozókra vonatkozó átalakításokat, a képviselő szerint a piaci verseny feltételeinek beengedése egy nem versenyágazatba, a nemzeti értékek megsértését jelenti. Válaszában Rétvári Bence kiállt az érintett jogszabályok előnyt jelentenek majd a jól teljesítő dolgozóknak. Az államtitkár szerint az átalakításokkal a kormány épp a magyar kultúra megőrzése mellett tett hitet.
Gyurcsány és a Szentírás
Szólásra emelkedett Gyurcsány Ferenc is, aki a veszélyhelyzetben a kormánynak időkorlát nélküli meghatalmazást adó képviselők nem bátrak, hanem ostobák és vakok. A DK elnöke szerint, azt sem indokolja semmi, hogy kórházi ágyakat szabadítsanak fel járvány tetőzésének idejére, majd a magyar egészségügy szétverője az idős gondozottakért kezdett aggódni. Gyurcsány úgy vélekedett, hogy a Szentírásban sincs benne, hogy május 4-én érettségit kell tartani, ezért arra kérte a kormányt, hogy konzultáljon az érintettekkel. Válaszában Dömötör Csaba Magyarország kormány időben lépett, hazánkban épp ezért nagyobb a biztonság, mint például Spanyolországban, vagy Olaszországban. Az államtitkár emlékeztette Gyurcsányt, hogy hatszázötvenmilliárd forintot vett ki az egészségügyből, hatezer ágazati dolgozót tett utcára, miközben a fizetős megoldás felé mozdította el a rendszert. Dömötör azt mondta Gyurcsánynak: ha segíteni nem tudnak, nem akarnak, akkor legalább ne akadályozzák a kabinet munkáját.
Jakab Péter többet aggódik most a nyugdíjasokért, mint fénykorában Schmuck Andor
Immár megszokott módon a tömeges éhhalál víziójával kezdett riogatni Jakab Péter, aki szerint azokat a munkahelyeket is meg kell védeni, amelyek már megszűntek. Ha belegondolunk, valóban frusztráló lehet rendeleti kormányzás idején ellenzéki képviselőnek lenni, mert ilyenkor az ellenzéki képviselő ki van téve annak, hogy még nagyobb bolondot csináljon magából, mint békeidőben, mindezt persze a bezárt parlamentben. A Jobbik elnöke – aki mostanában többet aggódik a nyugdíjasokért, mint fénykorában Schmuck Andor – levezette, hogy az egészségügyben a béremelések egyúttal megállítják a járvány terjedését is. Válaszában Szijjártó Péter szemfényvesztésnek nevezte Jakab a gazdaságra vonatkozó állításait. A miniszter szerint a magyar gazdaság és a magyar munkavállalók akkor lennének igazán nagy bajban, hogy a kormány is olyan gazdaságvédelmi intézkedéseket hozna, mint az ellenzék által csodált BezzegRománia. Hozzászólásában Hollik István kijelentette: az ellenzék hétfőn is bebizonyította, hogy veszélyhelyzetben sem a konstruktív munkában érdekelt, hanem csakis a totális konfrontációban. Csatlakozott Hollikhoz Szijjártó Péter is, aki hangsúlyozta, a következő hetekben, hónapokban a magyar kormánynak további nemtelen, alaptalan vádaskodás mellett kell majd folytatnia munkáját, amelyhez a hazai ellenzék külföldön is megtalálja majd a támogatóit, akár sunyi nácizások formájában is. A miniszter több szerénységet kért az ellenzéktől, amely – mint mondta – eddig a hangoskodáson kívül semmit segített a védekezésben. A miniszter kiemelte: a magyar kormány a segélyezés, a hitelfelvételek politikája helyett a munkahelyek megóvását választotta, ami szerinte biztosan meg fogja óvni a magyar gazdaságot.
Az azonnali kérdések órájában Lukács László György azt tudakolta Kásler Miklóstól, hogy támogatná-e, hogy Magyarország egész területén kötelező legyen a maszk viselése, amire az Emmi vezetője úgy válaszolt, hogy a WHO ajánlásait támogatja, amely nem ajánl ilyesmit. Lukács arra is kíváncsi volt, hogy a miniszter miért bocsátott el két kórházigazgatót. Kásler Miklós elmondta, hogy az érintettek olyan súlyos szakmai vétséget követtek el a járvány idején, ami indokolttá tette a szigorú lépést.
Nagyot ment a Bangóné-Korózs komikus páros is
Bangóné Borbély Ildikó hétfőn is igyekezett bebizonyítani, hogy semmit nem ért az egész járványhelyzetből, az MSZP képviselője azt tudakolta, hogy a repülőgépeken érkező védőeszközöket miért szállítják raktárakba, miért nem osztják szét azokat azon melegiben a népnek. Válaszában Rétvári Bence emlékeztette Bangónét, hogy ezek azok a védőeszközök, amelyekről az ellenzék egészen eddig azt híresztelte, hogy nem is léteznek, Az államtitkár igyekezett megértetni, hogy veszélyhelyzet különleges állapot, nem tudni meddig tart el, ezért indokolt a készletezés, a tervezés. Bangónéhoz csatlakozott párttársa, Korózs Lajos is, aki még büszkébben jelentette be, hogy még inkább semmit nem ért a veszélyhelyzetből, miközben Bangóné idegállapotba került. Rétvári állta a sarat, és Korózsnak is igyekezett elmagyarázni a helyzetet.
Ha májusban lesz érettségi, az a baj, ha nem, akkor pedig az a baj
A DK-s Oláh Lajos elmesélte, hogy a lánya most fog érettségizni, és ők egy szerencsés család, mert van otthon számítógép és internet, de szerinte ez másokra nem igaz. Oláh szerint elhamarkodott, és veszélyes a május 4-ére tervezett írásbeli érettségi. Rétvári Bence válaszában elmondta, hogy a döntést elsősorban az orvosszakma képviselőinek véleménye alapján hozták meg. Oláh kötötte az ebet a karóhoz, valószínűleg az a stratégia, hogy ha májusban vizsgáztatnak akkor az nem jó, ha meg máskor, akkor pedig az a rossz döntés.
A jobbikos Ander Balázs arról beszélt, hogy a tervezett érettségi kiirtja a magyarságot, ennek elkerülésére a holland példát hozta fel, ahol nem kell vizsgázni, hanem egy érdemjegyet ajánlanak fel az iskolák a diákoknak. Válaszában Rétvári Bence kifejtette: a magyar illetékesek eddig jó döntéseket hoztak a védekezésben, amit az is igazol, hogy Magyarországon tízszer kevesebb a halálos áldozatok száma, mint Hollandiában, ahol épp ez a szomorú adat indokolja az érettségi vizsgák kiváltását.
Keresztes László Lóránt szerint minden idők legkiterjedtebb gazdasági válsága előtt állunk, ezért úgy gondolja, hogy a magyar kormánynak nem a gazdaságvédelmi intézkedésekkel kéne foglalkoznia, hanem mindenkinek nagyon sok pénzt kéne adnia. Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára emlékeztette Keresztest, hogy a baloldal mindig a megszorításokban hisz, a kormány pedig a gazdaság védelmében, amelynek alapja a munkahelyek megtartása, újak létrehozása, nem pedig a segélyezési rendszer újabb bevezetése.
Lélegeztetőgépeket dobálna be a postaládákba Kocsis-Cake Olivio
A Párbeszéd csatársorából Kocsis-Cake Olivio tette fel 147235-ik alkalommal a kérdését: Mi folyik itt?-címmel. Kocsis szerint semmi nem indokolja, hogy a védőeszközök raktárakban álljanak, azokat be kellene dobni a postaládákba, arra azonban nem tért ki, hogy ez például a lélegeztetőgépek esetében milyen kihívások elé állítaná a kézbesítőket. Rétvári Bence emlékeztette Kocsis-Cake Oliviót, hogy eddig épp ő kampányolt azzal, hogy nincsenek védőeszközök, csak üres dobozok. Kocsis a világon mindenkit letesztelne sokszor, és közben Dániával példálózott, miközben Dániában arányosan háromszor annyian haltak meg már a járványban, mint Magyarországon.
Szijjártó: az ellenzék ugyanazokkal az álkérdésekkel operál, de a válasz nem érdekli
Szél Bernadett közölte: elege van abból, hogy vannak tehetősebb, és kevésbé tehetős emberek, majd feltette a kérdését, hogy miért csinál Taigetoszt a kormány az egészségügy maradékából. Szél büszkén demonstrálta, hogy ő sem értett meg semmit az egészségügy járványügyi átszervezéséből. Válaszában Szijjártó Péter kiemelte, hogy az ellenzék ugyanazokat a suta csúsztatásokat teszi fel kérdésként rotációs rendszerben sokadjára, miközben egyetlen válasz sem érdekli őket. Szél Bernadett szerint a kormány megbukott, mire a miniszter emlékeztette őt a három legutóbbi országgyűlési választás végeredményére. Szél idegállapotba került.
Az MSZP részéről Molnár Zsolt folytatta a rotációt, és feltette a kérdését: miért, miért, miért? (sic!) Molnárnak Orbán Balázs válaszolt, az államtitkár felhívta a figyelmet, hogy a védekezés eredményeit nemzetközi szinten is követendőnek tartják a szakértők, és ugyanez vonatkozik a gazdaság megmentésére tett intézkedések. Molnár véleménye szerint ha nincs stadion, nincs járvány sem.
Varju László szerint a kormány nem a járvány ellen védekezik, hanem épp megszüntetik az önkormányzati rendszert. A DK ökle is hitelesen bizonyította be, hogy nem is akarja megérteni a védekezési intézkedéseket, egyúttal közölte: a kabinet bosszút áll, mert az ellenzék októberben mindent, de mindent megnyert. Válaszában Pogácsás Tibor azt mondta: megérti, ha Varjunak lelkifurdalása van, amiért a baloldali kormányzás idején kivéreztették az önkormányzatokat. Hohn Krisztina (LMP) felhívta a figyelmet, hogy vannak még elmaradott térségek Magyarországon, ahol az emberek az uzsorázás közben fokozott veszélynek vannak kitéve a fertőzés szempontjából. Pogácsás Tibor válaszában elmondta, hogy az uzsorázást nem a koronavírus hozta el, a kormány pedig egyebek mellett az uzsorások visszaszorítására vezette be a közmunka rendszerét.
Politikai stációk – A Jobbik is megtalálta magának BezzegRomániát
Balczó Zoltán jobbikos képviselő a járvány miatt kieső munkabérekről érdeklődött, és BezzegRomániát hozta fel példaként, ha jól értettük egy Magyarországon román állampolgárként dolgozó, autóvezető-oktatónak a román állam kifizeti a kiesett bevétele hetven százalékát, míg egy hasonló tevékenységet végző magyarnak az Orbán-kabinet nem. Schanda Tamás válaszában hangsúlyozta, hogy a kieső bérekre vonatkozó támogatások rendszerét a kormány jelentősen átalakította, nagy mértékben bővítette a kedvezményezettek körét, támogatásait, a rendelkezés hamarosan megjelenik a Magyar Közlönyben.
Történelmi ülésnap: konstruktív kérdést tett fel hétfőn az ellenzék
Gurmai Zita (MSZP) azt kérdezte, hogy a gyógyászati segédeszközök elektronikus felírása, kiváltása mikor válik lehetővé, ahogy az a gyógyszerek esetében már működik. Rétvári Bence válaszában kiemelte: a digitális rendszer kidolgozásának finisében vannak, első körben a patikák, majd később a szaküzletek kerülnek bele. Az államtitkár beszámolója szerint az ehhez szükséges jogszabály napokon belül hatályba léphet. Rétvári Bence megköszönte Gurmai Zitának, hogy a hétfői ülésnap egyetlen konstruktív kérdését feltette az ellenzék részéről.
Vezető kép: MTI/Bruzák Noémi
Facebook
Twitter
YouTube
RSS