Hiánypótló ellátást nyújt ma Magyarországon a jelenleg száz százalékban magánfenntartásból működő pécsi Dóri Ház és a törökbálinti Thábita-ház, hiszen a magyar állam eddig egyáltalán nem finanszírozta a gyógyíthatatlan beteg gyermekek hospice-ellátását. A két ház azonban csupán az érintett gyermekek töredékét képes fogadni, hiszen saját forrásaikból csak kevés férőhelyet tudnak fenntartani, ráadásul az ország keleti felében egyáltalán nincs ilyen intézmény. A probléma végre megoldódhat, ugyanis a kormány nemcsak államilag finanszírozottá teszi a rendszert, hanem országos gyermekhospice-hálózatot épít ki annak érdekében, hogy minden gyógyíthatatlan beteg gyermeknek és családjának lehetősége legyen igénybe venni az ellátást.
A gyermekhospice-ellátás ügyét a kormány kiemelten kezeli. A prioritások között szerepel az egész országot lefedő, társadalombiztosítási finanszírozással rendelkező gyermekhospice-ellátás rendszerének kiépítése – tudta meg az MNO.hu az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) egészségügyi államtitkárságától. A szaktárca közölte: a már meglévő két gyermekhospice-ház mellé további három létesítését szorgalmazza az ágazat. Hozzátették: az ellátás szakmai minimumfeltételeinek kidolgozása, és a rendszer finanszírozhatóságával kapcsolatos egyeztetések jelenleg is zajlanak, a jogszabályi keretek meghatározása a tavaszi jogalkotási időszakban várható.
A lap megkereste az ügyben a pécsi Dóri Házat működtető Szemem Fénye Alapítványt is, ahol meglepődve értesültek a három új gyermekhospice-ház tervezett megnyitásáról, és arról egyelőre nem akartak nyilatkozni. Az állami finanszírozással kapcsolatos egyeztetéseket ugyanakkor megerősítették, mint mondták, jelenleg éppen a következő tárgyalás előkészítése zajlik.
Hóman Rita, az alapítvány forrásteremtő munkatársa korábban azt mondta: az alapítvány eltökélt célja, hogy újabb gyermekhospice-házak nyílhassanak az országban, sajnos ugyanis sok a gyógyíthatatlan beteg gyermek, akiknek nagy szükségük lenne arra, hogy valaki rövid életüket szebbé tegye. Ehhez azonban a gyermekhospice-szolgáltatás fix állami támogatására lenne szükség, ami egyelőre nem valósult meg.
Mint arról az MNO.hu tavaly ősszel beszámolt, már az év végén megkezdődtek a tárgyalások a Szemem Fénye Alapítvány és az Emmi között a gyermekhospice-ellátás állami szerepvállalásáról. Gyura Barbara, a 2010-ben létrehozott Dóri Ház alapítója akkor lapnak úgy nyilatkozott: ahhoz, hogy az alapítvány által évek óta végzett gyermekhospice-ellátás biztos lábakon álljon, állami szerepvállalás szükséges, ehhez azonban első körben a jogszabályi háttér rendezésére volna szükség. Működési engedélyük van, viszont a finanszírozáshoz önálló szakmakódra van szüksége a gyermekhospice-háznak.
A gyermekhospice-házak szolgálata a gyógyíthatatlan betegség diagnosztizálásától kezdődik, és a gyászban is tart. A gyermeküket elveszítő szülők kezét sem engedik el, igyekeznek nekik segítséget és vigaszt nyújtani. A kis betegeket sem csupán ápolják: küldetésük, hogy álmokat váltsanak valóra, és ezzel boldoggá tegyék, illetve akár meghosszabbítsák a gyerekek életét. A házak nem csupán életvégi ellátást nyújtanak, hiszen vannak olyan betegségek is, amelyeket ugyan nem lehet gyógyítani, de – legalábbis rövid távon – nem halálos kimenetelűek. Mindkét házban működik mentesítő ellátás, amelynek során a sokszor kimerült, csüggedt szülőktől egy időre átveszik a gyermek ápolását és felügyeletét. A 2010-ben létrejött Dóri Házban egyszerre négy gyermeket és családjukat tudják elhelyezni. A törökbálinti Thábita-ház eredetileg szintén a Szemem Fénye Alapítvány keretein belül üzemelt, ma már azonban a Tábitha Nonpropfit Kft. égisze alatt működik.
Forrás: MNO.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS