Rövid távon nem akar politikai szerepet vállalni, és külföldre sem készül Oszkó Péter, aki továbbra is elhibázottnak tartja az egykulcsos adót, de azt is elmondta a HVG-nek adott interjúban, hogy mi a sikertelenség oka az ellenzéki oldalon.
A volt miniszter az interjúban kitért rá, saját döntése volt, hogy egyéves miniszterséget vállal, ahogy 2010-ben is egyértelművé tette, hogy szakmai kérdésekben szívesen véleményt nyilvánít, de a politikai kampányban nem akar részt venni. Oszkó elmondta azt is, volt kritikus észrevétele az ellenzék által kialakított politikai konstellációról, azt látta, hogy a Fidesz népszerű szlogenekbe sűrített gondolataival az ellenzéki oldal nem tudott mit kezdeni: összefogást játszott, de valójában mindenki csak a saját útját kívánta építeni – állította Bajnai jobbkeze, majd hozzátette, hogy az ellenzéknek nincs elég jó válasza a rezsicsökkentésre, holott az sokkal kisebb segítség az embereknek, mint ahogy beállítják és ahogy a devizahiteleseken sem segített valójában ez a kormány, hiszen továbbra is nagyon sok család van bajban.
Oszkó Péter beszélt arról is, hogy nem vagyunk messze az euró bevezetésétől, bár az államadósság még egy időre távol tartja Magyarországot az eurózónától. De az interjú során szóba került az is, hogy az ex-pénzügyminiszter továbbra is blöffnek tartja a Matolcsy-féle gazdaságpolitikát, és annak részleges sikerét a külső körülményeknek tudja be. De Oszkó szerint hiba volt olyan egykulcsos adórendszert bevezetni, amely csökkenti a felső sávba esők adóterhelését, és a legalacsonyabb keresetűektől még el is von. Az egykulcsos adót csak akkor szabad megtartani, ha a legkevésbé képzettek és legrosszabb foglalkoztatási helyzetűek alkalmazása és az ahhoz illő adóterhelés megvalósítható- tette hozzá.
A volt pénzügyér szerint az Orbán-kormány keleti nyitása tekintetében leképezhető az Orbán-kormány gondolkodása: minden gazdasági racionalitást a politika mögé sorolnak. „Gazdasági racionalitás a keleti nyitásban legfeljebb annyi van, hogy minden adódó lehetőséget ki kell használni. Ám az exportunk, a gazdasági függőségünk továbbra is ezer szállal köt minket Európához, nekünk itt kell megtalálnunk a szerepünket. Az Orbán-kormány hintapolitikát folytat azzal, hogy most mintha a Nyugattól eltávolodva feltétel nélkül és túlzóan Kelet felé közeledne” – fűzte hozzá, majd a magyar munkaerő külföldre vándorlása kapcsán kitért rá, hogy a 2010-eshez hasonló exodusra nem számít, hiszen a helyzet most stabilabb.
A teljes interjú itt olvasható.
Fotó: Mno.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS