A koronavírus okozta válságra közösen kell válaszokat találni – jelentette ki Alexander Van der Bellen osztrák államfő csütörtökön, Bécsben, Ausztria európai uniós csatlakozásának 25. évfordulója alkalmából tartott beszédében. Az elnök ugyanakkor figyelmeztette a tagállamokat egy esetleges szétesés veszélyére.
Az európai egység a legjobb gondolat, ami valaha is született
– jelentette ki Van der Bellen. Úgy vélte, hogy a koronavírus-járvány okozta válság idején nem tapasztalható a szükséges egység a közösségen belül, éppen ezért óvott attól a “megbocsáthatatlan hibától”, hogy bekövetkezzék a szétesés. Ausztria csatlakozását “sikertörténetként” jellemezte”, amely – mint fogalmazott – “bizonyíthatóan nagyon sok pozitívumot” eredményezett. Az államfő ugyanakkor a II. világháborút követő időszak egyik legnagyobb kihívásának nevezte a koronavírus-járványt. Hangsúlyozta, hogy az ilyen kihívásokat nem lehet a nemzetállamok határain belül leküzdeni. Az államfő szerint már a válság kezdetén hiányzott olykor az “európai szellemiség”. Az újrakezdés szerinte olyan kihívásokat jelent, amelyek megoldásához új utakat kell keresni – szögezte le. Példaként említette az államfő a munkanélküliséget, a fenyegető szociális válságot, de kérdés az is szerinte, hogyan alakítsák a globalizációt.
Nem utolsósorban gondolni kell arra is, hogyan akadályozhatjuk meg a klímaválságot, amely ellen nem lesz oltóanyag
– tette hozzá. Felhívta a figyelmet arra, hogy ezekre a kérdésekre közösen kell választ találni, és legfőképp európai válaszokat.
Ausztriában 1994. június 12-én tartottak népszavazást az ország uniós csatlakozásáról. A szavazáson 82,3 százalékos részvételi arány mellett a túlnyomó többség, 66,6 százalék szavazott igennel. A parlament végül november 11-én szavazta meg a csatlakozást. Ausztria 1995. január 1-jén lépett be az Európai Unióba.
Forrás: MTI; Fotó: APA/Roland Schlager
Facebook
Twitter
YouTube
RSS