Csekély az esélye, de számolni kell Ausztriának és más európai államoknak is azzal, hogy merénylet történik náluk – mondta a Die Presse című osztrák újság hétfői lapinterjújában egy osztrák iszlámszakértő.
Rüdiger Lohlker, a bécsi egyetem orientalisztika tanszékének professzora elmondta: Ausztria az utóbbi években az Iszlám Állam (IÁ) harcosainak tranzitországa lett, hiszen Bosznián át Németország irányába vezető útjukon vagy visszafelé, Bécsben állnak meg. Lohlker a Die Pressének arról is beszélt, hogy eddig uniós összehasonlításban Ausztria és az osztrák rendőrség sikeres volt a szélsőségesek felderítésében, azonban most még több munkatársra lenne szükség.
Nem szabad alábecsülni azt sem, hogy a börtönökben sokan radikalizálódhatnak, ezért “nem rossz ötlet”, hogy számos európai államban elkülönítik a kontinensre visszatérő szélsőséges harcosokat – mondta Lohlker.
A szakértő szerint a médiának kishírekben kellene beszámolnia az IÁ fenyegetéseiről, hiszen amennyiben részletesen közlik azokat, és az elkövetők arca is megjelenik a tudósításokban, az a terroristák malmára hajtja a vizet.
Az iszlámszakértő arról is beszélt, hogy szükség van egy toleráns “európai iszlám” kidolgozására, amely elfogadja a demokráciát és a pluralizmust. Ennek érdekében a bécsi egyetem munkatársai indonéziai kollégákkal együtt arab nyelvű ismertetőanyag kidolgozásába kezdtek, amelyről szeptemberben konferenciát tartanak Bécsben.
Az osztrák belügyminiszter korábbi közlése szerint az országból ötezren mentek Szíriába és Irakba, hogy kiképzést kapjanak, Ausztriában pedig 270 iszlám szélsőségest tartanak számon, akik közül 70-en – külföldre távozásuk után – már újra Ausztriában vannak. Az osztrák közszolgálati média (ORF) korábbi beszámolója szerint a lakosság számához viszonyítva Belgium után Ausztriából utaztak a legtöbben Szíriába harcolni.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS