„A magyar miniszterelnök arra akarja használni a menekültkérdést, hogy megerősítse a tekintélyelvű hatalmát, és az egész unióban aláássa a liberális demokráciát” – írta a Der Standard című osztrák liberális lap.
Hans Rauscher, a cikk szerzője szerint Orbán csupán úgy tesz, mintha összezavarodna az uniós szabályoktól, mindezt pedig azért, hogy a hibáját másra tudja áthárítani. A szerző szerint Orbán nem tartja be a schengeni és a dublini szabályozást, hiszen először a menedékkérőket teljesen távol akarta tartani, mikor ez nem sikerült, akkor rosszul bánt velük, majd tovább küldte őket Ausztria irányába.
A cikk szerint az uniós szabályozásnak, vagyis az érkezők regisztrálásának egyáltalán nem tesz eleget Magyarország. Csak arra lehet következtetni, hogy a magyar kormányfő káoszt akar teremteni – írja Rauscher, bár elismeri, hogy Magyarország különösen nehéz helyzetben volt és van jelenleg is.
A Die Presse című osztrák napilap eközben arról ír „Orbánnak sajnos igaza van” című cikkében, hogy Bécs pozíciója nem tartható, hiszen nem lehet egyszerre irgalmas szamaritánust játszani és egyúttal tízezreket átjuttatni Németország fele. A szerző, Rainer Nowak úgy véli, hogy Ausztria az uniós jogot ugyanúgy megszegi, mint Magyarország, csak mindezt elegánsabban teszi. A cikkíró úgy látja, hogy Ausztria nem maradhat örökké – Michael Häupl Bécs főpolgármesterének szavaival élve – az a hely, ahol a menekültek útközben meguzsonnáznak. Vagy valóban lezárulnak a határok, ez rövid távon az uniónak kevésbé, azonban a balkáni államokban lévő menekülteknek katasztrófa lenne, vagy felkészül az ország arra, hogy pénzt, iskolát, infrastruktúrát és a szociális ellátásokat más kultúrából származó emberekkel megosszon – írja a cikk szerzője, aki szerint természetesen van középút, azonban valamilyen irányban el kell mozdulni.
Persze hogy van felső határa annak, hogy Ausztria szervezetileg és kulturálisan hány embert tud befogadni, azonban azt, hogy ez a határ hol van, egyelőre nem tudni – írja Rainer Nowak. Úgy véli, lassan itt az ideje annak, hogy a szakértők összeüljenek, és átgondolják ezt, mivel a németországi menedékkérők többen vannak, mint ahányat az ország be tudna fogadni.
Forrás: MTI
Fotó: dunataj.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS