Öt embert ítélt halálra hétfőn egy szaúd-arábiai bíróság az emigráns ellenzéki újságíró, Dzsamál Hasogdzsi meggyilkolása ügyében indított büntetőperben, további három vádlottra pedig összesen 24 év börtönbüntetést rótt ki – közölték hétfőn szaúd-arábiai bírósági források.
Salán as-Salán szaúdi főügyész szerint nem találtak elegendő bizonyítékot ahhoz, hogy vádat emeljenek Szaúd al-Kahtáni, Mohamed bin Szalmán szaúdi trónörökös bizalmasa és volt tanácsadója ellen. Hozzátette, hogy elengedték a szaúdi hírszerzés akkori helyettes vezetőjét, Ahmed al-Aszírit, valamint Ahmed al-Otejbít is, aki a gyilkosság idején Szaúd-Arábia isztambuli főkonzulátusának – ahol Hasogdzsit megölték – volt a vezetője. Korábban az isztambuli főügyészség arra a következtetésre jutott, “erős a gyanúja”, hogy Kahtáni és Aszíri az újságíró meggyilkolásának kitervelői között voltak. A gyilkosság miatt az Egyesült Államok pénzügyminisztériuma tavaly november közepén szankciókkal sújtott 17 szaúdi állampolgárt, köztük Kahtánit és Otejbít is.
A szaúdi vezetést élesen bíráló, 2017 óta az Egyesült Államokban élő Dzsamál Hasogdzsit 2018. október 2-án gyilkolták meg Szaúd-Arábia isztambuli főkonzulátusán. Rijád a gyilkosságot először tagadta, később azonban – annak ellenére, hogy nyilvánosságra került hangfelvételek bizonyították a gyilkosság tényét – azt állította, hogy az újságíró dulakodásban vesztette életét. A gyilkosság vádlottjainak pere januárban kezdődött Rijádban. Hasogdzsi holtteste a mai napig nem került elő. Az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) és több nyugati kormány a gyilkosság felbujtójának Mohamed bin Szalmánt tartja, Rijád azonban ezt a vádat többször visszautasította.
Törökország részéről a külügyminisztérium szóvivője, Hami Aksoy reagált először hivatalosan a rijádi ítéletre. Aksoy közleményben azt írta, hogy az ítélet “messze elmaradt” attól, amit Törökország és a nemzetközi közösség a gyilkosság teljes körű felderítését és az igazság helyreállítását illetően elvárt. Aksoy rámutatott: továbbra is megválaszolatlanok olyan fontos kérdések, mint a holttest sorsa, a gyilkosság felbujtóinak, valamint az állítólagos helyi összekötőknek a kiléte, amelyek az igazságtétel és az elszámoltathatóság szempontjából alapvetők lennének. A török külügyi szóvivő hangsúlyozta: a gyilkosság felderítése, továbbá a felelősök és a felbujtók megbüntetése nemcsak jogi, hanem lelkiismereti felelősség és kötelezettség is.
Törökország ismételten kifejezi várakozását az igazságügyi együttműködésre a szaúdi hatóságokkal
– zárta sorait Aksoy. Szaláh Hasogdzsi, a meggyilkolt újságíró fia hétfőn úgy fogalmazott: az ítélettel igazságot szolgáltattak családja számára.
Ma igazságot szolgáltattak nekünk, az elhunyt Dzsamál Hasogdzsi gyerekeinek. Minden szinten megerősítjük a szaúdi igazságszolgáltatásba vetett bizalmunkat, azt, hogy igazságos volt velünk, és igazságot szolgáltattak
– írta Twitter-bejegyzésében. Az amerikai adminisztráció egy magas rangú, meg nem nevezett tisztségviselője a Reuters hírügynökségnek azt mondta: Washington “fontos lépésnek” tartja az ítéletet a bűncselekményért felelős személyek elszámoltatása szempontjából.
Ez egy fontos lépés ezért a szörnyű bűncselekményért felelős személyek elszámoltatása szempontjából, és bátorítjuk Szaúd-Arábiát, hogy folytassa a tisztességes és átlátható bírósági eljárást
– fogalmazott. Ezzel szemben Agnes Callamard, a Hasogdzsi ügyének kivizsgálásával megbízott ENSZ-jelentéstevő “bohózatnak” minősítette az eljárást.
A végrehajtókat bűnösnek találták, halálra ítélték. Az értelmi szerzők nemcsak, hogy szabadon távozhattak, de alig érintette őket a nyomozás és a tárgyalás. Ez az igazságszolgáltatás ellentéte, egy bohózat
– írta a Twitteren. Christophe Deloire, a Riporterek Határok Nélkül (RSF) nemzetközi újságíró-jogvédő szervezet főtitkára bírálta az ítéletet és az átláthatóság hiányát az eljárásban.
A halálos ítélet nem teszi lehetővé az igazságszolgáltatást. Értelmezhetjük úgy, mint egy eszközt a gyanúsítottak örök elhallgattatására, mint egy módszert, amely megakadályozza, hogy beszéljenek, ezáltal még inkább elkendőzve az igazságot
– írta mikroblog-bejegyzésében.
Az eljárás nem tartotta tiszteletben az igazságszolgáltatás nemzetközi normáit
– fogalmazott.
A folyamat átláthatóságának hiánya és a bizonyítékok elrejtése nem teszik lehetővé, hogy képet kapjunk az ítéletek és a felmentések okairól
– tette hozzá. Dominic Raab brit külügyminiszter hétfőn “szörnyűnek” minősítette Hasogdzsi meggyilkolását, ugyanakkor elítélte a halálbüntetést és annak alkalmazását “minden körülmények között”.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA
Facebook
Twitter
YouTube
RSS