Öt év után videoüzenetet tett közzé az Iszlám Állam terrorszervezet többször is halottnak vélt vezetője, Abu Bakr al-Bagdadi, aki a dzsihadisták fő médiumának számító al-Furkán által hétfőn ismertetett, vélhetően a közelmúltban készült 18 perces felvételen azt mondta: bosszút akarnak állni harcosaik megöléséért és bebörtönzéséért.
A dzsihadisták fő médiumának számító al-Furkán által hétfőn ismertetett felvételen Abu Bakr al-Bagdadi fogadkozott, hogy bosszút fognak állni harcosaik meggyilkolásáért és bebörtönzéséért. A 18 perces videofelvételen, amely az elején látható felirat alapján áprilisban készülhetett és hitelességét egyelőre nem sikerült független forrásból megerősíteni, többek között azt mondta: nyolc országban 92 műveletet hajtottak végre. Méltatta a húsvétvasárnapi Srí Lanka-i terrortámadásokat, azt hangoztatva, hogy a szíriai Baghúzban rájuk mért vereség megtorlásaként követték el őket. Ez a dzsihadisták vezetőjének első megjelenése azóta, hogy 2014-ben az iraki Moszul városában beszédet mondott az an-Núri mecsetben.
Törökországban közben újabb ISIS-katonákra csapott le a rendőrség
A török rendőrség huszonkét személyt – szíriai és iraki állampolgárokat – vett őrizetbe az Iszlám Állam terrorszervezettel való kapcsolattartás gyanúja miatt – jelentette az Anadolu török állami hírügynökség hétfőn. A török rendőrség erői a fővárosban, Ankarában több helyen hajtottak végre rajtaütéseket, melyek során 17 iraki és 5 szíriai állampolgárt vettek őrizetbe. Az Anadolu hírügynökség beszámolója szerint az őrizetbe vett személyek az Iszlám Állam soraiban harcoltak Szíriában és Irakban, majd illegálisan léptek Törökország területére. A dpa német hírügynökség megjegyzi, hogy Törökországban jellemzően szigorítani szokták a biztonsági intézkedéseket május 1., a munka ünnepe előtt. A török rendőrség a múlt héten, az északnyugat-törökországi Tekirdag tartományban őrizetbe vett egy személyt, aki feltételezhetően az Iszlám Állam tagja volt. Azzal gyanúsítják, hogy merényletet akart elkövetni az országban egy első világháborús megemlékezésen. A 2011 óta tartó szíriai konfliktus kezdetén számos – köztük sok nyugati – dzsihadista utazott Törökországon keresztül Szíriába, hogy csatlakozzanak az Iszlám Államhoz. Miután Törökországot szövetségesei azzal vádolták, hogy szemet huny az országon átutazó dzsihadisták felett, valamint véres merényletek történtek Törökországban, Ankara lezárta szíriai határait. Ezt követően Törökország fokozta a dzsihadisták elleni intézkedéseit. Az Iszlám Állam dzsihadistái 2015-ben és 2016-ban sok halálos áldozatot követelő fegyveres támadásokat és robbantásokat hajtottak végre Törökországban. A legutóbbi merényletet immár több, mint két éve, 2016 szilveszterén követte el az egyik tagjuk, aki egy zsúfolt isztambuli mulatóban 39 embert lőtt agyon. A terrorszervezet feltételezett tagjai és támogatói elleni razziák azóta is rendszeresek Törökországban.
Forrás: MTI; Fotó: Twitter
Facebook
Twitter
YouTube
RSS