Évek óta nincsen kész, pedig 2017 végére ígérte az első átadható lakásokat a zuglói Hermina Happy Land III, ahol 260, javarészt kifizetett lakásra várnak a vásárlók. Legalábbis azok, akik nem fáradtak bele a végtelen levelezésbe, a cég által vagy a cég ellen indított perekbe és nem fogadták el, hogy legalább az évekkel ezelőtt befizetett pénzüknek csak egy részét kapják vissza, esetleg még a cégtől követelt kötbért is kifizetve – írja a Telex.
A cikk felidézi, hogy az első szerződések szerint a lakások egy részét 2017 decemberében kellett volna átadni. Lakások helyett azonban az ügyfelek a beruházótól felszólító leveleket, újabb befizetéseket igénylő felvetéseket, a szerződésekben igen szabadon értelmezett vis maiorra való hivatkozásokat kaptak. Volt, aki belefáradt az évek során a fenyegetéssel határos ajánlatokba és belement abba, hogy kamatok nélkül, évek múlva visszakapja a lakásba fektetett pénzét vagy annak töredékét, a lakást pedig új áron értékesítette a cég. Sokan vannak, akik így is kitartanak: a tervezett beköltözés helyett évek óta albérletben laknak, költségekkel tartják fenn a banktól felvenni tervezett hitelt, bízva abban, hogy valahogy mégis hozzájutnak az azóta is csak épülő komplexumban lévő lakásukhoz.
Építőipari nehézségek, dráguló munkaerő vs. lakásukra váró vevők
Azok az első körös vevők, akik inkább belementek abba, hogy két-három év után egyszerűen visszakapják pénzüket, a helyzetből annyit látnak, hogy tulajdonképpen kamatmentesen pénzt adtak a beruházónak az ingatlan felépítésére, hogy az ő kivásárlásuk után az újabb értékesítéssel jusson a cég a haszonhoz. Ezt hasznot a reményvesztett vevő kétségbeesése is növelheti. A lap tud olyan vevőről is, aki a lakás árának 95 százalékát kifizette, majd három évvel később, a cég hosszas ígérgetései után inkább belement abba, hogy legalább a befizetett összeg 60 százalékát visszakapja.
A Hermina Center Ingatlanforgalmazó Kft. építőipari nehézségekre, az építőanyagok és a munkaerő drágulására hivatkozik; később ezt megtoldotta a koronavírus okozta nehézségekkel, annak ellenére, hogy az ingatlanoknak már bőven a járvány 2020-as megjelenése előtt el kellett volna készülniük.
Már korábban is bőven volt konfliktus a vevők és a Hermina Center Ingatlanforgalmazó Kft. között, amelynek Almásy Sándor az ügyvezetője. Két évvel ezelőtt is volt több tucat vevő, aki hiába várt a lakására. A cég hivatkozási alapja akkor is a szerződésben meglehetősen szabadon értelmezett vis maior volt, amelybe sajátos módon belefért az is, hogy megdrágult a munkaerő, az építőipari alapanyag, így további összegeket kért a lakás befejezésére, vagy ellehetetlenülésre hivatkozva felmondta a szerződést, a befizetett összeg visszafizetését ígérve – azzal, hogy ezt akkor teljesíti, ha már újra eladta az ingatlant. Ez többször bejött, sok vevő inkább menekült, volt, aki ötmilliós kötbért is vállalt vásárlóként, csak hogy megszabaduljon a szerződéstől, amelyet a cég nem teljesített. Idén már született közérdekű perben jogerős ítélet, amely kimondta, hogy a szerződés vis maiorral kapcsolatos kitételei tisztességtelenek – írja a Telex. A lakásukra váró ügyfelek egy része egyébként már 2019-ben létrehozta a Hermina Fogyasztóvédelmi Egyesületet.
Akkor még reménykedtünk a rendezésben, de már sejtettük, hogy nem fog simán menni a dolog. És itt vagyunk 2021 végén, az egyesületre valóban szükség van
– idézi a cikk Stefánkovits Ildikó ügyvédet, aki 120 tulajdonost képvisel a Hermina Center Ingatlanforgalmazó Kft.-vel szemben. Ügyfelei között vannak, akik önerőből vették meg a lakást; ők lényegében a teljes vételárat kifizették. Egy másik részük az önrész mellé hitelt vett fel; ezek egy részét a bank az építés ütemezése szerint utalta át a Hermina Centernek. Hitelt a lakásvásárlásra a MagNet Bank adott; ezt maga a Hermina Happy Land létrehozója ajánlotta a vevőknek. További “érdekesség”, hogy a bank 2019-ben 19 milliós bírságot kapott a Magyar Nemzeti Banktól a projekthitelezési szabályok megsértése miatt. A közlemény nem említi, hogy melyik projektről van szó, de tény, hogy a MagNet Bank 2019-ben állt el attól, hogy további hitelszerződéseket kössön a Hermina Happy Land III-ban ingatlant vásárlókkal.
Folyamatos perek, álló építkezés
Egy új kormányrendelet szerint a beruházó/kivitelező nem hivatkozhat az építési engedély lejártára, ha csak a belső munkálatok hiányoznak az építkezés befejezéséig, amely után már kérhető a használatbavételi engedély. A Hermina Center több ügyféllel szemben ellehetetlenülésre hivatkozott – a már sokat idézett vis maior sajátosan széleskörű értelmezése révén – és így perben a vevők tulajdonjogának törlését követelte a tulajdoni lapról, mondván, nincs is lakás, amelynek tulajdonosai volnának, hiszen azok még el sem készültek; a tulajdonjog akkor illetné meg őket, ha a lakások már albetétesítve vannak – azaz lesz önálló helyrajzi számuk – és használatbavételi engedélyt kapnak.
Minden ilyen pert megnyertek a vevők a Hermina Centerrel szemben. 2021 szeptemberben két kúriai ítélet is kimondta, hogy a tulajdonjog megilleti a vevőket
– mondta Stefánkovits. Az érintettek nemcsak polgári perben próbálták érdekeiket érvényesíteni, hanem büntetőfeljelentésekkel is. Tavaly nyáron azonban a BRFK-n arra jutottak, hogy nincs nyomoznivaló.
A Hermina Center ügyvezetője, Almásy Sándor a Telexszel közölte: minden eddigi büntetőfeljelentés az általa vezetett céggel szemben elbukott, és anélkül, hogy őt a rendőrség kikérdezte volna. Almásy szerint ez is a feljelentések megalapozatlanságát bizonyítja. Az ügyvezető azt vallja, hogy a vevők azt vállalták, amit aláírtak, nem is egyforma minden szerződés; sok múlt azon, ki mennyire volt határozott és az ő dolguk megtalálni a forrást a lakások befejezéséhez. Arra vonatkozóan csak becslések vannak, hogy mekkora összegre van szükség a beruházás befejezéséhez. Almásy szerint ez egymilliárd forint is lehet, jelentős részben azért, mert állítása szerint a gépészeti munkákat vállaló cég sem teljesítette még vállalását.
Forrás: Telex
Facebook
Twitter
YouTube
RSS