Megkárosítják a szupermarketek a termelőket és a kiskereskedőket – ez ellen szólaltak fel az Európai Parlament mezőgazdasági és ipari ügyekért felelős képviselői. A nemzetközi áruházláncok visszaélnek az erejükkel, méretükkel, és tisztességtelen módon viszonyulnak a kisebb beszállítóikhoz.
A képviselők szerint a mezőgazdasági termelők, illetve a kis- és közepes vállalkozások különösen kiszolgáltatottak a multik által alkalmazott, tisztességtelen kereskedelmi gyakorlattal szemben. Ezért cselekvésre szólították fel az uniós bizottságot, hogy a szupermarketek ne élhessenek vissza az erejükkel és befolyásukkal, és ne büntethessék a kisebb vállalkozásokat.
A felszólaló képviselők elmondták, hogy az áruházláncok gyakran arra kényszerítik az őstermelőket és kisebb kereskedőket, hogy veszteséggel adják el nekik a termékeiket, ráadásul ezt is csak a tényleges szállításnál jóval később fizetik ki. Szintén előfordul, hogy a szupermarketek – erőfölényüket kihasználva – áthárítják a termelőkre a leárazások vagy az akciók bevételkiesését, valamint a szállítási és raktározási költségeket. Mindennek tetejébe nem ritka a szerződések egyoldalú módosítása sem.
Az önkéntes és önszabályozó rendszerek a megfelelő végrehajtás hiánya miatt nem megfelelőek, mert a gazdák félnek, hogy kiszorulnak az ellátási láncból. A képviselők megjegyezték, hogy az európai kereskedelmi szabályozás szigorúan kezeli a vállalatok és a vásárlók közötti esetleges tisztességtelen eljárásokat, ugyanakkor nem tér ki az élelmiszerellátásban résztvevő szereplők egymás közötti kereskedelmére.
Állásfoglalásuk szerint az Európai Unió kerettörvényének biztosítania kellene, hogy az európai fogyasztók mellett a mezőgazdasági termelők is igazságos adásvételben részesülhessenek. A tisztességtelen kereskedelmi magatartás megváltoztatásához kellően erős szankciók bevezetését szorgalmazzák.
MTI
kép: 24.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS