Az Egyesült Államok történetének legsúlyosabb tömegvérengzésévé vált az orlandói melegbárban vasárnapra virradóra elkövetett támadás, mint a város polgármestere bejelentette, a hatóságok ötven halálos áldozatra bukkantak és ötvenhárom embert ápolnak a kórházakban. A 29 éves elkövető, Omar Szaddiki Mateen-t már az FBI is szemmel tartotta, mivel vonzódott az Iszlám Államhoz.
Azonosították az elkövetőt
Az áldozatok száma azt követően nőtt meg ennyire, hogy a rendőrség és az FBI teljesen átvizsgálta az orlandói szórakozóhelyet. A korábbi hírek mintegy 20 halottról szóltak. Közben azonosították a rendőrség által agyonlőtt merénylőt is, Omar Szaddiki Mateen, 29 éves floridai lakos. A rendőrség hajnalban még úgy tudta, hogy az elkövető nem Floridába való volt.
A rendőrség és az FBI változatlanul terrorista cselekménynek minősíti a tragédiát, s ilyen irányban folynak a nyomozások. Megerősítették, hogy vizsgálják az esetleges dzsihadista szervezetekhez vezető szálakat is. A floridai iszlám közösség vezetője már nyilatkozott, a közösség gyászáról és együttérzéséről biztosított mindenkit, s kifejtette, hogy a közösség elítél minden ilyen és hasonló bűncselekményt.
Sorban kivégezte a túszait
A Pulse nevű melegbár a hajnali órákban posztolta Facebook oldalán, hogy mindenki hagyja el a szórakozóhelyet és fusson. Az öltözőben rekedt emberek a Twitter-en kérték a rendőrség segítségét, miközben lövések dördüléséről is tájékoztattak. Mint később kiderült, a merénylő először a bár előtt lövöldözött, de egy kiérkező rendőrtől megriadva bemenekült az épületbe, ahol elbarikádozta magát, és túszokat is ejtett. A bárban szórakozók közül többen azt mesélték, hogy amikor lövéseket hallottak, mindenki a földre ugrott. Az épület egy hátsó kijáratán sokan el tudtak menekülni. Egyes hírek szerint a bennragadtakat Mateen sorba állította, és módszeresen kivégezte.
A rendőrség először úgy tudta, a lövöldöző férfi nem helyi, azaz nem orlandói, de nem is floridai volt, bár személyazonosságát akkor még nem állapították meg. Később kiderült, Mateen New York-i illetőségű. A rendőrség elit rohamosztaga reggel ötkor lépett közbe, és hat óra előtt pár perccel jelentette, hogy a tömegmészárlásnak vége, a merénylőt agyonlőtték.
Omar nem szerette a melegeket
Apja szerint csak a melegeket nem szerette, de fia tettének nincs köze a valláshoz annak az Omar Szaddiki Mateen-nek, aki 53 ember haláláért és 50 megsebesítéséért felelős. Az FBI ugyan figyelte, de állítólag semmi nem utalt arra, hogy meré yletre készülne. Omar Szaddiki Mateen biztonsági őrként dolgozott, fegyvertartási engedélye is volt.
A rendőrség szerint Mateen „rajta volt az FBI radarján“, mivel gyanították, hogy szimpatizálhat az Iszlám Állammal. A CNN úgy tudja, Mateen ellen két nyomozás folyt, de egyszer sem találtak elég bizonyítékot.
A férfi apja szerint viszont nem a vallás miatt ölt, véleménye szeriont feldühítette a fiát, amikor Miamiban két férfi csókolózott a felesége és a gyereke előtt. Később egy férfi wc-ben is ilyet látott. Az apa szerint csak a melegek iránti gyűlölete vezetett odáig, hogy gyilkoljon.
Telefonált a rendőrségre, hogy az Iszlám Állam nevében öl
Sajtóforrások szerint a férfi a 911-es segélyhívószámot is felhívta a merénylet időpontjában, és hűséget esküdött az Iszlám Államnak és vezetőjének Abu Bakr al-Bagdadinak. Időközben iszlamista fegyveres szervezetekhez köthető Twitter-fiókok is átvették a férfi sajtóban megjelent fényképét, és a terrorszervezet szimpatizánsai üzenetekben dicsérték a támadás elkövetését. Az Iszlám Állam magára vállalta a terrorista cselekményt, erősítette meg a dzsihadista szervezethez kötődő Amak hírügynökség.
Obama terrorcselekménynek nyilvánította az esetet
Eleget tudunk ahhoz, hogy kijelenthessük, ez terror- és gyűlöletcselekmény – nyilatkozta Barack Obama amerikai elnök, reagálva az orlandói melegbárban vasárnapra virradóra elkövetett, ötven halálos áldozatot szedő támadásra.
Az amerikai elnök továbbá elmondta, szívszorító nap ez a meleg, biszexuális és transzneműek (LGBT) közösségének. Úgy fogalmazott, „a városuk elleni szörnyű támadást átélt Orlando népe mellett vagyunk“, majd hozzátette, ez bármelyik amerikai városban megtörténhetett volna.
Hangsúlyozta, az amerikaiak egységesek, nem adják meg magukat a félelemnek, és eltökéltek abban, hogy megvédjék magukat. Megfogalmazásában a floridai merénylet valamennyi amerikai elleni támadás volt. Maga az elnök is megjegyezte, amit korábban Orlando polgármestere már megfogalmazott, a támadás az amerikai történelem legsúlyosabb tömegmészárlása volt.
Szigorítaná a fegyvertartást
Obama kitért a fegyvervásárlás, és -tartás szigorítására és korlátozására vonatkozó javaslatára, s emlékeztetett, hogy a kongresszus mindeddig megakadályozta az általa javasolt szigorítások törvénybe foglalását. Elnöksége egyik nagy kudarcának nevezte, hogy még nem született meg ez a törvény.
El kell már döntenünk, hogy ilyen országot akarunk-e? De az is egyfajta döntés, ha aktívan nem csinálunk semmit sem
– fogalmazott Obama.
Az elnök kitért arra is, hogy a Pulse nevű melegbár több volt mint egy egyszerű éjszakai szórakozóhely, szerinte jelkép volt, a meleg közösség szolidaritásának jelképe.
A Fehér Háznál félárbocra engedték a nemzeti lobogót és a szövetségi fővárosban megerősítették a biztonságot. Washingtonban ugyanis a “meleg büszkeség” felvonulását tartják vasárnap, csakúgy, mint sok más amerikai városban.
Forrás: MTI/MTI/rt.com/origo.hu/atv.hu/theguardian.com
Fotó: nydailynews.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS