A kormány nevében Varga Mihály pénteken délután benyújtotta az Országgyűlésnek a paksi erőmű bővítését is tartalmazó törvényjavaslatot. Az oroszok két blokkot építenek majd tíz év alatt, ehhez tízmilliárd eurós kölcsönt veszünk fel rá tőlük harminc évre. A bővítést a kormány az évtized üzletének nevezte, míg az ellenzék eladósodásról beszél. A kormány szerint a beruházás negyven százalékát magyar vállalkozások végezhetik. Ez a Fidesz szerint tízezer munkahelyet teremthet, és egy százalékkal növelheti a GDP-t.
A parlament még 2009-ben döntötte el, hogy bővítik a paksi atomerőművet. A bővítést az indokolja, hogy 2030-ban a jelenleginél várhatóan 30 százalékkal több áramra lesz szüksége az országnak. A mostani paksi blokkok élettartama viszont 2032 és 2037 között lejár, azokat már nem lehet sokáig használni. Az új blokkok 2030-ban kezdhetnek üzemelni, így a döntés 2085-ig meghatározza, hogy miből és hogyan termel villamos áramot Magyarország.
Február elsején, szombaton civil tüntetés lesz a budapesti József nádor téren, délután fél négykor. A tüntetés neve: NEM a Paksi paktumra! A tüntetésen az Energiaklub, a Greenpeace Magyarország, a Levegő Munkacsoport, a Magyar Természetvédők Szövetsége is részt vesz. Az aláírók szerint az olcsó paksi áram mítosz, a beruházás csak a jelenleginél lényegesen magasabb energiaárak mellett térülne meg, tehát az energia ára, illetve az adóterhek biztosan emelkednének. A civil szervezetek levelükben arra is kitértek, hogy a súlyos kockázatok a fukusimai katasztrófa óta az uniós országok többségét elriasztják új atomerőművek építésétől, mások pedig bezárják a régieket.
Fotó: Mno
Facebook
Twitter
YouTube
RSS