Paksnál jár a tetőzés, a határ felé lassan árad a Duna. Dunaföldváron hajnali 4 óra óta, Paksnál 7 óra óta változatlan a Duna vízállása, az ettől északra lévő mérőállomások szerint mindenütt apad a folyó. Budapestnél folyamatos az apadás, a védművek bírják a terhelést. Kedd délután két órától hazatérhetnek az árvíz miatt múlt pénteken kitelepített Győrújfalu lakói. Bátán 4-kor kitelepítés lesz. A lehullott csapadék hatására támad a belvíz is.
– Széles Sándor kormánymegbízott elmondta: minden győrújfalui hazatérőt arra kérnek, hogy a település polgármesteri hivatalában jelentkezzen. Onnan rendőri kísérettel mehetnek haza az emberek. Ennek az a célja, hogy jegyzőkönyvben rögzítsék az ingatlan átvételét, illetve azt, ha netán bűncselekményre utaló nyomot találnak. A kormánymegbízott hozzátette: a jelentős rendőri erővel őrzött településen bűnügyi szakértők is jelen lesznek, így azonnal megkezdhetik az esetleges bűnjelek rögzítését. Múlt péntek este, hangsúlyozottan elővigyázatossági intézkedésként telepítették ki a másfél ezer lakosú szigetközi települést, amelynek határában akkor már napok óta a legnehezebb árvízi helyzet alakult ki. Győrújfaluban csak mintegy kétszázan maradhattak, akik önkéntesként részt vettek a védekezésben.
– Az országos rendőrfőkapitány utasítására a Készenléti Rendőrség állományából 240 rendőrt vezényeltek a déli megyékbe, hogy segítsék az árvízi védekezést. A Készenléti Rendőrség tagjai biztosítják, hogy Tolna és Bács-Kiskun megyében ne csökkenjen az általános rendőri feladatok ellátására rendelkezésre állók létszáma. Tolna megyébe vezényelt rendőri erők kijelölt egységei Bátán vesznek részt a kitelepítés előkészítésében. 124 rendőrségi mikrobusz és személygépkocsi, 4 rendőrségi helikopter áll készültségben 454 rendőrrel, hogy szükség esetén segítsék a kitelepítéseket és a védekezéseket.
– Befejeződött az ideiglenes védmű kiépítése a Tolna megyei Bátán, ahol várhatóan szerdán az eddigi legnagyobb vízállást több mint harminc centiméterrel meghaladó szinten tetőzik a dunai árhullám. Jelenleg a 2500 méter hosszú védmű megerősítését végzik, a védelmi vonal legalább 30 centiméterrel magasabb a várható legnagyobb vízszintnél. Kedd reggel 761 centiméteres vízállást mértek Bátánál, ahol a tetőzés szerda délután 775 centiméteren várható; az előre jelzett szint 34 centiméterrel haladhatja meg a 2002-es árvíz idején mért, eddigi legmagasabb, 741 centiméteres vízállást. A község ártéri részében fekvő 13 lakóházból 25 ember kitelepítését rendelte el a Tolna megyei védelmi bizottság; az otthonukat elhagyni kényszerülők számára a bátai sportcsarnokban befogadóhelyet rendezett be a katasztrófavédelem. Huszárné Lukács Rozália (Fidesz-KDNP), az 1700 lakosú település polgármestere közölte: már írásban is figyelmeztették a veszélyeztetett településrészen élőket, hogy hagyják el lakóházukat. Többen ennek ellenére nem költöztek ki otthonukból – jegyezte meg.Tizenhat ember már elhagyta házát, jelenleg 19-en tartózkodnak az árvíz által fenyegetett épületekben. A polgármester azt mondta, bíznak abban, hogy délután három óráig ők mindannyian önként kiköltöznek a lakóházukból.
– Sikerült megóvni Visegrádot rengeteg munkával és példás összefogással a Dunától, a folyó vízszintje a vasárnapi 7,5 méteres rekordszinthez képest kedd délre 7 méter alá csökkent – közölte a Pest megyei település polgármestere. A híresztelésekkel szemben a népszerű kirándulóhely folyamatosan megközelíthető volt akár turistabuszokkal is a szentendrei skanzen felől Pilisszentlászlón át, egészen a Salamon-toronyig. Igaz, a város főutcájának számító 11-es út még mindig le van zárva, de a folyó nem bukott át az út belterületi szakaszán. A polgármester közlése szerint a korábban elöntött, Dunabogdány felé vezető útszakaszról levonult az ár, már csak annak megtisztítása van hátra, de Dömös felé, a megyehatárnál néhol 70-80 centiméteres víz borítja az utat, arrafelé lehetetlen közlekedni. Visegrádon egyelőre fenntartják a harmadfokú készültséget, de a biztonsági tartalékként felhalmozott homokzsákokat már elkezdték bontani.
– A lehullott csapadék hatására 2300 hektárnyi föld került víz alá a Közép-Tisza vidékén, emiatt négy helyen védekeznek a területi elöntések ellen – közölte a térségi vízügyi igazgatóság védelemvezető-helyettese. Békési István tájékoztatása szerint Jászberény térségében másodfokú, míg a jászkiséri, a kunhegyesi és a cibakházi szakaszon elsőfokú védelmi készültség van érvényben. Az érintett belvízvédelmi szakaszokon a torkolati zsilipek egy részét lezárták, a csatornákban összegyűlő vizet szivattyúkkal juttatják az egyébként magas vízállású befogadókba. Az üzemelő szivattyútelepeken átemelt vízmennyiség több mint 186 ezer köbmétert tett ki. Az esőzések miatt a felső szakaszokon kialakult áradások a Közép-Tiszán közepes mederteltséget állandósítanak 400-420 centiméter közötti vízállásokkal, míg kisebb áradások alakultak ki a Zagyván és a Hármas-Körösön – tette hozzá a védelemvezető-helyettes.
– Az árvízi védekezésben részt vevők ellátásához továbbra is várja az élelmiszer-adományokat a Magyar Máltai Szeretetszolgálat. A védekezésben részt vevőket a szeretetszolgálat folyamatosan enni- és innivalóval látja el, és ehhez élelmiszer-adományokat gyűjt a következő címeken: Budapest III. kerület, Kelta utca 5.; Szekszárd, Hunyadi utca 4.; Mohács, Kossuth utca 58.; Pécs, Apafi utca 101.; Kecskemét Hoffmann János utca 11.; Békéscsaba Bartos udvar 2.; Szeged, Csanádi utca 9.
– Zavartalan az ivóvízellátás és a szennyvízelvezetés a Dunántúli Regionális Vízmű (DRV) Zrt. szolgáltatási területén.
– Biztonsági okokból még nem térhet vissza a Szigetmonostorhoz tartozó horányi ingatlanába a vasárnap kiköltöztetett 162 ember.
– Lassú apadásnak indult a Duna Fejér megyében, homokzsákos védekezésre kedd délelőtt óta nincs szükség – tájékoztatta a Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság az MTI-t. A közlemény szerint a védekezésben részt vevők fő feladata az eddig kiépített védművek állapotának folyamatos ellenőrzése. Az árvízzel érintett hét Fejér megyei településen a katasztrófavédelem a védművek ellenőrzésével párhuzamosan – a megelőzés részeként – a Duna apadása miatt fokozottan figyeli a löszfalas partszakaszokat Ercsiben, Kulcson, Rácalmáson és Dunaújváros-Táborállásnál. Az Országos Vízügyi Főigazgatóság honlapja szerint kedden 11 órakor Adonynál 756 centiméteres volt a vízállás, míg hétfő éjszaka 766 centiméterrel tetőzött a folyó. Dunaújvárosnál jelenleg 751 centimétert mutat a vízmérce, miközben kedd hajnali egy órakor volt a legmagasabb a vízállás 755 centiméterrel.
– A dunai árvíz miatt jelentős korlátozások vannak érvényben a vasúton. A fővárosi útlezárások miatt ugyanakkor a MÁV-Start az elővárosi vonatokat és a távolsági járatok egy részét dupla szerelvényekkel közlekedteti. A nemzetközi vasúti közlekedésben jelentős, 40-120 perces késésekre kell számítani, de több járat még napokig nem tud közlekedni. A MÁV-Start tudatta: ingyenesen utazhatnak haza azok, akik az árvízi védekezésben vettek részt, és odautazási jegyüket vagy önkéntesi regisztrációs lapjukat a katasztrófavédelem vagy a védelmi bizottság lepecsételte.
– A dunai árvíz miatt az országban csaknem 158 kilométernyi közúton van forgalomkorlátozás, ami 58 útszakaszt érint. Pilismarót, Dömös és Kisoroszi település közúton továbbra sem közelíthető meg.
MTI / MTI Fotó: Sóki Tamás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS