Legfeljebb a működési engedélyét veszítheti el a CEU, de a képzései nem kerülnek veszélybe, ha nem teljesíti a múlt héten elfogadott törvény szabta két új feltételt – mondta a hvg.hu-nak az oktatási államtitkár. A CEU-nak csupán egy felhatalmazást kell adnia a Közép-európai Egyetem számára, hogy a megbízásából egy licencszerződéssel végezze a képzéseit, így a hallgatók diplomáját ugyanúgy, mint előtte, a CEU bocsátaná ki. Az oktatási államtitkár megismételte, ők végig azt mondták, hogy nem akarják bezárni a CEU-t. Jelezte azt is, hogy a licencszerződések megkötése az egyetem saját határköre, amibe a törvény eddig sem és a módosítás után sem szól bele.
Megoldódott a gordiuszi csomó a CEU ügyében. Korábban a felsőoktatási törvény módosítása kapcsán többször elhangzott, nincs veszélyben a CEU, valamint ha bármely érintett intézmény nem tudná betartani a változtatás feltételeit, több más megoldás létezik rá, hogy zavartalanul működhessen tovább hazánkban. Ehhez képest, az Egyesült Államokban bejegyzett, de csak Magyarországon működő Central European University (CEU) vezetésének egyszerűbb volt a társdalmat hergelni, alternatíva keresése helyett.
Így most Palkovics László oktatásért felelős államtitkár megmondta a tutit, mi a teendője a CEU-nak, ha nem tudja (akarja) betartani az új előírást.
Ha nem kezd a származási országban is oktatási tevékenységbe, és nem születik amerikai-magyar megállapodás a működéséről, felhatalmazást adhatna a Közép-európai Egyetemnek, hogy a megbízásából egy licencszerződéssel végezze a képzéseit, így a hallgatók diplomáját ugyanúgy, mint előtte, a CEU bocsátaná ki.
Az oktatási államtitkár kifejtette, ha az intézmény meg akarja oldani a problémát, akkor gyakorlatilag az amerikai CEU-nak és a magyar Közép-európai Egyetemnek (KKE) ki kell bővíteni a 2009-ben kötött licencmegállapodását. Azt ugyanis az államtitkár tudomása szerint csak néhány képzésre kötötték meg nyolc éve, de ha változatlan konstrukcióban kíván működni a CEU, akkor ki kell terjeszteni a teljes képzési portfólióra. A különbség a mostani helyzethez képest, hogy az Egyesült Államokban akkreditált képzésekre a CEU-nak most van működési engedélye, a feltételek teljesítése nélkül ezt elveszíti, de a licencképzés alapján a CEU-s diploma kiadásáról nem kell lemondania. Palkovics az MTI-nek azt is jelezte, ha a CEU így jár el, még az üzleti modellje sem feltétlenül sérülne.
Az a kérdés, hogy a CEU ahhoz ragaszkodik, hogy legyen Magyarországon működési engedélye, vagy ahhoz, hogy legyen Magyarországon képzése, amire CEU-s diplomát adnak ki. Ha a KEE-t lefordítjuk, az így is, úgy is CEU, tehát a működési engedélynek nincsen sok jelentősége
– fogalmazott az államtitkár, hozzátéve, hogy erről majd a most kezdődő tárgyalási szakaszban fognak egyeztetni. Jelezte, akár ő maga is nyitott a CEU rektorával tárgyalni.
Az oktatási államtitkár elmondta, mindez azért nem került szóba a CEU rektorával, Michael Ignatieffel folytatott egyeztetésen, mert a licencszerződéseket az egyetem köti és kezeli saját hatáskörében, a törvény azokba eddig sem és a módosítás után sem szól bele.
Forrás: HVG; Fotó: PestiSrácok.hu/Horváth Péter Gyula
Facebook
Twitter
YouTube
RSS