Csalással vádolják Panamában a Sólyom Airways jelenlegi irányítójaként ismert Welsz Tamást. A vádirat szerint a kalandos életű üzletember Tom Wallace néven magyarok érdekeltségében álló offshore cégeket nyúlt le. De míg a panamai hatóságok villámgyorsan léptek, addig a magyar rendőrség hónapok óta csak ül az ügyön. – írja az Index panamai hatósági forrásokra hivatkozva.
Welszt (a fotó közepén) és barátnőjét, Horthy Andreát közokirat-hamisítás és csalás miatt az Interpolon keresztül is körözteti a panamai ügyészség, miután a közép-amerikai országból megszöktek. A nemrég elkészült vádirat szerint a Panamában Tom Wallace-ként ismert Welsz Tamás két társával, Horthyval és egy panamai, Eduardo Enrique Arange Sucre nevű férfival közösen olyan kinti offshore cégeket nyúlt le, amelynek valódi tulajdonosai magyar üzletemberek voltak. Panama abból él, hogy ilyen cégeknek ad otthont, ezért a kinti hatóságoknak létfontosságú, hogy a tulajdonosok biztonságban érezzék magukat.
Welszék 2012 nyarán két olyan, valójában magyar vállalkozók érdekeltségébe tartozó offshore céget szemeltek ki, amelynek a részvényeit és az okiratait meghamisították, és átírták azokat a saját nevükre. Nem egyszer, kétszer. Miután a sértettek az első próbálkozás után „visszacsinálták” az eredeti állapotot, Welszék újból meghamisítottak közokiratokat, és magukénak követelték a cégeket. Mivel a panamai rendőrök ekkor már tudták, mi az igazság, Welsznek és a barátnőjének megtiltották, hogy a nyomozás befejezéséig elhagyják az országot. A páros ennek ellenére repülőre ült, és meg sem állt Magyarországig. A panamaiak elfogatóparancsot adtak ki ellenük, majd tavaly ősszel az Interpolon keresztül is köröztetni kezdték őket.
Ebben az időszakban történt, hogy Welsz és Horthy budapesti cége, a Charity March Kft. a Seychelle-szigeteken bejegyzett cég, a Cavalli Continental Ltd. tulajdonába került, majd megvásárolta a hozzá hasonlóan szintén kalandos életű Sólyom Airwayst. Welsz a sajtónak azt állította, afrikai befektetőket szerez a csődbe ment légitársaságnak, de eddigi tevékenységeit látva nem csodálkoznánk, ha valójában a cég „eltemetése” fűződne végül a nevéhez.
Az Index panamai forrásai szerint nem a kinti offshore cégek bankszámláin lévő pénzekre fájt az elkövetők foga, az offshore társaságok tulajdonában álló magyar cégek ingó és ingatlanjait akarták megszerezni. Ez jórészt sikerült is neki, becslések szerint százmilliós értékű vagyonhoz jutott így hozzá. Autóhoz, ingatlanhoz, amelyeket így idehaza a nevére íratott.
A magyar üzletemberek feljelentése alapján Panamában már vádat is emeltek Welszék ellen, Budapesten viszont még csak gyanúsítottak sem lettek. Pedig a panamaiak minden szükséges dokumentumot megküldtek a magyaroknak, pontosabban a BRFK Gazdaságvédelmi Főosztályának, ahol a nyomozás folyik. Vannak, akik azt gyanítják, a férfinak felsőbb kapcsolatai lehetnek, és ezért élvez valamiféle védelmet. Welsz többször utalt arra is, hogy titkosszolgálati vonalon is vannak kapcsolatai. Érdekes mindenesetre, írja az Index,hogy a Sólyom története sem volt mentes ettől a száltól, hiszen a légitársaság egyik alapítója, Vágó József egykoron a Nemzetbiztonsági Hivatalnak dolgozott.
Persze létezik egyszerűbb magyarázat is arra, miért mozoghat szabadon idehaza Welsz és a barátnője úgy, hogy közben körözik az Interpolon keresztül. Az, hogy a magyar állam nem ad ki magyar állampolgárt egy közép-amerikai országnak. Merthogy Panamában a hazainál sokkal rosszabb börtönviszonyok uralkodnak. Welszék mégsem lehetnek teljesen nyugodtak. Ha ugyanis a panamai bíróság a távollétükben később elítéli őket, akkor vagy itt, vagy ott, de kénytelenek lesznek leülni a börtönbüntetésüket. Ha bűnösnek mondják ki őket, akkor fejenként akár nyolc évet is kaphatnak.
További részletek az Index-en
Fotó: charitymarch.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS