Ha valakinek az életét és a karrierjét megtépázta a kommunizmus, az a háromszoros olimpiai bajnok Papp László volt. Korábbi cikkünkben írtunk arról, hogyan alázták meg Kutas Istvánék a világtörténelem egyik legjobb bokszolóját. Úgy intézve, hogy veretlenül, a profi világbajnoki cím kapujában visszavonuljon, úgy, mintha ez az ő döntése lett volna. Bár világklasszisunkat profiként „elgáncsolták” azért a németeknek megmutatta, hogy miről szól a Lúdas Matyi. Perutek János írása.
PERUTEK JÁNOS
Papp Lászlóról sok legenda kering. Imádták őt Japánban is, ahol a küzdősportolóknak különös tisztelet jár. Ezt meg is kapta. Annyira jól sikerült az ottani látogatása, hogy három hét helyet négy hétig élvezhette a szigetország vendégszeretetét, amit a gulyáskommunizmusban sem volt könnyű elérni. Igaz addigra a politikai vezetés már próbálta a „kegyeletét leróni” az olimpiai hős előtt. Ezért ilyen helyzetekben nem gördítettek akadályt. A Görbe becenévre hallgató bunyós igazi népmesei figura, akinek a hármas szám végigkísérte életét. Háromszoros olimpiai bajnok, ráadásul mindmáig három ilyen sportoló él/élt a földön. A két kubai nehézsúlyú ász (Teófilo Stevenson és Félix Savón) mellett csak Papp Lacinak sikerült ez a világon.
Papp 1956-ban Melbourne-ben nyerte harmadik olimpiai aranyát, az ausztrál város nem is volt messze az amerikai határtól. Az Egyesült Államok mellett Nyugat-Európában is tombolt a profiboksz-láz. Papp Lacinak pedig tengernyi kérője akadt. A politikai vezetés némi fejtőrést követően nagy nehezen engedte hivatásosként küzdeni a magyar sportolót. Az első profi meccsre Kölnben kerül sor. Laci bácsi első ellenfele a nyugatnémet városban a helyiek tapasztalt harcosa, Alois Brand volt, aki több mint nyolcvan meccsen volt túl! Az ütközet végeredménye: sima pontozásos magyar győzelem négy menetben. De nem is ez az érdekes, hanem a város, ugyanis itt született az ekkor már szintén rutinos harcos Peter Müller, akinek egész életét beárnyékolta Papp László. A kölni Müllerről azt kell tudni, hogy félelmetes kinézetű bokszoló volt, az akkori NSZK-ban nagyon népszerű sportolónak számított, és ebben a súlyban az Európa-bajnoki címre áhítozott. Nem volt szerencséje a németnek, mert Papp László is.
Kevesen vannak tisztában Laci bácsi profi rekordjával, ezért ismerkedjünk meg vele: 29 mérkőzésből 27-et nyert meg, kettő döntetlen színesítette a mérlegét. A győzelmeiből tizenöt volt a kiütéses siker. Hétszer bokszolhatott a profi ökölvívás világában nagyon rangos EBU Európa-bajnoki övért, mindegyik címmeccsét megnyerte.
No, de térjünk vissza Müllerre. A német bokszoló kiszemelte magának a magyar olimpiai bajnokot. Jól tudta, hogyha megveri Papp Lacit, újra küzdhet Amerikában, de ezúttal a világbajnoki címért. Müller menedzsmentje és családja (apósa szeretett belekotyogni a bokszolói karrierjébe) nem bízta a véletlenre és könnyedén Kölnbe csábította a szinte titokban harcoló magyart, akinek utazó közönsége az ismert helyzet miatt nem volt. 1961. szeptember 10-én azonban a német álom szertefoszlott és jött az első kiütéses Papp-győzelem Müller ellen. A németnek ekkorra már 116(!) győztes meccse volt, de legendánk ellen csak a nyolcadik felvonásig bírta. Az eredményt nem tudta feldolgozni. Ahogy letelt a kiütéses vereség miatti egy hónapos kényszerpihenő, lekötött egy újabb meccset Papp ellen. Nagyon bátor tett volt! Azonban Papp Lacit ez nemigen érdekelte. Ausztriában, a bécsi Stadthalléban a negyedik menetben 1961. október 13-án másodszorra is kiütötte. Ezek a meccsek még nem voltak Európa-bajnoki címmérkőzések, és Müllernek mivel nem sikerült skalpot szereznie egy időre búcsút is kellett venni az Eb-övtől és az esetleges amerikai meccsektől. Cserébe Papp Laci nem sokat várt.
Legyőzhetetlennek bizonyult a magyar bokszoló, ezért inkább likvidálták a kommunisták
A magyar bokszoló 1962 májusában, szintén Bécsben felülhetett a kontinens trónjára. Müller pedig pozitív értelemben, nem bírt magával. Ráadásul a szigorú após is nagyon szerette volna, ha revansot vesz a magyar bokszolón. A vereségek után zsinórban megnyert nyolc meccset, amiből kettő a profi német bajnoki címért ment. Érdekes módon így egy harmadik találkozót is kiharcolt Papp Laci ellen. „Görbe” pedig a szokásos mosollyal és kacsintással azt mondta: „Állok elébe, megmutatom milyen a magyar Lúdas Matyi!” 1963 márciusában Dortmund városa adott otthont az Európa-bajnoki ütközetnek. Sokáig azonban nem tartott. A negyedik menetben Papp ismét felmosta a padlót Müllerrel.
A profi ökölvívásban az EBU-öv birtokosa automatikusan felkerül a WBC világranglista top 15-be. De amikor jött a lehetőség a világbajnoki mérkőzésre, a kommunista vezetés „hirtelen” mégsem érezte jó ötletnek, hogy Laci bácsi küzdjön, így be kellett érnie azzal, hogy a németeknek megmutatta a magyarok egyik kedvenc történetének főbb motívumait. Nyilván ez kevés vigasz. Papp László likvidálása a profi mezőnyből elfogadhatatlan tény, sőt, egy mocskos rendszer örök bűne. Apróbb öröm, hogy még az életében kitüntette a WBC egy világbajnoki övvel, és nem hivatalos világbajnoknak nyilvánította. A magyarok szívében addig is és azóta is az marad, örökre!
Korábbi írásaink Papp Lászlóról:
Fotók: MTI, Fortepan.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS