Az EU és Kanada közötti szabadkereskedelmi egyezményről (CETA) szóló bizottsági jelentést vitatták meg a honatyák a Parlamentben hétfőn, ahol többek közt elhangzott, a mezőgazdaság vesztese lenne a megállapodásnak, ráadásul a magánérdeket a közérdek elé helyezné. A CETA mellett állást foglaló kormánypárti képviselők szerint nem szabad, hogy a globalizáció kritikája elfogulttá tegyen a megegyezéssel kapcsolatban. Elhangzott, az aláírás mellet szól, hogy az eddig hiányzó elővigyázatosság elve áttételesen bekerült a szerződés szövegébe, ami megnyugtatóan rendezi a témában kibontakozott vita két sarokkövét: a GMO-mentességet és a beruházásvédelmet.
Hétfőn este került sor az EU és Kanada közötti szabadkereskedelmi egyezményről (CETA) szóló bizottsági jelentés vitájára a Parlamentben. A kérdésről a képviselők kedden szavaznak majd. Répássy Róbert fideszes képviselő közölte, a többségi álláspont az, hogy érdemi döntést akkor kell hoznia az Országgyűlésnek, amikor az egyezmény szövegének teljes tartalma ismertté válik. Azt mondta, a törvényalkotási bizottságban csak a független Fodor Gábor szavazott a határozati javaslat ellen, valamint kilencen tartózkodtak. A javaslat elfogadására kérte az Országgyűlést.
A jobbikos Staudt Gábor a bizottságban megfogalmazott kisebbségi álláspontot ismertette. Úgy fogalmazott, Orbán Viktor miniszterelnök „átpasszírozni látszik” a megállapodást, pedig azt jelen verziójában nem kellene elfogadni. A magyar mezőgazdaság vesztese lesz az egyezménynek – hangsúlyozta, hozzátéve, azt szeretnék, ha az Országgyűlés nemet mondana a kezdeményezésre. Bencsik János (Fidesz) a fenntartható fejlődés bizottságának képviseletében kiemelte, a legnagyobb probléma a megállapodással, hogy a magánérdeket a közérdek elé helyezi. Megjegyezte, az elővigyázatosság elve nem szerepel a szerződésben.
Hörcsik Richárd (Fidesz) arról beszélt, a kormány helyesen járt el, amikor az Országgyűlés elé vitte a kereskedelmi megállapodást. Megjegyezte, az Európai Unióban (EU) teljes konszenzusra van szükség az egyezmény megkötéséhez. Úgy tűnik, a CETA túlmutat önmagán, a szerződésben testesül meg a félelem a globalizációtól, ezért elfogultság nélkül, részleteiben kell megvizsgálni az egyezményt – szögezte le. Azt mondta, komoly, pozitív üzenete lenne, ha aláírnák a megállapodást.
Sallai R. Benedek (LMP) úgy fogalmazott, azt várják a kormánytól, hogy mondjanak igent vagy nemet „a gonosztól való mellébeszélés helyett“. Ez a kérdés nem pusztán a kereskedelemről szól, hanem világnézeti kérdés, az ilyen jellegű egyezmények pedig tovább növelik a globalizációval járó problémákat – mondta, megismételve, az LMP nem támogatja a hasonló szabadkereskedelmi megállapodásokat.
Magyar Levente gazdaságdiplomáciáért felelős államtitkár válaszában azt mondta, Brüsszel több tagállam, köztük Magyarország nyomására úgy döntött, az elővigyázatosság elvét áttételesen szerepelteti majd a megegyezésben, ami megnyugtatóan rendezi a témában kibontakozott vita két sarokkövét: a GMO-mentességet és a beruházásvédelmet.
Forrás: MTI
Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS