Meggyőződésem, hogy a távfűtés a lakások fűtésének leghatékonyabb és legkörnyezetkímélőbb módja, amelynek az elkövetkezendő évtizedekben is komoly jelentősége lesz – nyilatkozta portálunknak Pavel Janík, az európai ipari-energetikai szektor tíz legnagyobbja közé tartozó EPH cégcsoport magyarországi képviselője. A vezető arról is beszélt, cége hazánkra ígéretes piacként tekint, mivel Magyarország az utóbbi időben jelentős gazdasági eredményeket ért el, stabil a jogi és piaci környezet.
Milyen tevékenységet folytat a régióban az EPH?
Az EPH egy közel tíz éves múltra visszatekintő ipari-energetikai csoport, és cégünk nagyon büszke arra, hogy ezen a területen a cégcsoport egyike Európa tíz legnagyobb szereplőjének. A cégcsoport központjában, Csehországban széleskörű tevékenységet folytatunk, ugyanakkor aktív piaci szereplők vagyunk Németországban, Angliában, Olaszországban, Szlovákiában, Lengyelországban és Magyarországon is.
Az EPH tevékenységét tekintve két nagy üzletágra osztható. Az EP Infrastructure-höz a gázszállítás, a gáz-, és villamos-energia elosztás, a tárolás és a távfűtési szolgáltatás tartozik. Utóbbival foglalkozik a Budapesti Erőmű is. Gazdasági szempontból a csoport ezen termeli a bevétel nagyobb hányadát. A másik terület középpontjában a piaci alapú villamosenergia-termelés és a szénbányászat áll. Szeretném kiemelni, tevékenységünk nemcsak olyan energiatermelésre korlátozódik, amely széndioxid-kibocsátással jár. Büszkék vagyunk arra, hogy portfóliónkba zéró-emissziós tevékenységek is tartoznak, az atomenergiától kezdve, a biomassza-erőműveken keresztül a szélenergiáig. Ide sorolhatjuk a szintén alacsony széndioxid-kibocsátással járó gáztüzelést is. Társaságunkhoz ugyanakkor a legmodernebb technikával fölszerelt lignit-tüzelésű erőművek is tartoznak, amelyek igen magas hatásfokkal működnek.
A lignitet gyakorta a legkevésbé hatékony, legalacsonyabb fűtőértékű, kvázi gazdaságtalan fűtőanyagnak tartják. Milyen technológiák állnak rendelkezésre ennek kiküszöbölésére?
Jelentős lignit-bányászatban szerzett tapasztalatainknak is köszönhetően a legkorszerűbb technológiákkal igyekszünk dolgozni. Jó példa erre a Vattenfalltól nemrégiben megvásárolt lignittüzelésű egységek, amelyek a lehető legoptimálisabb hatásfokkal dolgoznak.
A régióban van olyan tevékenységük, amely publikus?
A tavalyi évből kiemelném a nagyon jelentős, imént említett Vattenfall-tranzakció. Továbbá itt emelném ki azt is, hogy az EP Infrastructure-ban 30 százalékos részt szerzett a világ egyik legnagyobb infrastruktúra alapja a Macquarie Infrastructure and Real Assets alap által vezetett befektetői csoport, amely egyfajta igazolása annak, hogy az EP Infrastructure portfólióját a nemzetközi gazdasági élet szereplői is stabilnak és kiegyensúlyozottnak találják.
Egy éve vásárolták meg a Budapesti Erőművet, hogyan illeszkedett be a cég ebbe a portfólióba, hogyan alakították a helyi viszonyok az önök működését?
Elmondhatom, a Budapesti Erőművet (BERT) sikerrel integráltuk portfóliónkba. Csehországban igen jelentős szereplők vagyunk a távfűtés tekintetében, Prágának több mint a felét mi látjuk el távhővel, de más cseh nagyvárosokban is jelen vagyunk. Sok kiváló és tapasztalt szakértőnk van, ezért sem okozhatott gondot a Budapesti Erőmű portfóliónkba való illesztése. Ugyanez elmondható a BERT-re is, így sok lehetőség van a szakemberek cégcsoporton belüli együttműködésére.
Hazánkban jelenleg tesztelés alatt áll az okosmérés, az okos mérőórák bevezetése. Milyen tapasztalatai vannak az okosmérésről?
Véleményem szerint egy globális, határok nélküli Európában ezeknek a technológiáknak sincsenek határai, így lépésről-lépésre a napi életünk részévé válhat.
Már szóltunk arról, régiónkban jelentős energetikai portfólióval rendelkeznek. Terveznek további magyarországi akvizíciókat?
Magyarországra, mint ígéretes területre, mint ígéretes piacra tekintünk, ahol potenciálisan növekedni szeretnénk. Magyarország az utóbbi időben jelentős gazdasági eredményeket ért el, stabil a jogi és piaci környezet. A BERT jó kiindulópontot jelent ehhez a szándékunkhoz. Kijelenthetem, ha az ember átlép a határon, szembeszökő fejlődést tapasztal, autópályákat, autógyártó üzemeket, fejlődő ipart, felkészült üzletembereket.
Hogyan látja a szénbányászat jövőjét Európában?
Kettébontanám a kérdést. Egyrészt meg vagyok győződve arról, hogy a távfűtés a lakások fűtésének leghatékonyabb és legkörnyezetkímélőbb módja, különösen a nagyobb városok tekintetében. Megjegyzem, ugyan Budapesten nem szénnel tüzelünk, hanem gázzal, de Csehországban például jellemzően lignittel fűtünk. Ki merem jelenteni, még ezzel együtt is lényegesen környezetbarátabb ez a fajta távfűtési mód, mint az egyéni megoldások. A távfűtésnek, mint az egyik leghatékonyabb közösségi energiatermelési módnak, az elkövetkező évtizedekben is kiemelt jelentősége lesz. A széntüzelésre visszatérve, jelenleg villamosenergia-termelésünk 42 százalékát teszik ki az alacsony széndioxid-kibocsátású technológiák, ezen belül is 16 százalékos a zéró-emissziós arány, ugyanakkor stratégiai és nemzetbiztonsági szempontból is érdemes olyan portfólióban gondolkodni, amelyben a lignit-technológia is elfoglalja a maga helyét. Egyes országokban, például Németországban, Magyarországon a lignit-technológia még alapvető fontosságú a nemzetgazdaság számára.
Címlapfotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS