Beváltották ígéretüket a szervezők, és elképesztően látványos előadással ünnepelték meg a vizes világbajnokság megnyitóját. A Duna két oldalán a rakpartokról is sokan figyelték a műsort, az Erzsébet-hídon pedig mozdulni sem lehetett az érdeklődőktől a két hídfőnél lévő kivetítők között.
A megnyitóünnepség Eötvös Péter, Kossuth-díjas világhírű magyar zeneszerző, a Duna hangja című, 12 éves korában szerzett kórusművével kezdődött, amelyhez a világbajnokság alkalmából új szöveget írt Varró Dániel költő. A Lánchíd lábánál, a Duna pest felőli oldalán felállított óriásszínpadon a Cantemus gyermekkórus működött közre. Ezt követően a víz és a kultúra találkozásának magyarországi történetét mutatták be, az „időutazás” Aquincumnál kezdődött, majd a honfoglalás, a reneszánsz Buda, Mátyás király, s a huszárok korszakának emlékeivel folytatódott. Kodály Zoltán Háry János című dalműve következett 160 táncos közreműködésével, majd Liszt Ferencről is megemlékeztek, akinek egyik kedvelt alkotóhelye a Duna-part volt.
A kulturális-történelmi blokk után a magyar úszás és vízilabda került előtérbe. Hajós Alfrédot, az első magyar olimpiai aranyérem tulajdonosát, az úszólegendát és egyben a róla elnevezett, margitszigeti uszoda tervezőjét méltatták, majd a vizes sportok legsikeresebb magyar képviselőinek tiszteletére felcsendült a Himnusz. Több olimpiai bajnok személyesen is megjelent, s ott volt az ünnepségen Orbán Viktor miniszterelnök is. Ezt követően a helyszíneket, majd a vb-n szereplő vizes sportágakat mutatták be, végül felvonultatták a világbajnokságon résztvevő, több, mint száznyolcvan ország lobogóit. A sort az előző vb házigazdája, Oroszország nyitotta, és a házigazda Magyarország nemzeti zászlaja zárta, amelyet Varga Dénes, az olimpiai és világbajnok vízilabdázó vitt fel a színpadra.
Tarlós István főpolgármester Budapest nevében köszöntötte a világbajnokság versenyzőit, szervezőit és nézőit. Felidézte a férfi vízilabda-válogatottal három olimpiai aranyérmet nyert Kemény Dénes szövetségi kapitány szavait:
Teljesítőképességünk határa sokkal messzebb van annál, mint ahogy gondoljuk magunkról.
A főpolgármester hangsúlyozta, hogy Budapest a rövid, mindössze kétéves időszak alatt felkészült a világbajnokság megrendezésére, a helyszínek pedig Budapest talán legjellemzőbb és legszebb részei közül kerülnek ki.
Budapest nemcsak rendezője, valódi házigazdája lesz a világbajnokságnak […] Izgalmas küzdelmeket és emlékezetes napokat kívánok mindenkinek, Isten hozta önöket Budapesten!
– köszöntött mindenkit.
„Nem is választhattunk volna jobb helyszínt”
Julio Maglione, a FINA elnöke kijelentette, hogy nem is választhattak volna jobb helyszínt a világbajnokságnak Budapest gyönyörű városánál, és kiemelte Orbán Viktor miniszterelnök folyamatos támogatását. Hozzátette, a Duna központi szerepet tölt be a versenyben, amely tökéletesen visszaigazolja mottójukat: „a víz a mi világunk”.
Áder János köztársasági elnök köszöntő beszédében szintén Hajós Alfrédról emlékezett meg, majd hivatalosan is megnyitotta a világbajnokságot. A beszédek után a sportolók nevében az olimpiai bronzérmes Kenderesi Tamás, illetve a tízszeres junior Európa-bajnok Késely Ajna mondta el az esküt a műugró Fazekas-Gondos Flóra és Kormos Villő, a szinkronúszó Kiss Szofi és Schwarcz Anett, a vízilabdázó Manhercz Krisztián és Takács Orsolya jelenlétében, majd a bírók nevében Bodrogi Viktor, az úszódöntők indítóbírója beszélt.
A magyar úszósport élő legendája, az ötszörös olimpiai bajnok Egerszegi Krisztina indította el az olimpiai lángot stilizáló szökőkutat, amely mostantól rendszeres része lesz minden vizes vb-nek. Az ezt követő zenés blokkban előbb Radics Gigi és Takács Nikolas, majd CeeLo Green énekelt, végül egy modern zene és magyar néptánc ötvözetét megjelenítő tömegjelenet, majd látványos tűzijáték zárta az ünnepséget.
Színvonalas megnyitóünnepség és kórházi beruházások – párhuzamosan
A műsor alatt meglepően sok idegen nyelvű szót lehetett hallani az Erzsébet-hídon és a rakpartokon, ahonnan a nézők figyelhették kivetítőkön az előadást. A megnyitóünnepség végeztével kicsit Szabadság-híd hangulat kerekedett az autók elől lezárt Erzsébet-hídon is, ahol sokan táncoltak, buliztak. Budapest a színvonalas megnyitóval alighanem meggyőzte a világot és a hazai kétkedők dolgát sem könnyítette meg, hiszen így legfeljebb az ad hoc gúnyolódás és a látványos megnyitó árának lélegeztetőgépekre, valamint egyébként is megvalósult kórházi beruházásokra való átszámolása maradt nekik.
No gallery template found!MTI/PS; Fotók: Horváth Péter Gyula / PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS