Elnyomással nem lehet Kína fejlődését visszafogni; a technológiai termékeit sújtó korlátozások csak megerősítik az ország elszántságát arra, hogy önellátásra és technológiai innovációjának fokozására törekedjen – jelentette ki a kínai külügyi szóvivő csütörtökön, Pekingben.
Mao Ninget azzal kapcsolatban kérdezték, hogy az Egyesült Államok félvezetőipari szakmai szövetségének elnöke, John Neuffer a Bloomberg hírügynökségnek adott interjújában azt mondta, hogy az amerikai “nemzetbiztonsági” aggodalmak ellenére az Egyesült Államoknak szüksége van Kínára, mert az vállalataik legnagyobb piaca. A szóvivő hangsúlyozta, hogy a Kínától történő “elválás” kikényszerítésével csak megzavarják a piacot, és ez egyik félnek sem érdeke.
Megjegyezte, hogy az elsőségre való törekvésében az Egyesült Államok túlhangsúlyozza a nemzetbiztonság fogalmát, és visszaél az exportellenőrzési intézkedésekkel, hogy korlátozza a Kínába irányuló kivitelt. Hozzáfűzte: az Egyesült Államok nemcsak elnyomja Kínát és feltartóztatja fejlődésében, hanem meg kívánja fosztani minden fejlődő ország jogát a tudományos és technológiai fejlődéshez, hogy az ipari lánc alsó végén maradjanak. Kijelentette, hogy ez “öncélú” és “tisztességtelen” magatartás.
Mao Ning szerint a Kínát sújtó korlátozásokkal és szankciókkal nemcsak a globális termelési és ellátási lánc stabilitását ássák alá, ami hátráltatja a világgazdasági növekedést is, de végül magát az Egyesült Államokat is hátrányos helyzetbe hozzák. A szóvivő hangsúlyozta, hogy Kína ragaszkodik a nyitáshoz, hajlandó a közös fejlődés elősegítésére és a lehetőségek megosztására a világ minden országával. Emellett határozottan meg fogja védeni törvényes jogait és érdekeit – tette hozzá.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Mark R. Cristino
Facebook
Twitter
YouTube
RSS