Milliárdos pénzmosás gyanújára bukkantunk a Buda-Cash ügyben. Az ügylet Hollandiából indult, ahol jelenleg az amszterdami ügyészség csalás és pénzmosás miatt nyomoz egy holland férfi ellen, aki 25 millió dollárt utalt át a hazai brókerház számlájára. A pénz feltehetően bűncselekményből származik, és egy jó nevű hazai élelmiszeripari cég többségi tulajdonát vásárolták meg belőle, valamint két értéktelen tucatfilm jogait birtokló off-shore társaságot. Ugyan az elkövető egy holland férfi, az ottani ügyészség mégis azt gyanítja, hogy magyarok mozgatták a szálakat, akik off-shore cégek segítségével próbálták eltüntetni a horribilis összeget, igaz a cégek számláját azóta zárolta a holland hatóság. Azt is megtudtuk, hogy a Buda-Cashnek csaknem 90 ezer dollár esett le az ügyletből.
SZARVAS SZILVESZTER – SZENVEDI ZOLTÁN – PestiSrácok.hu
Pontosan 25 millió, kit tudja honnan származó amerikai dollár legalizálásában nyújthatott segítséget a Buda-Cash Brókerház még 2012-ben – tudta meg a PestiSrácok.hu pénzügyőr forrásból. Az ügyben az amszterdami ügyészség indított nyomozást pénzmosás és csalás miatt még három éve, de a vizsgálat úgy tudjuk még a mai napig nem zárult le. Információink szerint jogsegély alapján, a Nemzeti Adó-és Vámhivatal (NAV) bűnügyi szolgálata több magyar személyt is kihallgatott már az ügyben. A holland hatóságok egy férfit azzal gyanúsítanak, hogy 25 millió dollárt utalt át magyar tulajdonossal rendelkező off-shore céghez a Buda-Cash Brókerházon keresztül, hogy a Bábolna Élelmiszeripari Zrt-t felvásárolják. Egy másik tranzakcióval pedig két értéktelen mozifilm jogaival rendelkező cégben szereztek érdekeltséget, vélhetőleg a pénz eltüntetése érdekében.
Színre lép a holland “befektető”
Információink szerint egy menő új-zélandi székhelyű, de holland tulajdonossal rendelkező befektetőcég segítségével talicskázták ki Amszterdamból az elsíbolt dollármilliókat, méghozzá igen érdekes módon. A Buda-Cash Brókerház éppen a Bábolna Élelmiszeripari Zrt. által kibocsátott, többségi tulajdonjogot jelentő részvénypakettjét árulta, 1,2 milliárd forint értékben. A társaság a felszámolás alatt álló, száz százalékban a magyar állam tulajdonát képező Bábolna Zrt. leánycége volt, amely egyébként igen kecsegtető, 9 milliárd forintos követeléssel bírt az anyacég felé. Ezt a befolyást a holland “befektetőnek” 25 millió dollárért ( 5,5 milliárd forintért) adta tovább a magyar off-shore céghálózat, amelyet nem közvetlenül a Buda-Cashtől, hanem annak az érdekkörébe tartozó cégektől vásárolt meg.
Így tüntettek el négymilliárd forintot
Tudomásunk szerint a 2012-es ügyletet a következőképpen bonyolították le. Egy Magyarországon bejegyzett befektetési cég lett a tulajdonos a Bábolna Élelmiszeripari Zrt.-ben. E cégnek további off-shore cégek voltak a tulajdonosai, a 25 millió dollár pedig éppen az egyik ilyen off-shore cég Buda-Cashnél vezetett számlájára érkezett. Ezzel a holland “befektető” nem közvetlenül, hanem a magyar érdekeltségű off-shore cégen keresztül szerzett papíron tulajdont a Bábolnában. Azonban ott volt még az 1,2 milliárd és az 5,5 milliárd forint közötti különbség, amelyet a magyar érdekeltségű off-shore cégháló egy sajátos húzással “tüntetett el”. Megvásároltak egy olyan off-shore céget, amelynek további három, holland érdekeltségű off-shore cég volt a tulajdonosa. Az anyacég birtokolt két, Amerikában gyártott, egész estés – akkor még be nem mutatott – mozifilm jogait. Az ebben rejlő üzleti siker azonban nem mutatkozhatott reálisnak, hiszen úgynevezett “B” kategóriás művekről van szó, így egyértelműnek látszik, hogy a filmjogokat birtokló cég megvásárlása a millió dollárok legalizálására kellhetett. Aztán egyszer csak a holland “befektető” többet nem jelentkezett, ráadásul úgy, hogy a mai napig nem érvényesítette tulajdonszerzését a Bábolna Élelmiszeripari Zrt-ben, pedig azóta eltelt jó pár év. Igaz forrásunk szerint jelenleg a magyar off-shore háló sem fér hozzá a pénzéhez, ugyanis a holland hatóságok rájöttek, hogy a horribilis összeg nem tisztességes úton került a holland “befektetőhöz”, így zárolták a magyar off-shore háló cégeinek számláit.
Csaknem 90 ezer dollár jutott a brókerháznak
Információink szerint a Buda-Cash Brókerház Zrt. több esetben – miként a fent említettben is – úgy működött, mint egy bank. Forrásunk úgy fogalmazott, hogy bármilyen tőkepiaci tranzakció nélkül is lehetett oda pénzt küldeni, átutalásokat kezdeményezni. Úgy tudjuk, hogy a fent említett esetben is csupán szóban egyeztettek arról, hogy a Bábolna részvényvásárlásának céljából fog érkezni 25 millió dollár a Buda-Cash számlájára. Az, hogy honnan van a pénz, vagy ténylegesen részvényvásárlásra érkezik-e a horribilis pénz, nem érdekelte a brókereket, akik úgy tudjuk, csaknem 90 ezer dollárt kaptak az ügyletért cserébe.
Bábolna és a szocik
Érdekes, hogy a Buda-Cash éppen egy bábolnai céget ajánlotta befektetésnek. A különböző bábolnai agrárcégek ugyanis leginkább a vélt, vagy valós szocialista mutyik kapcsán kerültek a sajtóhírekbe. A Bábolna Zrt.-nél egyébként 2004-ben indult végelszámolási eljárás, de a cég még 2005-ben is kapott uniós, valamint nemzeti kiegészítő támogatást. A dotációkról még az Európai Bíróság is ítélkezett, amely szerint az uniós joggal ellentétes volt egy végelszámolás alatt álló cég támogatása. A nagy múltú, de fizetésképtelenné vált Bábolna Zrt. felszámolását 2008-ban kezdeményezte a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. A bábolnai agrárcég egyébként azért volt értékes, mert több mint 5000 hektárnyi föld tartozott hozzá, amelyekre sokan és sokféleképpen akarták rátenni a kezüket. Érdekes, hogy a Buda-Cash-ügyletben értékesített Bábolna Élelmiszeripari Zrt.-t is azért alapították 2004-ben, hogy gazdaságosan folytatható legyen a nagy bábolnai cég tevékenysége.
Az ügyben megkerestük a rendőrséget, hogy vizsgálják-e a holland szálat a Buda-Cash ügyben, de az ORFK kitérő választ adott. Ha többet megtudunk, a cikket frissítjük.
Címlapfotó: boon.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS