Rendőrségi vizsgálatot és jogszabály-módosítást sürget a Fidesz a Gyermekrák Alapítvány ügyében. A kormánypárti frakció januárban kezdeményez egyeztetést tisztességesen dolgozó alapítványokkal arról, milyen törvény-módosítások szükségesek a visszaélések kiszűréséhez. A Gyermekrák Alapítvány kétes gazdálkodása kiverte a biztosítékot, pedig korántsem ez az első eset, hogy súlyos botrányba keveredett a szervezet, és annak elnöke, Balogh István. A főügyészség például 2008-ban kérte be az alapítvány gazdálkodásáról szóló iratokat, de 2001-ben az adóhatóság is felfigyelt a szervezet elszámolására. Balogh István a pénzügyek mellett politikai témákban is megmártózott, két éve például elsők között írta alá a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetségének felhívását, amelyben összefogásra buzdítottak a magyar demokráciáért.
SZARVAS SZILVESZTER – PestiSrácok.hu
Rendőrségi vizsgálatot követel a Fidesz azért, mert Balogh István, a Gyermekrák Alapítvány elnöke magáncélra használta az alapítvány betegszállító autóját. A kormánypárti frakció emellett januárban kezdeményez egyeztetést tisztességesen dolgozó alapítványokkal arról, milyen jogszabály-módosítások szükségesek az ilyen visszaélések kiszűréséhez. Kocsis Máté, a Fidesz kommunikációs igazgatója kijelentette, nemcsak felháborító, hanem egyenesen visszataszító a Gyermekrák Alapítványt vezető Balogh István viselkedése. „Az mégiscsak mindennek a legalja, hogy egy beteg gyermekek szállítására szolgáló mentőautót valaki magánhasználatra vegyen igénybe, mindezt azért, hogy elkerülhesse a dugókat” – fogalmazott.
Nyolcszázötven milla parkolópályán
Mint ahogy az ismert, Balogh István mentős furikáztatásáról az Index készített videofelvételt. Az eset kapcsán a Gyermekrák Alapítvány kétes gazdálkodása is kiverte a biztosítékot. Az Index ugyanis azt is kiderítette, hogy évente 60 ezer ember ajánlja fel az adója egy százalékát a Gyermekrák Alapítványnak, és általában a felajánlási listák élén végez a rendszerint évi 250-300 millió forintból gazdálkodó szervezet. Ebből az összegből a nyolc daganatos gyerekeket gyógyító hálózat az elmúlt két évben összesen 16 millió forintot kapott, az alapítvány számláján pedig 850 millió forint áll felhasználatlanul. A Gyermekrák Alapítvány tizenhat éve működik, és évekig ők kapták a legtöbb pénzt az egyszázalékos szja-felajánlásokból. Az alapítvány évek óta ugyanannak a beteg, kopasz kisfiúnak – Balogh ma már 21 éves fiának – a képével reklámozza magát. Az alapítvány honlapján 2009-ig visszamenőleg vannak fent a szervezet adóbevallásai, ezek alapján az elmúlt 4 évben évi 264,5 millió és 397 millió forint közötti összegekkel gazdálkodtak. 2012-re már 850 millió forint készpénztartalékot halmozott fel az alapítvány. Balogh István a szervezet gazdálkodásával kapcsolatban úgy nyilatkozott, a pénz javát családoknak adják. Ez azt is jelenti, hogy így szinte lehetetlen követni a pénz útját, miközben tény, hogy 850 millió forint parkol az alapítvány bankszámláján.
Számkivetett lesz az alapítvány?
Latorcai Csaba, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára kijelentette, ki kell pucolni a rendszerből azokat az alapítványokat, amelyek az egész társadalom civil szektorba vetett bizalmát áshatják alá. Véleménye szerint a szóban forgó alapítvány a reklámok miatt lett az egy százalékok nyertese. Sokat költenek saját maguk hirdetésére, viszont az adományozók pénzét nem fordítják olyan nagy arányban a kitűzött célokra. Emiatt is kapnak januártól új szabályozást az alapítványok, így a tartalékolás lehetősége megszűnik, a Gyermekrák Alapítványnak a bankszámláján lévő 850 millió forintot el kell költeni 2015 végéig.
Botrányok sora
Ugyanakkor korántsem a mostani az első eset, hogy súlyos botrányba keveredett a szervezet, és annak elnöke, Balogh István. A főügyészség például 2008-ban kérte be az alapítvány gazdálkodásáról szóló iratokat. Akkor egy magánszemély kezdeményezte a törvényességi vizsgálatot, de a bejelentésben szó esett arról is, hogy az alapítvány elnökének látványos vagyongyarapodása is indokolttá teheti az eljárást. Egy évvel korábban, 2007-ben az is kiderült az alapítványról, hogy saját állításuk szerint 33 önkormányzattól vállalnak át közfeladatokat, így ennek köszönhetik kiemelten közhasznú minősítésüket. Csakhogy az általuk megjelölt partnereik közül több helyhatóság sem tudott ilyen együttműködésről. A nyíregyházi, a biharnagybajomi, a veresegyházi, a körösszakáli, a biatorbágyi, a békéscsabai és a győri önkormányzat sem értesült előtte, hogy az alapítvány közfeladatokat vállalna át tőlük, pedig mindegyik település szerepelt a szervezet 33 helyhatósági partnerét összesítő listáján.
Megtagadott visszautalások
2002-ben az adóhatóság nyert pert a Gyermekrák Alapítvánnyal szemben. A Legfelsőbb Bíróság jogerős döntése értelmében ugyanis nem járt az alapítványnak az a több mint 102 millió forint, amelyet 1999-ben egyszázalékos adományként gyűjtött össze az adófizetőktől. A Balogh István vezette Gyermekrák Alapítvány nem felelt meg a törvényi előírásoknak, amikor több tízezer adófizető 1999-ben mintegy 102 millió forintot ajánlott fel a szervezet számára. Az APEH ennek ellenére tévedésből kiutalta az összeget, majd – amikor rájött a hibára – visszakövetelte a pénzt. Az alapítvány ugyanakkor nem akart fizetni, így lett per az ügyből.
Több mint tíz évvel ezelőtt az Egészségügyi Minisztérium is pert indított a Gyermekrák Alapítvány ellen, és jelentős összeget követelt vissza a szervezettől. Ennek előzménye, hogy a kormány 2000 decemberében rendeletben határozott arról, hogy a költségvetés általános tartalékából további 135 millió forintot juttat a rákos gyerekek gyógykezelésére. A kormányrendeletben azonban nem tüntették fel, hogy ki kaphat ebből az összegből. A 135 millió forint – a tárcán keresztül – végül a Gyermekrák Alapítványhoz került. A minisztérium így 135 millió forintot és kamatait követelte vissza Balogh alapítványától.
Balogh, az antifasiszta, a demokrácia grállovagja
Balogh István a pénzügyek mellett politikai témákban is megmártózott, két éve például elsők között írta alá a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetségének felhívását, amelyben összefogásra buzdítottak a magyar demokráciáért. Az antidemokratikus törekvések magyarországi elterjedése ellen grállovagként harcoló Balogh és társai a felhívásukban nyomatékosították, „nem fogadhatják el a magyar köztársaság hagyományait és a demokráciát veszélyeztető káros jelenségeket, amelyeknek hazánkban tanúi vagyunk!” 2011-ben Balogh István volt az „Összefogás a Demokráciáért” felhívás egyik elindítója.
Több mint félmilliós tiszteletdíj
Érdekes az is, hogy miközben Balogh István a minap azt nyilatkozta az Indexnek, hogy az alapítvány vezető tisztségviselői nem kapnak pénzt az egy százalékos felajánlásokból, a TV2 Mokka című műsorában ma úgy fogalmazott, hogy „nettó 523 ezer forint a tiszteletdíjam.”
A magyarországi alapítványok többsége egyébként úgy véli, valóban szükség van a jogszabály-módosításokra, és készek erről tárgyalni a kormánypárttal.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS