Akár több száz vagy ezer per is indulhat a Belügyminisztériummal (BM) szemben, ha az egykori korkedvezménnyel nyugdíjba ment rendvédelmisek felbátorodnak azon, hogy egyik kollégájuk első fokon pert nyert a tárca ellen, miután a Fővárosi Törvényszék szerint Pintér Sándor belügyminiszter megsértette a rendőr személyiségi jogait. A békés megyei volt rendőr ötszázezer forint sérelemdíjban részesülhet, ha a másodfokú bíróság az ítéletet helyben hagyja.
Jó hírnevet és becsületet sértett Pintér Sándor belügyminiszter a Fővárosi Törvényszék egyelőre nem jogerős, december 2-án meghozott döntése szerint, amikor egy tavaszi interjúban visszaélésekkel vádolta meg a korkedvezménnyel nyugdíjba ment szolgálati járandóságban részesülőket, köztük egy békés megyei volt rendőrt. A belügyér által elmondottakkal többek között az volt az egykori rendőrök baja, hogy az interjúból nem derült ki, konkrétan milyen visszaélésekről van szó, és az sem, hogy mindezt milyen vizsgálatra alapozza.
Az exnyomozó által becsület és jó hírnév megsértése miatt indított polgári per tárgyalására beadott anyagokból egyébként az derült ki, hogy a Belügyminisztérium 2004. évben történt szolgálati nyugdíjba kerülése körülményeinek utólagos felülvizsgálatát bizonyító dokumentumok nem állnak rendelkezésére. A férfi azért a BM-et perelte, mert az elhangzott sérelmezett mondatokat Pintér Sándor annak vezetőjeként tette. A minisztériumot képviselő ügyvéd azzal védekezett, hogy Pintér Sándor csak általánosságban beszélt az interjúban a szolgálati nyugdíjasokkal szembeni visszaélés gyanújáról. A felperes szerint ugyanakkor a belügyminiszter nagyon is konkrétan nyilatkozott, amikor azt mondta, hogy “minden egyes szolgálati nyugdíjas ügyét megvizsgáltatta, és annak során nem találtak olyan ügyet, amelyben nem merült volna fel valamilyen visszaélés gyanúja” .
A bíróság a december 2-án meghozott ítéletében kimondta, hogy Pintér Sándor szolgálati nyugdíjasokkal kapcsolatban tett állításai valótlanok voltak, és azokkal megsértette a Békés megyei volt rendőr személyiségi jogait. Ezért a BM-et arra kötelezte, hogy fizessen meg a felperesnek félmillió forintos sérelemdíjat, továbbá meg kell térítenie a férfi utazási költségeit is. A Fővárosi Törvényszék a hvg.hu megkeresésére közölte, hogy az ítélet nem jogerős, a Belügyminisztériumnak 15 napja van, hogy eldöntse, fellebbez-e.
Nincs ugyan precedensjog hazánkban, tehát, egy megelőző, hasonló bírósági ítéletet nem tekinthető automatikusan mérvadónak, de ha a belügy mások esetében sem tudja igazolni, hogy a korkedvezményesek nyugdíjba vonulását megvizsgáltatta, és a felperesek esetében visszaélést talált, akkor mások is nyerhetnek pert a BM ellen – mondta a hvg.hu-nak Fazekas Tamás ügyvéd. „Más mércével vizsgál a bíróság egy büntetőeljárásban és mást egy polgári perben. Azok, akik a büntetőügyet elbukták, még az elévülési időn belül, ami öt év, indíthatnak polgári peres eljárást is.”
A teljes cikk itt elolvasható.
Forrás: hvg.hu
Fotó: Híradó.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS