SZILÁGYI BUNDI ANDRÁS- Pesti Mese/ Nullahategy
A tatárok hírére állítólag három nap alatt építette fel Pest lakossága a városfal egyes szakaszait 1234-ben, de ez se tudta megvédeni őket a közelgő veszedelemtől. IV. Béla nem is építette újjá a leomlott falakat, Pest megmenekült polgárainak jobb, biztonságosabb helyet ajánlott: a Budai hegyet a Duna túlpartján. És itt kezdődik valahol annak a varosnak a története is, amelyiket ma mi ismerünk.
Pestből lett Buda, majd pár száz évre rá Budából megint Pest, hisz az időközben igazi nagy várossá kinőtt Buda királyi székhelyéhez közel a kereskedelem is fellendült. Ezért, és persze a közelgő török ellen épült fel az erős városfal, amely olyan tartósnak bizonyult, hogy a török sem tudta, de nem is akarta lerombolni. A XVIII. századtól újraépülő város számára azonban már inkább volt akadály, semmint megerősítendő, megvédendő érték. 1786-ban kezdődött el az a “városszépészeti” folyamat, amely a 19. század elején le is zárult. Az Astoriánál álló Hatvani rondella elbontásával eltűnt az utolsó látványos eleme is a középkori Pest városfalának. A Múzeum körút külső és belső ívén számos részlete megmaradt. A házak ráépültek az egykori fal vonalára, ezert megmaradtak udvarokba, tűzfalakba rejtett zárványokként.
A Belvárosban nemrég nyílt egy kis galéria, bemutatótér, nem is tudjuk megmondani igazán mi, hisz felolvasó estek, várostúrák, kis kiállítások egyaránt vannak a városfalat bemutató új helyen, ahol volt pestistemető, színház, céllövölde is korábban. Az Imagine Budapest munkatársát, Szekeres Júliát kérdeztük az új helyről, akitől megtudtuk mit jelent, ha valaki fején találja a szöget, és hogy mi köze ennek a most megnyitott várfalhoz.
Hasznos információ: aki szeretném megnézni a városfalat, az keresse a Király Pál utcában az Imagine Budapestet, ugyanis “a városfal kulcsa” náluk található.
A videó készítésében közreműködött: Kozmi
Vezető kép: bastya.wordpress.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS