Az egész szakma számára egyértelmű, hogy a jól képzett munkaerő szükséges, tehát egyszerűen jól felfogott gazdasági érdekünk a terület támogatása – jelentette ki Hajnal Zsolt, a nemrégiben elindult hulladékkezelési-szakmérnők képzés megnyitóeseményén, Gödöllőn. Az NHKV Zrt. vezérigazgató-helyettese elmondta, a két egyetem közös szervezésében indult képzés támogatása mellett a szolgáltatók is számíthatnak olyan kedvezményekre, amelyek révén a hulladékfeldolgozó üzemek, szaktanácsadó intézmények, önkormányzatok, hulladékgazdálkodás jellegű problémák megoldásával foglalkozó munkatársaik feladataikat jobban, még szakszerűbben lesznek képesek ellátni.
Arról már korábban írtunk, az NHKV Zrt. hiánypótló hulladékkezelési-, és hasznosítási szakmérnök-képzés elindítását határozta el. Az elképzelésbe partnerként a Szent István Egyetem Mezőgazdasági és Környezettudományi Kar Környezettudományi Intézete és a Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Kar Nyersanyagelőkészítési és Környezeti Eljárástechnikai Intézete is bekapcsolódott. Az egyetemek a szakalapítással és a képzéssel kapcsolatos – a kari tanácsok és a szenátusok jóváhagyásával is ellátott – dokumentációját még idén májusban küldték meg az Oktatási Hivatalnak. A tavasszal elindított folyamat eredményeként ez év szeptemberétől megkezdődött a hulladékgazdálkodás jövendő szakmérnökeinek képzése.
A hírrel kapcsolatos közleményükben hangsúlyozták, a szakmérnök-képzésben várhatóan olyan ismereteket is elsajátíthatnak majd a képzésben résztvevők, mint a hulladékgazdálkodás jogi alapjai, különböző mintavételezési, elemzési és minősítési eljárások, a begyűjtési rendszerek, a hulladék feldolgozásának technológiai folyamata, a másodnyersanyagok és másod tüzelőanyagok hulladékból való kinyerésének módszerei. A képzésben résztvevők megismerkedhetnek továbbá a biológiailag lebomló hulladékok kezelésével és feldolgozásával, a hulladékok ártalmatlanításának, a lerakók üzemeltetésének módszereivel, a szennyvíz- és csurgalékvíz tisztításának alapjaival, a szennyvíziszapok kezelésével, és egyes menedzsmenti ismeretekkel.
A képzést kimondottan a piac hívta életre
A Szent István Egyetem Gödöllői Campusán a napokban tartották a Hulladékkezelési és hasznosítási szakmérnök képzés sajtótájékoztatóval egybekötött megnyitóját, amelyen a hallgatókon kívül a képzést megálmodó és képzési tervet kidolgozó egyetemek és a szakmai szervezet képviselői is megjelentek. A rendezvényt megnyitó Dr. Posta Katalin, a Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar dékánja köszöntőjében kiemelte, mennyire hiánypótló a mai felsőoktatásban az olyan képzés, melyet kimondottan a piaci igények hatására indítanak. Dr. Aleksza László, a SZIE Környezetgazdálkodási és Hulladékkezelési Tanszékének vezetője hangsúlyozta a hulladékgazdálkodás, mint környezetipari ágazat egyre nagyobb jelentőségét, valamint az innováció és a beruházások miatt kialakult keresleti munkaerőpiacot. Ezt követően Dr. Gombkötő Imre a Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Kar Nyersanyagelőkészítési és Környezeti Eljárástechnikai Intézetének igazgatója beszélt arról, a jelen gazdasági helyzetben fontos, hogy a hulladékkezelési piac jelenlegi és jövőbeni igényeire válaszolva az aktuális jogszabályi háttérrel tisztában lévő szakmérnökök kerülhessenek a hulladékfeldolgozással és –kezeléssel kapcsolatba kerülő cégekhez, intézményekhez.
Van igény a szakmérnök-képzésre
Hajnal Zsolt, az NHKV Zrt. vezérigazgató-helyettese köszöntőjében elmondta, a hulladékgazdálkodás jelenleg egy dinamikusan fejlődő iparág, amelynek szintén szüksége van a jól képzett munkaerőre, jelenleg is van igény tehát a szakmérnök képzés megindítására, de a jövőben ez a tendencia még erősödni is fog. A vezérigazgató arról is beszélt, fontos szempont, hogy a képzés hasznos, a gyakorlatban is működőképes tudást biztosítson. Hangsúlyozta, a Szent István Egyetem Mezőgazdasági és Környezettudományi Kar Környezettudományi Intézetének és a Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Kar Nyersanyagelőkészítési és Környezeti Eljárástechnikai Intézetének kiváló oktatói gárdája annak záloga, hogy színvonalas tudásanyag jut majd el a hallgatókhoz.
Jól felfogott gazdasági érdek az oktatás támogatása
A vezérigazgató-helyettes elmondta, az NHKV Zrt., mint a társadalmi felelősségvállalásban érintett cég úgy látja, érdemes és kifizetődő a felsőoktatásba, mint stratégiai ágazatba befektetni. Úgy látta, az egész szakma számára egyértelmű, hogy a „jól felfogott gazdasági érdekünk a terület támogatása”. Ez az „érdek” az, amely miatt az NHKV Zrt. kiemelten kívánja kezelni a hulladékgazdálkodási közszolgáltatásban, a hulladékkezelésben résztvevő munkavállalók szakmai képzését. Hangsúlyozta, ez különösen azokra a területekre és létesítményekre igaz, ahol a KEHOP forrásnak köszönhetően várhatóan 2018. év végére új hulladékkezelő létesítményt, vagy technológiát vezetünk be.
Az NHKV Zrt. vezérigazgató helyettese mondandóját úgy összegezte, hogy az októbertől elinduló képzés, azt szolgálja, hogy a hulladékfeldolgozó üzemek, szaktanácsadó intézmények, önkormányzatok, hulladékgazdálkodás jellegű problémák megoldásával foglalkozó munkatársait feladataik jobb, még szakszerűbb ellátására alkalmassá tegye. Értelemszerűen a már végzett szakmérnökök irányában elvárás, hogy kezelni tudják azokat a problémákat, amelyek a hazai hulladékgazdálkodás területén jelentkeznek. Hangsúlyozta, a hiánypótló szakmérnök-képzés biztosítja azon ismeretek megszerzését – speciális műszaki, biológiai, jogi és közgazdasági ismeretek -, amelyek a hulladékkezeléssel és hasznosítással kapcsolatos feladatok szakszerű ellátásához szükségesek.
Fotó: NHKV
Facebook
Twitter
YouTube
RSS