Minden állampolgár részt vehet a környezet védelmében, akár csak egy kattintás erejéig – véli a Budapesti Polgárőr Szövetség, amely olyan applikáció fejlesztésébe fogott, amelynek segítségével bárki GPS-koordinátával megjelölheti és lefotózhatja, ha illegális hulladéklerakóra, vagy tilosban szemetelőre akad. Az NHKV Zrt. támogatásával megvalósuló program részeként a környezet védelméért régóta küzdő polgárőrök átfogó szemléletváltási kampányba is kezdenek.
Támogatási megállapodást írt alá nemrégiben Kardos Pál, a Budapesti Polgárőr Szövetség (BPSZ) vezetője, és Wieingartner Balázs, az Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt. (NHKV Zrt.) elnök-vezérigazgatója. A kezdeményezés lényege, hogy a környezet védelmével és az illegális hulladéklerakók felszámolásával régóta foglalkozó szervezet tovább fejlődhessen e tevékenységi körben is. A több elemből álló polgárőr program többek közt egy olyan applikáció fejlesztését is tartalmazza, amelynek segítségével a környezettudatos állampolgárok is bejelentést tehetnek az illegálisan lerakott szemétről, annak helyét GPS-koordináta segítségével megjelölhetik, illetve fotókat is készíthetnek. A polgárőrök emellett aktívabb részt vállalnának a környezettudatos szemléletformálásban is.
A polgárőröknek eddig is szívügye volt a környezet védelme
Az illegális hulladéklerakás felszámolása érdekében nemrégiben összeállított és az NHKV Zrt.-vel egyeztetett szakmai programban a BPSZ úgy fogalmaz, a polgárőrség fennállásának 27 éve során a feltárt problémák egyre speciálisabb feladatok elvégése felé fordították a szervezetet, ennek köszönhetően a vízi, motoros és határvédelmi tevékenységen túl egyre nagyobb hangsúlyt kapott a környezetvédelem. A 2011. évi CLXV. törvény kiegészítő feladatként felhatalmazást is ad a polgárőröknek a természet- és környezetvédelem terén szükséges feladatok ellátására. Kiemelik, hogy a polgárőrök szűkebb és tágabb környezetükért kiemelt felelősséget vállalnak, ugyanakkor a valamennyi állampolgártól elvárható, hogy legalább „jelzőrendszerként” részt vegyen a felderítésben vagy a megelőzésben, így biztosítva a jövő nemzedék számára a tisztább környezetet.
A szakmai programban arról is írnak, hogy a polgárőrség évek óta stratégiai partnerként működik együtt a Földművelésügyi Minisztériummal az illegálisan elhagyott hulladékszigetek felderítésében, a hulladékszállítások, hulladéklerakások figyelemmel kísérésében. Ha problémát észlelnek, azonnal jelzik a területileg illetékes önkormányzatoknak. A környezetkárosításokról, szennyezésről, a hulladékelhagyásról, a hulladékszállításokról esetenként videofelvételeket, fényképeket készítenek, illetve GPS-koordináta segítségével azonosítják az illegálisan elhelyezett, elhagyott hulladék helyét, majd az adatokat az illetékes szerveknek továbbítják. A programban hangsúlyozzák, hogy a jelenleg rendelkezésre álló elavult technikával egyre nehezebb a fenti tevékenységeket megvalósítani, az önkéntes munka magasabb szintre emeléséhez technológiai fejlesztések szükségesek.
A hulladékbejelentő applikációt bárki használhatja
Mivel véleményük szerint a szükséges technológia rendelkezésre áll, így akár minden állampolgár részt vehet, akár csak egy kattintás erejéig is, a környezet védelmében. Ennek érdekében a polgárőrök olyan applikációt terveznek kifejlesztetni, amely ebben segítséget nyújthat. Az applikáció a szelektív gyűjtés elősegítésén túl az illegális hulladéklerakók beazonosításában és bejelentésében nyújt majd segítséget, GPS-koordináták, fotó és minden az applikációban felsorakoztatott segédeszköz támogatásával. Az alkalmazás az azt használók számára értesítést és rendszeres kapcsolattartást biztosít, így aktív bázis építhető elsősorban polgárőrök és családjaik bevonásával. Az applikáció kidolgozása és arculata során különös figyelmet fordítanak arra, hogy a fiatalok, gyerekek körében népszerű jegyeket magán viselje.
Aktív részvétel a szemléletformálásban
Mivel a polgárőrök a civil lakosságból kerülnek ki, van lehetőségük arra, hogy lakókörnyezetük ismeretével a prevenciót előtérbe helyezzék, a lakosság tájékoztatásával, közvetlen figyelemfelhívással. A polgárőrség tervei szerint ezért aktívabban részt vennének a lakosság környezettudatos szemléletformálásában is, többek közt olyan kampányok segítségével, amelyeket a több mint kétezer egyesületén keresztül, több mint 61.000 fős tagsága révén a szervezet megvalósíthat. Az illegális hulladékelhagyás megelőzése és a szelektív hulladékgyűjtés népszerűsítése érdekében emellett a polgárőr egyesületek és a közösségi média segítségét is szeretnék igénybe venni. A szemléletformálást egyébként a szervezeten belül is megkezdik, különös tekintettel az ifjú polgárőrökre.
A szervezet számít az ifjú polgárőrökre az ismeretterjesztő szóróanyagok kiosztásában és a lakossági tájékoztatásban is. Kiemelt céljuk, hogy a polgárőr egyesületi vezetők szakmai felügyelete mellett az ifjú polgárőrök segítsék a szelektív hulladékgyűjtés fontosságának felismerését, a környezettudatos szemlélet kialakítását. A BPSZ a környezetvédelmi területen aktív, valamint saját tagjait a program ideje alatt havi rendszerességgel hírlevélben tájékoztatja a környezettudatos életmód, a szelektív hulladékgyűjtés aktualitásairól.
Környezetvédelmi fórumot is rendeznek
A BPSZ emellett tervezi egy olyan fórum megszervezését, ahol a megyei polgárőr szövetségek környezetvédelmi koordinátorai, a fővárosi polgárőr egyesületek környezetvédelmi csoportjai és a társszervezetek szakterületi vezetői találkozhatnak és megvitathatják tapasztalataikat. A BPSZ vállalja egy szelektív hulladékgyűjtéssel kapcsolatos kérdőív elkészítését is, anonim és önkéntes kitöltetését tagjai, társszervei és partnerei körében. Az eredményt kiértékelik, és összefoglaló jelentést készítenek belőle.
Forrás: PestiSrácok.hu; kezőkép: dnr.mo.gov; a kép illusztráció
Facebook
Twitter
YouTube
RSS