A magyar jobboldalról közölt kommentárt hétfőn a Politico című brüsszeli hírportál, az El País című spanyol baloldali napilap egyik vendégkommentátora pedig kettős mércét alkalmazónak találta az Európai Uniót a közép-európaiak sorozatos bírálata miatt.
Fidesz jobbra, Jobbik balra
A Politico oldalán megjelent kommentárban az olvasható, hogy egyes szakemberek szerint jelenleg “helycsere” zajlik a Fidesz és a Jobbik között a magyar jobboldalon: miközben a nagyobbik kormánypárt olyan retorikát használ, amely korábban a politikai spektrum jobbszéle számára volt fenntartva, a Jobbik az ellenkező irányba látszik elmozdulni, a centrista szavazók felé. Mint a cikkben írták: a jövő évi választások a “két nacionalista, migrációellenes és jórészt oroszbarát párt” között fognak eldőlni, amennyiben nem fognak össze a töredezett baloldali és liberális ellenzék erői.
Többek szerint a szélsőjobboldali retorika és politika bizonyos részének átvétele fontos eleme a Fidesz választási stratégiájának – emelte ki a Politico. A miniszterelnök, “Orbán Viktor attól tartott, hogy a jobboldalról fogják támadni” – mondta a párt egyik névtelenséget kérő illetékese. A híroldal példaként hozta fel, hogy míg korábban egyedül a Jobbik állt ki nyíltan a fehérbőrű, keresztény lakosság támogatása mellett, mára az “etnikai status quo” megőrzése központi eleme lett Orbán Viktor miniszterelnök politikájának. A Politico idézte Jeszenszky Géza egykori külügyminisztert is, aki szerint miközben Orbán Viktor “számos centrista, jobbközép szavazót elveszít a Nyugat- és szolidaritásellenes politikája miatt, úgy érzi, hogy többet nyerhet a szélsőjobboldalról”.
Keleti ünneprontók
Az El País Dirk Schümer, a német Die Welt tudósítójának véleménycikkét közölte Keleti ünneprontók címmel. A szerző arról írt, hogy a kelet-európai tagállamokat mostanában nem nézi jó szemmel az Európai Unió. Orbán Viktor magyar kormányfő, Milos Zeman cseh elnök és Jaroslaw Kaczynski, a lengyel kormánypárt elnöke megtagadják a menekültek befogadását, Európa külső határainak megerősítése mellett kardoskodnak és véget vetnének a Földközi-tengeren keresztüli migrációnak.
A szerző szerint azonban a fent említett tagállamok elzárkózásának megvannak az okai: egy szegényebb ország, mint például Magyarország, nem tudja ugyanazokat a szociális szolgáltatásokat nyújtani a bevándorlóknak, mint Luxemburg vagy Svédország; egy román politikus mivel magyarázhatná, hogy menekülteket fogad be, miközben az országból a nélkülözés elől külföldre mennek dolgozni az emberek. A bevándorlók szerinte egyébként sem maradnának azokban az országokban, amelyek nem tudnak nekik szociális támogatást nyújtani.
Schümer arra is utal, hogy az unió kettős mércét alkalmaz, Nyugaton a dicséreteket, Keleten a szidást osztogatja. Még soha egyetlen uniós biztos nem kritizálta a pártközeli politikusok kinevezését a német alkotmánybíróságba vagy a pártok befolyását a közszolgálati televízióra – szögezte le.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS