Politikai vita szításával és korrupcióval vádolta meg Kínát pénteken Mikronézia leköszönő államfője, David Panuelo a parlamentnek írt éles hangú levelében. Peking rágalmazásnak minősítette kijelentéseit.
A dokumentumban, amelybe betekintést nyert az AFP francia hírügynökség, az elnök figyelmeztette a törvényhozókat. Üzenetében kínai kémkedésről, a kormánytisztviselők kényszerítéséről és a személyes biztonságát fenyegető “közvetlen fenyegetésekről” számolt be. Panuelo már korábban is aggodalmát fejezte ki Peking növekvő befolyása miatt a Csendes-óceán déli részén, és ellenzi azt a biztonsági megállapodást, amely lehetővé tenné kínai csapatok telepítését a térségbe. Levelében fenyegetések hullámára figyelmeztette az állam következő kormányát, amely szerinte Kína vazallusává válhat.
Mao Ning, a kínai külügyminisztérium szóvivője azt mondta, hogy a mikrónéziai elnöknek a Kínával szembeni rágalmai, vádjai teljesen ellentétesek a tényekkel. Beszámolt egyben arról: Panuelo megbeszéléseket folytatott Tajvan külügyminiszterével egy olyan megállapodásról, amelynek célja, hogy országa elhatárolódjon a kínai finanszírozástól és támogatástól.
Az 58 éves David Panuelo a hét elején alulmaradt az elnökválasztáson, utódját várhatóan májusban nevezi ki a parlament. A mindössze százezer lakosú Mikronézia Washington szövetségese. Az Egyesült Államok és Kína közötti verseny a Csendes-óceánon egyre fokozódik, mivel Peking igyekszik kiterjeszteni befolyását ebben a stratégiai fontosságú térségben. Mikronézia fontos tengeri útkereszteződésben helyezkedik el: délkeletre fekszik Guamtól, az Egyesült Államok külbirtokától, ahol jelentős katonai bázis van. A terület kulcsfontosságú lehet egy tajvani lehetséges konfliktus esetén.
Forrás: MTI; Fotó: EPA/Ben McKay
Facebook
Twitter
YouTube
RSS