A Visegrádi Négyek legfőbb ügyészeinek lengyelországi találkozóján elismeréssel szóltak dr. Polt Péter az Európai Ügyészre vonatkozó ún. „hálózati modell” koncepciójáról. Polt a PestiSrácok.hu-nak korábban arról beszélt, hogy a javaslat szakmai sikere Magyarországnak is siker.
Eredményes volt és egyben magyar szakmai sikerrel zárult a Visegrádi Együttműködésben résztvevő országok legfőbb ügyészeinek idén májusi találkozója. A tanácskozás résztvevői egyetértettek abban, hogy dr. Polt Péter magyar legfőbb ügyésznek az Európai Ügyészre vonatkozó ún. „hálózati modell” koncepciója egyes elemeiben valós megoldást kínál az intézménnyel kapcsolatban felmerült problémákra. – adta hírül a Legfőbb Ügyészség sajtóközleménye.
A Visegrádi Együttműködésben résztvevő országok legfőbb ügyészei 2012 óta minden évben találkoznak, hogy az ügyészségeket érintő aktuális kérdésekről tanácskozzanak. 2015. májusában Lengyelország rendezte a találkozót Gdanskban, illetve a szomszédos Sopotban. A mostani találkozó egy közös nyilatkozattal zárult Európai Ügyész intézményéről.
Az Európai Unió Bizottsága – az EU pénzügyi érdekeinek hatékony biztosítása céljából – 2012-ben javaslatot tett az Európai Ügyész Hivatalának (EPPO) felállítására, amely tervezetet a görög elnökség a tagállamok támadásai miatt jelentősen átalakította, azonban a jelenlegi, Lett elnökség alatt gondozott szöveg is több tagállam ellenkezését váltotta ki.
A V4-ek legfőbb ügyészei reflektáltak az EPPO létrehozásának jelen helyzetére és közösen megállapították, hogy elkötelezettek az EU pénzügyi érdekeinek hatékony védelme mellett. Emellett azonban a jelenlegi koncepciót nem tartják elég elfogadhatónak. A közös nyilatkozat egyrészt a legfontosabb megoldandó problémákra hívta fel a figyelmet, másrészt kiemelte, hogy a Polt-féle ún. „hálózati modellben” működő EPPO-koncepció egyes elemeiben valós megoldást kínál a felmerült problémákra.
A „hálózati modellnek” szakmailag az a fő erőssége, hogy egy közvetlen, gyors ugyanakkor minden információt maga mögött tudó nyomozást tesz lehetővé, ahol mindazok az előnyök megvannak, amelyek nemzeti és nemzetközi szinten biztosíthatók, ugyanakkor egyensúly is van a kettő között. Ráadásul a javaslat az ÁFA-bűncselekményeket is az Európai Ügyészség hatáskörébe utalná, ezzel jelentős súlyt adva a felállítani kívánt szervezetnek.
A lapunknak korábban nyilatkozó Polt szerint eddig három javaslat született e kérdésben, az ő harmadik utas modellje azonban a többi hibáinak kiküszöbölésére is alkalmas. Mint mondta: „A 2013-ban született első bizottsági javaslat egy úgynevezett “office” rendszerű, nagyon komoly, központi jogosítványokkal rendelkező, centralizált európai ügyészségről szól. A következő, görög elnökség idején született javaslat már kicsit puhított ezen a szerkezeten és egy “kollégiumi modellt” tett le az asztalra, ahol a döntés jobban megoszlik. A mi, úgynevezett “hálózati modellünk” egy olyan harmadik utas, igaz eddig még nem hivatalos megoldást jelent, ami abszolút decentralizált. A találkozónak talán a legnagyobb eredménye, hogy most először a modellünk egy hivatalos dokumentumban is megjelent, méghozzá a legfőbb ügyészek által aláírt nyilatkozatban. Ez szakmai szempontból nagy siker, nem csak nekem, hanem Magyarországnak is.”
Forrás. Legfőbb Ügyészség
Facebook
Twitter
YouTube
RSS