A vád- és a nyomozó hatóság alapos munkát végzett, tiszta a lelkiismeretem – szögezte le a Magyar Idők kérdésére Polt Péter, akit egyebek közt az elmúlt idők közfelháborodást kiváltó bírósági ítéleteiről kérdeztek. A vörösiszap, Biszku Béla, Simon Gábor és Welsz Tamás ügye mellett a legfőbb ügyész az igazságszolgáltatás problémáiról is beszélt a lapnak.
Polt Péter a Vörösiszap-üggyel összefüggésben kijelentette, hogy ilyen súlyos, több ember halálát követelő katasztrófa után mindent meg kellett tenni azért, hogy a felelősöket felkutassák és elnyerjék büntetésüket. „A lelkiismeretem tiszta, szerintem az ügyészség, és korábban a rendőrség is ebben a szellemben járt el, a vádemelést pedig széles körű, számos szakértő bevonásával lefolytatott nyomozás előzte meg” – hangsúlyozta Polt Péter, aki Biszku Béla ügyéről sem tudott mást elmondani, mint hogy jól elő lett készítve, és az ügyészség nagyon alapos vádiratot nyújtott be. Szerinte ennek tulajdonítható, hogy a bűncselekmények egy részében a bíróság már eddig is megállapította a volt belügyminiszter felelősségét. az eljárás elhúzódását azonban sajnálatosnak tartja.
A főügyész nyilatkozott arról is, hogy az igazságszolgáltatás felgyorsítása miatt öt esetben nyújtott be a törvényesség érdekében felülvizsgálati indítvány a Kúriához. Noha a Kúria a kémügyben nem nekik adott igazat, és egyetértett a hatályon kívül helyezéssel, de Polt azt mondta, ennek nincs jelentősége. Az eljárás Kaposváron újrakezdődött, és bízom abban, hogy az eddig beigazolódott gyanú ebben az új eljárásban is igazolást nyer majd – tette hozzá.
Az interjú során elhangzott, hogy a nyomozások tekintetében a Központi Nyomozó Főügyészség átalakulóban van. Polt szerint a létrehozása óta a KNYF folyamatosan változik és bebizonyította, hogy képes jó eredmények elérésére. A szervezeti változások közül a legfontosabbak: a katonai ügyészségek integrálása és a katonai ügyészségek átszervezése a KNYF regionális osztályaivá. Ez nemcsak szerkezeti, hanem szemléletváltással is járt, hiszen a katonai ügyészeknek, akiknek a saját területükön nagy rutinjuk volt, át kellett állniuk civil bűnügyek felderítésére is. A másik alapvető cél az volt, hogy a súlyos korrupciós bűnügyekben a KNYF megfelelő hatékonysággal és alapossággal tudjon nyomozni. Ezt is sikerült elérni – mondta a főügyész, aki kiemelte azt is, hogy Simon Gábor esetében hamarosan a vádemelés következik, Welsz-ügyben pedig még javában tart a nyomozás. Az eljárást Polt elmondása szerint azért vette át a KNYF, mert más esetek vizsgálata során felvetődtek bizonyos összefüggések, s ezek tisztázása könnyebb és hatékonyabb, ha közvetlenül a főügyészség vizsgálhat minden körülményt.
Polt Péter emellett beszélt még az igazságszolgáltatás problémáiról, amit szerinte az új büntetőeljárási törvény orvosolhat, valamint egyes speciális szakértelmet igénylő bűncselekményeknél az átalakulóban lévő Központi Nyomozó Főügyészségre és az európai ügyész formálódó intézményére hárulhat komoly szerep. De megemlítette azt is, hogy a titkosszolgálati eszközök és módszerek használatával összefüggésben ma Magyarországon nagyon szigorú szabályozás van hatályban és nem egy olyan ügyet ismer, amelynél perdöntő bizonyíték volt a kezükben, de nem használhatták fel, s így a bűnös elkerülhette a felelősségre vonást.
A teljes interjú itt elolvasható.
Forrás: Magyar Idők
Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS