Annak ellenére győzelemre készül a német szövetségi parlamenti választásokon Martin Schulz, az SPD kancellárjelöltje, hogy a 150 éve működő párt támogatottsága történelmi mélységben, 20-23 százalék körül van. Az Európai Parlament volt szociáldemokrata elnöke furcsa hibrid programot hirdetett, hiszen a menekültválságot az okok megszüntetésével számolná fel, és kemény harcot hirdetett a terroristák és bűnözők ellen, viszont változatlanul beengedné és kvóták szerint osztaná szét az Európába érkező tömegeket, köztük a potenciális terroristákkal. A több botrány által megrázkódtatott német sajtót szabadnak tartja, az álhírek miatt viszont aggódik, a 2004 után csatlakozott tagállamok uniós támogatását pedig a menedékkérők befogadásához kötné Schulz, aki szerint elitizmus, ha felhánytorgatják neki, hogy érettségije sincs.
Az Európai Parlament volt elnökét pártjának választmánya vasárnap egyhangú döntéssel tette meg kancellárjelöltnek és javasolta pártelnöknek. A párt élére márciusban, rendkívüli kongresszuson választják meg.
Azzal a szándékkal indulok el, hogy Németország kancellárja legyek.
Kormánypozícióból támadja Merkel kormányát Schulz
A kancellárjelölt szerint az SPD „izgalmassá” teszi a választási kampányt az egységes, összetartó fellépésével, míg az állandóan torzsalkodó jobbközép pártszövetségnek, a CDU/CSU-nak még közös kormányfőjelöltje sincs. Úgy fogalmazott, hogy az SPD a jelenlegi kormánykoalíció egyetlen megbízhatóan dolgozó tagja.
Schulz Magyarországon rendkívül ismerős retorikát alkalmazva a szabálykövető, keményen dolgozó embereket helyezi középpontba, célként pedig a társadalmi igazságosság és az esélyegyenlőség meglehetősen elkoptatott fogalmait nevezte meg. Nagyon hasonlóak lehetnek a gondok Németországban is, mint idehaza, mert Schulz beszédében harcot hirdetett az adóelkerülés ellen, majd igazi populista hangulatkeltésként kijelentette:
Nem igazság, hogy még millió eurós nagyságrendű bónuszt is kap egy nagyvállalat vezetője, ha válságba taszítja a vállalkozást, miközben egy bolti eladót a legkisebb hibáért elbocsátanak.
Még mindig Orbán Viktor a főellenség
Két év elképesztő káosza és az utóbbi bő egy év brutális terrortámadásai után már ő is a menekülés okainak felszámolásában látja a jó menekültpolitikát, amit Magyarország a kezdetektől képvisel. Ennek ellentmondásosságát valószínűleg ő is érzi, mert a témában neki is ment Orbán Viktornak. A szolidaritás sokat ismételt szlogenjét felemlegetve kiállt a menekültek feltehetően kvótaalapú szétosztása mellett, a magyar kormányfőt pedig az európai szolidaritás leghangosabb megbontójának nevezte. Egyúttal bírálatot fogalmazott meg az Orbán Viktornak „udvaroló és tapsoló” bajor CSU felé, amely szerinte ezzel nyíltan megsérti a német érdekeket. Schulz bekeményített, mivel szavai szerint az uniós költségvetést és a később csatlakozott tagállamoknak nyújtott támogatást a menekültekkel való szolidaritástól tenné függővé.
A szociáldemokrata kancellárjelölt az Iszlám Állam győzelmének tartaná, ha elterjedne a bizalmatlanság a menedékkérőkkel szemben. Ez valószínűsíti, hogy Schulz nem értesült róla, hogy ez már Németországban is sokfelé megtörtént. Mindenesetre megígérte a terroristák és bűnözők elleni legkeményebb fellépést, viszont a szavaiból az vehető ki, hogy a beengedésük ellen változatlanul nincs komolyabb kifogása.
A német sajtóbotrányok helyett az álhíreken aggódik Schulz
Martin Schulz a legfőbb veszélynek továbbra sem a terrorizmust tartja, hanem a „dühöngő nacionalizmust”, amellyel szemben meg kell védeni a demokráciát. Ehhez kapcsolódóan az Alternatíva Németországnak (AfD) nevű, most még parlamenten kívüli pártot nem alternatívának, hanem szégyennek nevezte. Mint mondta, egészen más országot akar, aki a szabad sajtót támadja és hazug sajtónak nevezi. Nemcsak az utóbbi időben számos alkalommal lebukott, kézivezérlésű német sajtó mellett állt ki, hanem hangoztatta a közelmúlt egyik slágertémáját, az álhíreket is, és megállapodást szorgalmazott a többi párttal arról, hogy nem terjesztenek álhíreket.
Az amerikai elnök tudomására kell hozni, hogy rá is vonatkozik a nemzetközi jog és az emberi jogok tiszteletének kötelessége – nyilatkozott Donald Trumpról Martin Schulz, aki arrogánsnak és elitistának tartja azokat a bírálatokat, amelyek azt firtatják, hogy a középiskolát sem tudta elvégezni.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS